Reklama

Reklama

Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Rząd zrezygnował z części zakazów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W środę, 15 grudnia zaczynają obowiązywać obostrzenia, związane z pandemią COVID-19. Rząd zdecydował, że nie wszystkie z ogłoszonych wcześniej regulacji wejdą w życie. Co się zmieniło?

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od środy 15 grudnia w całym kraju zaczynają obowiązywać obostrzenia, związane z rozwojem czwartej fali pandemii. Okazuje się jednak, że rząd zmienił zdanie — przynajmniej częściowo. W życie wejdzie bowiem tylko część z regulacji, o których 7 grudnia mówił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraśka.

Jakie obostrzenia obowiązują od 15 grudnia?

Zgodnie z opublikowany rozporządzeniem, od 15 grudnia:

  • obowiązuje ograniczenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, obiektach sportowych czy sakralnych do 30 proc. maksymalnego obłożenia. Nie wliczają się w to osoby w pełni zaszczepione,
  • wprowadzony zostaje zakaz spożywania posiłków i napojów w kinach czy teatrach,
  • zamknięte zostają dyskoteki, kluby czy obiekty oferujące miejsce do tańczenia,
  • osoby, przylatujące spoza strefy Schengen, będą zobowiązane do wykonania testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej
  • współdomownicy osób, u których wykryto koronawirusa, będą musieli obowiązkowo poddać się testowi.
Dodatkowo, od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i średnich będą się uczyć w trybie zdalnym.

Rząd wycofał się z części obostrzeń. O co chodzi?

Ostatecznie do rozporządzenia nie trafił zapis dotyczący zmniejszenia limitu osób podróżujących komunikacją publiczną. Rząd zdecydował się wycofać z tego zapisu po sygnałach ze strony przewoźników, którzy twierdzili, że jest on niemożliwy do wyegzekwowania.

Pod znakiem zapytania dalej stoi tegoroczna noc sylwestrowa. Wcześniejsze zapowiedzi wskazywały, że kluby i dyskoteki będą mogły być otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym. W rozporządzeniu nie ma jednak zapisu, który by to umożliwił. Mimo tego, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nie wycofuje się z tej decyzji, a odpowiednie regulacje zostaną wprowadzone przy okazji nowelizacji rozporządzenia.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że ekipa rządząca w ostatnim czasie zmieniła zdanie w sprawie obostrzeń. Wystarczy przypomnieć słowa Adama Niedzielskiego, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że święta Bożego Narodzenia najpewniej miną w Polsce bez regulacji covidowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy