Reklama

Reklama

Magistrat odsłania kulisy "uzgadniania" cen na cmentarzu. ''Pracownik poniósł konsekwencje...''

Opublikowano: czw, 10 lut 2022 08:44
Autor:

Magistrat odsłania kulisy "uzgadniania" cen na cmentarzu. ''Pracownik poniósł konsekwencje...'' - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urząd miasta odniósł się do nowego cennika na bełchatowskim cmentarzu. Okazuje się, że kuria magistrat o nowych cenach na terenie nekropolii powiadomiła już po fakcie, gdy one obowiązywały...

Reklama

Zapis umowy dzierżawy pomiędzy miastem a Archidiecezją Łódzką nie pozostawia żadnych wątpliwości. Za każdym razem, gdy kuria chce zmienić cennik usług na bełchatowskiej nekropolii, powinna to uzgadniać z magistratem. Wygląda na to, że przy wprowadzeniu nowych opłat od 2022 roku, tego nie zrobiono. Urząd miasta odniósł się do sprawy nowego cennika na cmentarzu, który wywołał ogromne kontrowersje wśród mieszkańców.

Przypomnijmy, że decyzją kurii, od początku stycznia część opłat podniesiono, a także dodano w sumie dziesięć nowych pozycji. Wprowadzono opłatę ekologiczną 150 zł za "odpady powstałe przy ceremonii pogrzebowej". Dodatkowe 250 zł trzeba będzie zapłacić też za "wpuszczenie trumny do grobu". Nową pozycją jest też kolumbarium, które w najbliższych latach kuria planuje postawić na cmentarzu. Opłata za złożenie urny w ścianie wyniesie 3,5 tys. zł. Archidiecezja Łódzka wprowadziła również opłatę od... oprawy muzyczno-wokalnej na pogrzebie. Niektóre z nowych pozycji wywołało oburzenie wśród mieszkańców. 

Kuria zapytana o niektóre z nowych pozycji tłumaczyła, że nie będą one pobierane, jeśli wykonuje je inny podmiot np. firma pogrzebowa bądź organista z innej parafii. Rzecznik kurii zapytany o podwyżki na cmentarzu... odesłał do magistratu. 

- W przypadku Bełchatowa wykaz opłat jest uzgadniany z Urzędem Miasta. O szczegóły umowy dzierżawy należy pytać władze Bełchatowa - powiedział ks. Paweł Kłys. 

Teraz głos w całej sprawie zabrał też magistrat Okazuje się, że informacja w sprawie cennika, obowiązującego na cmentarzu od początku stycznia, do urzędu dotarła dopiero 4 stycznia. 

- W związku z tym 10 stycznia 2022 r., w imieniu Prezydenta Miasta Bełchatowa skierowane zostało pismo do Archidiecezji Łódzkiej z prośbą o przedstawienie informacji i wyjaśnień dotyczących wprowadzonych przez Archidiecezję Łódzką zmian w cenniku za wykonanie liturgii pogrzebowej na bełchatowskim cmentarzu - informuje Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy magistratu. 

Tydzień później do bełchatowskiego urzędu wpłynęła odpowiedź z łódzkiej kurii.

- Ekonom Archidiecezji Łódzkiej, wyjaśnił w nim, że niepoinformowanie Miasta Bełchatów o planowanej zmianie wysokości opłat wynikało z winy osoby odpowiedzialnej za korespondencję i wobec tego pracownika zostały już wyciągnięte konsekwencje służbowe - informuje magistrat. 

Archidiecezja Łódzka, w przesłanym piśmie podała również powody, dla których został zmieniony cennik i niektóre punkty w nim zawarte. Spowodowane miało to być m.in. koniecznością ujednolicenia cenników we wszystkich administrowanych przez Archidiecezję Łódzką cmentarzach, zgodnie z wytycznymi UOKiK. Wskazano również na rosnące koszty dotyczące np. wzrostu cen energii,  kosztów pracowniczych,  wzrostu cen materiałów budowlanych i przede wszystkim opłat związanych z utylizacją odpadów.

