Reklama

Reklama

Ksiądz szuka żony. Michał Misiak, były wikary z Bełchatowa zdradza kulisy ekskomuniki

Opublikowano: wt, 25 cze 2019 11:05
Autor:

Ksiądz szuka żony. Michał Misiak, były wikary z Bełchatowa zdradza kulisy ekskomuniki - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kilka dni temu lokalne i ogólnopolskie media obiegła informacja o ekskomunice jednego z bardziej znanych kapłanów diecezji łódzkiej. Ksiądz Michał Misiak, który ponad 10 lat temu zaczynał posługę kapłańską w parafii na Binkowie został wykluczony z Kościoła przez wzgląd na przyjęcie drugiego chrztu, udzielonego przez protestanta. We wtorek za pośrednictwem facebooka zabrał głos w sprawie.

Reklama

O sprawie ekskomuniki księdza Misiaka pisaliśmy w artykule: Ksiądz Michał, który organizował katolickie dyskoteki w Bełchatowie, został wyklęty z Kościoła.

Komunikat wydany przez łódzką kurię w sprawie księdza Misiaka nie mówił nic poza suchym stwierdzeniem faktu automatycznego nałożenia ekskomuniki przez paragraf o herezji lub schizmie. Sam ekskomunikowany milczał, aż do wtorku.

Powiedział biskupowi, że chciałby mieć żonę

Ksiądz Misiak nagrał siedem filmów, które umieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych. W pełnych osobistych wyznań i momentami mocno emocjonalnych nagraniach zwierza się, że przez całe kapłańskie życie walczył z niezwykłą potrzebą bycia mężem. Słyszymy o wielu przyjaźniach damsko-męskich, w których nie doszło do żadnego fizycznego wyrażenia uczuć, ale które ksiądz Michał opisuje jako każdorazową wielką walkę samego ze sobą. Z przyczyn złożonych ślubów czystości i celibatu, wyjście wydawało się być niemożliwe. W desperacji wikary pisał do papieża Franciszka z prośbą o dyspensę od celibatu. Listy pozostawały bez odpowiedzi. Udał się więc przedstawić swój problem biskupowi.

Powiedziałem biskupowi, że mam to pragnienie, że chciałbym kochać, chciałbym mieć żonę, chciałbym ewangelizować, być księdzem, nawet gdzieś daleko na misjach, ale z żoną - mówi Misiak.

W odpowiedzi miał usłyszeć jedynie:

Nie ma takiej opcji. Michaś, koniec marzeń, schodzisz na ziemię. Idziesz na wikariusz do normalnej parafii, albo piszesz do Watykanu. Nie o jakieś tam zwolnienie z celibatu, ale o wydalenie z kapłaństwa - słyszymy w relacji księdza na Facebooku.

To rozwiązanie zdecydowanie nie odpowiadało byłemu wikaremu z Binkowa. W wypowiedzi stale podkreśla, że chce być i mężem i księdzem. Brzmi to karkołomnie, ale jak się okazuje sytuacje tego typu są znane w Kościele Katolickim, choć dotyczą jedynie bardzo wyjątkowych przypadków. Przykładem takim mogą być pastorowie z kościołów anglikańskich, którym papież zezwolił na powrót do Kościoła Katolickiego w roli księży, pozostawiając im możliwość trwania we wcześniej zawartych małżeństwach. Natomiast indywidualne prośby kapłanów w takich sprawach są w praktyce skazane na niepowodzenie.

Jak to było z tym drugim chrztem

Przypomnijmy, że ekskomunika, którą został obciążony ksiądz Michał Misiak nie była pokłosiem jego pragnienia małżeństwa. Został on wyklęty z Kościoła w związku z przyjęciem chrztu w innym wyznaniu, co zostało potraktowane automatyczną ekskomuniką z paragrafu o herezjach i schizmach.