Rzecznik miasta nie precyzuje jednak, czy prezydent Bełchatowa wyraziła zgodę na obecne ceny i czy zostały one faktycznie uzgodnione oraz zatwierdzone przez magistrat

Miejski radny Marcin Rzepecki, który już kilkukrotnie składał interpelacje w sprawie cen na bełchatowskim cmentarzu, domaga się wypowiedzenia umowy kurii, bo jak twierdzi, zapisy umowy zostały naruszone. 

- Nie ma istotniejszego naruszenia umowy niż nałożenie opłat na mieszkańców beż uzgodnienia z Miastem. Żądam rozwiązania umowy dzierżawy cmentarza w Bełchatowie i zwrotu nienależnie pobranych opłat przez Kościół mieszkańcom mojego Miasta - stwierdził radny Rzepecki.
Czy na taki krok zdecyduje się urząd? Jak nieoficjalnie udało się ustalić, prawnicy w magistracie głowią się, jakie rozwiązanie znaleźć w tej sytuacji. W najbliższym czasie, urząd będzie chciał doprowadzić do spotkania przedstawiciela kurii z radnymi. Wygląda na to, że to nie koniec sprawy, a kolejnych decyzji należy spodziewać się w najbliższym czasie. 

Łódzka kuria administruje bełchatowskim cmentarzem na podstawie umowy, która została zawarta na 10 lat w maju 2020 roku. Rocznie za dzierżawę miasto otrzymuje 15 tys. zł...

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (68)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Anula

  To jest obłęd co oni robią. W grudy pytałam się ile wynosi wykup grobu na 10 lat - 350 zł. Po nowym roku poszłam i się zdziwiłam bo powiedziano mi -600zl. Kuwa żeby o tyle % podnieś opłaty. Dlaczego Zanikom tego nie weźmie i miasto wtedy ma wpływu a nie Łódzcy kiecole.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Grażka zalogowany

  A wystarczyło cmentarz przejąć pod zarząd komunalny, tak jak to sugerowali niektórzy radni, jak też liczne głosy mieszkańców. Ale po co było słuchać głosu rozsądku. Teraz problem z nieznającym umiaru kościołem. Trzeba ich miło poprosić, wielmożów, może zgodzą się na jakiś układ, coś za coś. Żenada

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

  robercel

  Drugi raz jak zmarła mi mama nie chcieli zrobić pogrzebu w sobotę, zrobiłem awanturę (dzwoniłem do Kurii) I od tej pory w Bełchatowie są pogrzeby w sobotę. Ludzie przejrzyjcie na oczy. Z tego co wiem to Kuria wybrała sobie cemyarze z największym dochodem i raptem zostali ich dzierżawcami, czego nie było wcześniej. Nie Miasto weżnie to pod uwagę że... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

   pyta

   dwa razy ci mama zmarła czy miałes dwie mamy?

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  robertcel

  Za istniejący pomnik kazali mi zapłacić drugi raz zrobiłem awanturę w Kurii to dostałem rabat 50% (szał) ale w chwili żałoby to i tak sukces

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -1

  robertcel

  Mój Św. Pamieci dziadek oddał swoją ziemie pod cmentarz za darmo (tak go skręcili że bez papieru) a ja umarł to wszystkie opłaty pobrali i to ten sam ksiądz ci została mu przekazana ziemia. A wy ich bronicie. Porozmawiajcie z prawdziwymi Bełchatowianami jak było na naprawdę a potem prowadzie dziwne romowy

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

  robertcel

  Jak to jest, jak prywatny przedsiębiorca złamie warunki umowy to Miasto go zngoi a jak Kutią złamała warunki uwomy to jest wszystko Ok. Pracownik ukarany i temat zamknięty. Wg polskiego prawa niedotrzymanie warunków uwomy warunkuje z jej automatycznym rozwiązaniem. Moje pytanie? Dlaczego Urzad tego nie zrobił tylko prowadzi dziw e rozmowy???

 • 3 miesiące temu | ocena +23 / -1

  Rocznie za dzierżawę miasto otrzymuje tyle, ile Kuria bierze z jednego droższego pogrzebu.

  Jacyś gospodarni rządzą miastem.

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -1

  Stach

  Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej (E Stachura)

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -5

  GW

  - "Każdy policjant poświadczy, że homoseksualiści to krąg niemal w 100 proc. pokrywający się z środowiskiem pedofilskim" - odpowiada "Gazecie Wyborczej poseł Wojciech Wierzejski. "Za manifestacjami przeciwko ministrowi Giertychowi stoją środowiska homoseksualne. Trzeba sprawdzić ich przestępcze powiązania" - poseł LPR Wojciech Wierzejski"Organiz... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -6

   Do GW

   GW.. Przestań się wreszcie czepiać kościoła.. My tu się zastanawiamy dlaczego Magistrat nie zapytał mieszkańców czy oddać cmentarz kurii tylko po prostu oddał?.. Halo.. GW.. Kontaktujesz.. To nie ten artykuł?

   • 3 miesiące temu | ocena +12 / -2

    ala

    Nie potrafisz właściwie ocenić sytuacji. Generalnie chodzi o to, że administracja kościoła robi co chce i uważa, że jest ponad prawem, a samorządowcy, policja itd. chodzą na sznureczku kościoła, Gdyby nie szum medialny, to miasto niczego by nie zrobiło. Teraz też nie będzie konkretnych ruchów, tylko jak wyszło jak są nieskuteczni i niezainteresowan... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -0

  radny

  może i nie grzeszę mądrością, za to wolno się uczę

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -0

  lewus

  Jestem przygłupi, ale za to leniwy.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -8

  kumaty kumacz

  Jak już lewica bełchatowska zabierze pieniądze kościołowi i w ogóle pozamyka kościoły i dostanie się na upragnione stanowiska to zrobią ten parking pod 315?

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -8

  Redakcja publikuje hejtera atakującego osoby z zespołem Downa

  Nie usuwa obraźliwych i hejterskich komentarzy srovida

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

   isruuuu

   cytuje twój komentarz z dzisiaj bandyto! :krawy felek napisał"weźmiemy się za burżujów ich przydupasów i klechów, znów klechy i burżuje będą kwieczeć w pierdlach jak zażynane prosiaki."

   • 3 miesiące temu | ocena +3 / -8

    Redakcja publikuje hejtera atakującego osoby z zespołem Downa

    To nie mój komentarz.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -8

  pegasus

  wróble ćwierkają że pewna opcja polityczna planuje prywatny cmentarz, mówi sie o kilku lokalizacjach, pabianicka/stalowa, bawełniana albo za miastem przy pewnym zbiorniku wodnym na Rakówce, stąd taka nagonka w mediach

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -9

  srovid zarabia 3000 zł

  O czym napisał w komentarzu poniżej, cyt. pisownia oryginalna: "teraz arabiam 3000złtak poprawiło sie mi ciężko pracującemu" - tyle teraz się płaci trollom? A jeżeli to nie jest wynagrodzenie za trolling, to gdzie ty pracujesz przesiadując 24h/dobę na DD Bełchatów?

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -3

   True

   ciężko pracujący troll, srovid wymiata

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -11

  precz

  WARA od kościoła lewusy zajmijcie sie donoszeniem i swoimi gejami!

  • 3 miesiące temu | ocena +10 / -8

   Zxrex

   Watykański kolaborancie won z Polski do swoich pedofili

   • 3 miesiące temu | ocena +7 / -3

    lgbt=pedo

    wsrod kleru nie ma spolecznosci lgbt wiec nie da rady

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Dobra rada

  Poprawcie błędy w cytacie radnego bo czytać ciężko 😅

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -5

  Hdhd

  A to kur... ia.

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -7

  Janina74

  Kontenerowy punkt szczepień, który od połowy listopada był na parkingu przy galerii (ul. Kolejowa 6), został zamknięty! to straszne, katastrofa, Jak żyć panie radny? jak żyć ?