Ksiądz Michał opisuje sprawę jako absolutny przypadek. Relacjonuje, że do ponownego ochrzczenia się w Jordanie skłaniało go wewnętrzne przekonanie o takie właśnie woli Boga. Fakt, że chrztu udzielił mu poznany kilka dni wcześniej w Betlejem protestant miał być absolutnym przypadkiem.

Przyjąłem chrzest, jak Biblia go przedstawia, jako pieczęć opowiedzenia się za Jezusem. Nie miałem intencji zmiany kościoła - wyznaje ksiądz Misiak.

O tym, że całe wydarzenie ściągnie na niego automatycznie ekskomunikę uświadomił sobie znacznie później, ale jak wynika z jego relacji, nie zrobiło to na nim wrażenia, wręcz przeciwnie, stwierdził iż taki właśnie obrób sprawy otwiera mu furtkę do realizacji dręczącego go pragnienia - możliwości małżeństwa.

Ksiądz szuka żony

W końcowych fragmentach wyznania, ksiądz Misiak wydaje się puentować całość sytuacji stwierdzeniem, że płaci świadomie karę wygnania ze wspólnoty w zamian za możliwość zawarcia małżeństwa.

Cierpię to osamotnienie, to wygnanie, nie mam nikogo bliskiego, wracam do kraju, gdzie nikt na mnie nie czeka - mówi Misiak.

Jak się okazuje, kandydatki na żonę póki co brak.

Nie ma takiej osoby jeszcze, nie mam kandydatki na żonę – wyznaje krótko Misiak i dodaje – to musi być kobieta bardzo odważna i zakochana w Jezusie, abyśmy nadawali na tych samych falach, wolna wyswobodzona ku prawdzie.

To nadal katolicyzm czy już protestantyzm

Tuż po tym jak gruchnęła wieść o ekskomunice księdza Michała, wiele źródeł podawało informację, że przyjął on wiarę protestancką. Sam wykluczony zaprzecza temu, twierdząc, że nie miał zamiaru ani zmieniać wyznania, ani tym bardziej kierunkować się na protestantyzm kosztem bycia w Kościele Katolickim. Jednak w opiniach księży poproszonych o komentarz usłyszeliśmy zgodnie, że sposób podejścia byłego wikarego z Bełchatowa do całej sytuacji jest głęboko protestancki. W opiniach zgodnie wskazywane są elementy takie jak: indywidualne rozeznawanie woli Boga i osobista, często emocjonalna interpretacja Biblii, jako elementy właściwe dla wyznań luterańskich.

- Wygląda na to, że tak jak ksiądz Michał Misiak nie był świadomy, że drugi chrzest ściągnie na niego karę ekskomuniki, podobnie teraz, zdaje się być nieświadomy, że jego poglądy są mocno przesiąknięte treściami protestanckimi, uznawanymi przez Kościół Katolicki za herezję - podsumowuje w rozmowie jeden z księży.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (54)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Parafianka

  Celebryta na całego.Z kamerką i telefonem się chyba nie rozstaje bo już tylko zdjęć i transmisji na żywo z wc brakuje na profilu księdza M.M. Nie ma to, jak zauroczenie własną osobą i szczeniackie szpanerstwo z każdego zakątka świata,tudzież z siłowni,ławeczki,spotkań rodzinnych itd.Śmieszne wypowiedzi w stylu:nawet starsze osoby/babcie są za tym,żeby księża mieli żony.Idąc takim tokiem rozumowania,każdy mężczyzna też powinien mieć prawo do wielu żon-a co,niech mu rodzą dzieci,które on będzie kochał bo przecież za czasów Chrystusa mężczyźni mieli więcej niż jedną żonę.Proszę księdza...proszę zastanowić się nad tym co i KOMU ksiądz ślubował 11 lat temu.Księdza żoną jest Kościół Katolicki .Niech ksiądz nie sieje zgorszenia.Amen.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Wow

  To już nawet nie zawód ( bo powołania to były i dawno minęły) a to........to brakuje słów.....nie wiem ...Pytam się Co To jest?????