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

   zatroskani mieszkańcy

   Panie radny pan tak o nas dba i se troszczy o mieszkańców, zrób pan cos, proszę działać, niech pan interweniuje u czarzastego u śmieszka nie wiem u prezydenta! prosze przywrócić przymusowe szczepionki, my mieszkancy jestesmy zaniepokojeni pozbawieniem nas możliwości przymusowych szczepień!

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -9

  Wkur...

  Ja się kur... pytam gdzie są pozostali radni? Jeden jest ? Jeszcze go opluwają , za co? Za to, że o nasze miejskie się dopomina? Lansuje się? TO NIECH INNI SIE TEŻ TAK LANSUJĄ A NIE GŁOWY W PIASEK CHOWAJĄ

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -11

   zesrany

   reszta radnych to mądrzy ludzie i widza ze nic sie niezwykłego nie stało, nie ma żadnych likwidacji ąłwek ani opłat za trąbkę czy taczkę to sa brednie! a oplata za pomnik to normalna rzecz jak stawiasz budowle na czyimś terenie! czy ty cz yja możemy sobie u pana radnego za darmo na jego działkach postawić dom albo garaż i pan radny nie weźmie od na... Rozwiń

   • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Mario

    Jeżeli opłacam na 20 lat plac, w którym jest pochowany mój bliski, to ten plac przez 20 lat jest MÓJ a nie kurii więc dlaczego mam płacić dodatkowo za postawienie nagrobka. Na tej zasadzie działa dzierżawa. Ogarniasz?

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -9

   jaasne

   kto kogo opluwa? opluwani pod tym artykułem są tylko i wyłącznie księża i kościół!

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -14

  XCC

  Takie są efekty gdy Polacy w 2015 zapragnęli powrotu komunizmu. I dziadyga na kaczych łapach buduje PRL 2.0 i dozgonną przyjaźń z wielką Rasiją

  • 3 miesiące temu | ocena +15 / -9

   nie ćpam

   jakie narkotyki bierzesz? lata 2004-2015 to najgorszy okres w moim życiu od wejścia do zasranej UE przez rzady lewicy a potem POmyleńców! od 2016 zaczęło sie poprawiać i w miarę sie teraz żyje!

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -5

    Do atfuu

    Najmocniej Pana przepraszam. Minister odpowiedzialny m.in. za wprowadzenie Polskiego Ładu, czyli społecznego socjalizmu, dokonuje śmiałej redefinicji naszego społeczeństwa. Uważa, że do bycia przedstawicielem klasy średniej wystarczą zarobki w wysokości około 2900 zł netto. Gratuluję Panie atfuu awansu społecznego i życzę dalszych sukcesów. Szczęś... Rozwiń

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -4

    srovid za trolling dostajesz 3000 zł?

    To ile to wychodzi za jeden komentarz?

   • 3 miesiące temu | ocena +9 / -4

    atfuuuu

    Abc idiotko własnej ciezko pracującym sie POPRAWIŁO! dosc wyzysku waniaków lewiy i platfusów zasrancyh przedsiębiorców pseudo! za POsrancow zarabiałem 900-1300zł a beznyzna tez był po 5 zł! teraz arabiam 3000złtak poprawiło sie mi ciężko pracującemu 3 krotnie w porwaniu z nędza za rządów sld i PO !

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -5

    Abc

    Następny z rodzin na swoim.. Wreszcie nieudacznikom żyje się lepiej niż ludziom ciężko pracującym!

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -4

  Apostoł

  Bajzel nic więcej

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -17

  wyborca

  Pan radny lewicy bierze sie za finanse? oj lepiej niech lewica sie z dala trzyma od finansów już ich trzech ekspertów dosc krzywd i zła wyrządzili Polsce i Polakom, Balcerowicz, Belka czy Hausner jak dorwali sie do majstrowania przy finansach to w Polska była w ruinie a Polacy żyli w ubóstwie i NĘDZY! już nie pamiętacie?