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Halina

  Ja prdl ludzie zabijcie się za swoją różność . Żal przepychanki jak w piaskownicy o trąbki. Zajmij się jeden z drugim swoim życiem żebyście nigdy nie musieli nikogo przepraszać . Pzdr

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Jula

  To może dwóch mężów mięć??? Ksiądz z żoną to może w drugą stronę...

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Jeszcze czego

  Do ehh. Nie chodzi baran.. o to że by się rozwieść ale o konsekwencje i zobowiązania. Nie kumasz facet.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Hell

  Do ciekawego. Dolnośląskie na każdej mszy. Zapraszam. Polityka Rydzyk i wiele innych.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Ada

  Chce nadal być księdzem ale z żoną... Ha ha ha szaleństwo wariactwo. Co to jest.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  No no no

  A ja jestem mężatka ale nie chce już być w żadnym związku....mam jakiś wybór nie muszę z tym żyć . To ksiądz niech zostanie do końca księdzem a nie zmiany życiowe się marzą...baba w głowie. Ksiądz to ksiądz

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  adajoz

  Damskie tyłeczki mu się podobają, to teraz jego bracia z Sienkiewicza muszą za niego pościć:) Takie rzeczy tylko w Łodzi...

  • 2 lata temu | ocena +10 / -10

   mieszkaniec

   co w tym dziwnego, że chłopu podobaja się damskie tyłeczki?? lepiej tak niz dziecięce

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Szkoda słów

  Ucieszył się bo to otwiera mu drogę do realizacji marzenia

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  ehhh

  Krytykę działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie jednocześnie ta sama grupa osób nieuczestnicząca w praktykach religijnych w tym nieuczestnicząca na mszy św. najczęściej komentuje co się na tych mszach robiło i mówiło.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  swój kowalski

  a kto mu broni mieć Babeczki na boku i dzieci Michaś weź przykład z 'brata' po fachu Proboszcza Pawła A. z parafii na POW. Michał do dzieła program +500 czeka.

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  Jeszcze czego

  A ja chciałabym mieć innego męża ...bo ten mnie denerwuje i co muszę się męczyć

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   ehhh

   to się klabzdro rozwiedź

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  lka

  Módlmy się o opamiętanie dla tego człowieka w szponach diabła........

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Ooo

  Ślub brał to niech pozostanie wierni. Tak jak osoby biorące ślub w kościele. I drugiego ślubu nie można wziąć. A rozwodnicy co mają...

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Xx

  Tak naprawdę to żaden normalny mężczyzna nie zostaje księdzem . Bo przecież Pan Bóg tak stworzył człowieka . Z całym szacunkiem dla kapłanów i Ich wiary . Wcześniej czy później prawie każdy popełnia grzech . A po co . Można prościej bez wystawiania Pana Boga na próbę. Bez nauczania wiernych jak mają żyć . Nauczajcie o Chrystusie a nie pouczajcie w życiu i polityce . Może wtedy chętniej przyjdziemy do kościoła .

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Mieszkaniec111

   popieram. Proponuje tym wszystkim co myślą, że księża tacy niby święci przeczytać książkę pt. "Sodoma"........... ale zaraz zaraz, spadnie tutaj na mnie milion niepochlebnych komentarzy tych co czytają tylko to co im Rydzyk pozwoli

  • 2 lata temu | ocena +20 / -20

   ciekawy

   a skad ty pajacu wiesz o czym oni nauczają w kosciele jak do niego nie chodzisz? ja chodze i jeszcze NIGDY naprawde NIGDY w Bełchatowie przynajmniej nie słyszałem od ŻADNEGO księdza by na mszy mówił o politycy, nie wiem skad wy pajace nie chodzące na msze wysnuwacie takie debilne insynuacje?

   • 2 lata temu | ocena +12 / -12

    Pablo

    To w kościele cię nauczyli ludzi od pajaców wyzywać?po co tam chodzisz jak nic nie rozumiesz?

    • 2 lata temu | ocena +6 / -6

     ciekawy

     jak ktos pisze pierdoły jak pajac to nazwanie go pajacem nie jest ani grzechem ani wykroczenie mani przestepstwem, gosc pisze ze nie chodzi do kosciola a wypisuje co w nim mowia ciekawe skad t owie? uslyszal w tvn czy przeczytal w gw albo niusłiku? bo jak tak to niech sie nie ypowiada o plotkach

   • 2 lata temu | ocena +11 / -11

    ciekawy

    Uprzejmie prosze aby chociaz 1 osoba z tych kretynow ktora dała mi minusy napisała KIEDY i w jakims kosciele i ktory ksoadz podczas mszy mowil o polityce? prosze konkrety?

    • 2 lata temu | ocena +7 / -7

     mieszkaniec

     Czyżewskiego, Kościuszki czy Dolnosląskie wystarczą?

     • 2 lata temu | ocena +7 / -7

      ciekawy

      Warszawa, Gdańsk, Bruksela ... co to mialo byc to mialy byc konkrety? dowody? takie hasełak slogany to sobie moze wywiesic na jakies teczowej szmacie jakis dzialacz od biedronia i nie poparte zadnymi faktami oszczesrstwa rzucac

     • 2 lata temu | ocena +6 / -6

      ciekawy

      taa jasne jaki ksiadz imie? i kiedy to bylo na jakiej m szy? konkrety? chodze na kosciuszki i nic takiego nigdy nie mialo miejsca NIE KŁAM podaj konkrety a nie klmastwa jak w tvnAZI

      • 2 lata temu | ocena +1 / -1

       ehhh

       a ty co nauki w SB pobierałeś że taki dokładny jesteś?

      • 2 lata temu | ocena +4 / -4

       Xx

       Nie wiem , czy napewno chodzi Pan do kościoła skoro tematu polityki nigdy Pan w kościele nie słyszał. Życzę dalszej niezłomnej wiary w Boga a nie księży , bo takich ludzi kościołowi potrzeba . Ślepych i bezgranicznie wierzących w przekazywane bzdury .

       • 2 lata temu | ocena +4 / -4

        ciekawy

        no chodze i w Bełchatowie NIGY nie słyszałęm! ty zapewne tez nie! w Polsce jest ponad 10 tys ta k10 000 parafi i w praktycznie kazdej jest w niedzieele i swieta odprawianych kilka mszy do tego sa msze w tygodniu co daje nam okolo 10 tysiecy mszy tygodniowo i jak raz na jakis czas jakas czarna owca ksiadz jeden czy drugi na te 100 tysiecy cos powie o polityce to jest to wyciGane przez antypolskie lewackie media i walkowane tygodniami to ze ksieza n mszach mowia o piltyce to zwykłę BZDURY

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Marcin

  Samotność to taka straszna trwoga..

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Gniev1985

  Zrozumcie ludzie ze pewnych, fundamentalnych rzeczy się nie zmienia. Jak nie pasuje to do protestantow

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Mieszkaniec111

   celibat wprowadzono w XI wieku

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Gniev1985

  Kapłaństwo to nie wybór szkoły sredniej. Startujesz do technikum a jak nie pójdzie to zostaje zawodowa. Jak dla mnie to albo niedojrzaly człowiek z kartą elgiebete albo marksisyowski prowokator. A co do celibatu sprawa nie podlega dyskusji. Kościół musi być tradycyjny. Wszelkie schizmy i odstępstwa są złe. C

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  M oa

  Galanty ten ksiądz

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Kimiko

   No to juz,przeciez szuka zony.

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    JA

    Ona nie szuka meza,ona tylko pogruchac chce

 • 2 lata temu | ocena +14 / -14

  tee

  ciekawe ze Krytykę działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie.