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -7

   Mieszkaniec

   O czym ty piszesz ty wyborco bez rozumu. Przeczytaj jeszcze raz artykuł ze zrozumieniem...Matko kochana.. Nieszczesniku.. Zrób to dla dzieci i wnuków chociaż.. Pan Bóg nie zabronił rozwijać mózgu.. Człowieku..No błagam Cię.. Nasza ojczyzna cierpi przez ludzi bez rozumu!!

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -5

    Nie pisz do trolla

    To srovid hejter generujący ruch na stronie zwiększając ilość odsłon reklam

   • 3 miesiące temu | ocena +10 / -13

    no jacha czesiu

    artykuł jest o tym ze radny robi z igły widły szopke polityczna i sie lansuje by zostac prezydentem zapewne

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -8

   Taka prawda

   Takiej nędzy jak jest teraz to nie było od 2000r.

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -8

  lewica = totalitaryzm

  Lewica: szczepienia na COVID-19 powinny być obowiązkowe. Kto się nie zaszczepi – zapłaci grzywnę. Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla o... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +18 / -15

  Ebe

  No i wychodzi na to że Pan Radny Rzepecki ma rację,natomiast wygląda na to że jego przeciwnicy chcieliby aby kuria coraz więcej haraczu ściągała od mieszkańców

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -4

   Mieszkaniec

   Mam propozycję żeby kuria na po kolędzie ustaliła w kopertę po 2000 PLN.. Kto się z tym nie zgodzi to znaczy że prowadzi atak na kościół i jest lewakiem czy tam SB kiem itp Co do cmentarza to proszę o wyciągnięcie sprawy przed wyborami.. Na razie niech parafianie zapoznają się przez kieszenie z nowym cmentarnym ładem. Pozdrawiam

   • 3 miesiące temu | ocena +9 / -7

    oki

    wole dać na kościół niz lewakowi owsikowi

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -4

    Taką mam koncepcję

    Bardzo dobry pomysł z tą kopertą. Jestem również bardzo gorącym zwolennikiem pańszczyzny na rzecz kościoła. Każdy katolik pracuję u klechy jeden dzień w tygodniu od świtu do zachodu słońca

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -7

  ***** LEWICE

  Po pierwsze – szczepionka na Covid-19 jest tak świetnie przebadana, że producenci zastrzegli sobie zwolnienie od odpowiedzialności za skutki stosowania tego produktu, który, jak już dziś wiemy, wywołuje NOP-y zagrażające życiu, a nawet prowadzi do zgonu. Po drugie – nazywanie „antyszczepionkowcami” osób, które odmawiają przyjęcia eksperymentalnego ... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -5

   Ile ci DD Bełchatów płaci za wpis trollu?

   Przestań spamować srovid

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -3

  BRRRR

  Prof. Horban jest najbardziej jaskrawym przykładem upadku nauki, ponieważ jest stale obecny w mediach, gdzie opowiada banialuki dyskwalifikujące go jako naukowca. Oczywiście nie jest to jedyny medialny hucpiarz, który straszy Polaków i domaga się bezsensownej segregacji sanitarnej, DDM oraz wprowadzenia obowiązku przyjmowania eksperymentalnych prep... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -7

   Odejdź trollu

   Przestań spamować srovid

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -3

  buahahahahaa

  Od tego czasu minęło półtora miesiąca. Liczba pacjentów w szpitalach kowidowych nie tylko nie wzrosła, ale wręcz spadła. 7 lutego 2022 roku liczba zajętych łózek kowidowych to 18 287. Trzeba też pamiętać, że na oddziały kowidowe trafiają osoby, które nie chorują na kowid, ale mają jedynie pozytywny wynik testu. Ci pacjenci powinni być na kardiologi... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -4

  buahahahahahah

  W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” z 22 grudnia 2021 roku Horban opowiadał o nadciagającym tsunami i zimie śmierci. – W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów – wieszczył Horban. Jako jedyne remedium zalecał szczepienia.

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -7

  Ah

  Kto w Polsce mieszka ten się z cyrku nie śmieje 🤦 tłumaczenie Kurii iście dla tępego narodu