 • 2 lata temu | ocena +19 / -19

  [email protected]

  Celibat to przeżytek. Bardzo dobrze, popieram byłego księdza. Będzie miał czyste sumienie.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Gazon

  Strach córkę puścić do kościoła.

  • 2 lata temu | ocena +9 / -9

   Beata

   Gazon -Ksiądz na foto -wygląda na normalnego ,jak to pozory mylą ,ale żeby się tak ośmieszać i jeszcze upubliczniać swoje racje. Co ten ksiądz chciał powiedzieć ,że nie wiedział co ślubował ,jakie to żałosne .Nie martw się Gazon -kościół jeszcze nikogo nie zepsuł ,no chyba że ktoś sam o to zabiegał .

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Gazon

   Jak chłopakom puścić do zabawy, to lepiej takim bez koloratki.

 • 2 lata temu | ocena +32 / -32

  wesoludek

  "Ksiądz szuka żony" - kolejna edycja znanego programu w TVP

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   rrr

   Bedzie ustawione...Rydzyk i tak wygra

 • 2 lata temu | ocena +43 / -43

  Księża też ludzie

  No i dobrze - niech ma żonę i dzieci. Niech pracuje uczciwie, płaci podatki. Dlaczego księża mają mieć lepiej od nas?

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  obserwatorzy

  zony mu sie chce ... i co jeszcze.. moze normalnie podatki bedzie placil za prowadzenie parafialnej dg

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  dramat

  Kościół upada na naszych oczach ...

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   Gniev1985

   Kościół się nie zmienił od tysięcy lat. Dzięki niemu nie strzelają ci za oknem. Nie kamienuja twojej sąsiadki. Zmień perspektywę. Może to nie kościół upada, a ludzka wrażliwość, mentalność ale też duma i pewność siebie.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Daria

  Z innej beczki . Miał być pogrzeb nanka a nawet żadna klepsydra nie wisi. Wstyd !

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Dot

   Wisi przy kościele na Kościuszki, pogrzeb 27 czerwca

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    Xxxxxxx

    Nie tylko na Czyżewskiego tez jest nekrolog

 • 2 lata temu | ocena +38 / -38

  Ola

  Nareszcie normalny ksiądz......-po prostu człowiek

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Gniev1985

   Jak normalny ksiądz? Normalny ksiądz to się w całości Bogu oddaje. To jakiś przebieraniec. Zapewne nie od wczoraj mu się cycki podobały, więc co on szukał w Kościele Katolickim? Poza tym w trakcie posługi kapłańskiej ochrzcil się u jakiegoś pastora czy kaznodzieja. Nóż ***** jak tego zdrada nie nazwać. Ekskomunika to malo

 • 2 lata temu | ocena +65 / -65

  Kasia

  Super! Dojrzała decyzja i szczera wypowiedź. Ten cały celibat to dla mnie jest głupota w tych czasach. Przecież osoba która posiada żonę, nie stanie się nagle złym kapłanem i złym sługą bożym. Może zmieniłoby to coś w związku z pedofilią w kościele. Ksiądz który ma żonę staje się dla mnie bardziej wiarygodny, prowadząc nauki przedmałżeńskie, czy wypowiadając się na temat problemów rodzinnych może odnieść się do własnych doświadczeń. I tak duży procent kleru posiada partnerki, tylko szkoda odejść z kapłaństwa bo kasa już nie będzie ta sama. A tak dwie pieczenie na jednym ogniu. Nieograniczony dostęp do pieniędzy i kobieta u boku.

 • 2 lata temu | ocena +48 / -48

  Anita

  W dzisiejszych czasach i przy tym co się dzieje w kk celibat powinien być zniesiony! Ksiądz też facet i powinien zawierać związek małżeński, żeby wiedzieć na własnym doświadczeniu o czym mówi w kazaniach.