Reklama

Kopalnia zlikwiduje drogę, pod którą znajduje się prawie 100 milionów ton węgla

Opublikowano:
Autor:

Kopalnia zlikwiduje drogę, pod którą znajduje się prawie 100 milionów ton węgla - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ciężki sprzęt z bełchatowskiej kopalni powoli zajmuje drogę w miejscowości Dębina, gdzie już trwają roboty górnicze. Gmina Kleszczów wydzierżawi PGE kolejny fragment drogi. W przyszłości zlikwidowana zostanie także kleszczowska obwodnica w tej części gminy. W rejonie wysadu solnego „Dębina” znajduje się ok. 90 mln ton węgla brunatnego.

Pod koniec ubiegłego roku Rada Gminy Kleszczów podjęła uchwałę w sprawie wydzierżawienia na rzecz koncernu PGE GiEK, kolejnych gruntów w niewielkiej miejscowości Dębina. Chodzi o południową część drogi biegnącej w tym rejonie, pod którą znajdują się pokłady węgla. Aktualnie przygotowana umowa dzierżawy umożliwi kopalni zajęcie blisko 3 hektarów gruntów drogi o długości ponad 2 kilometrów.

- Po podpisaniu przez obie strony przedmiotowej umowy, nieruchomość ta będzie zajmowana pod roboty górnicze w ciągu następnych trzech lat – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jak zaznacza, roboty górnicze w Dębinie już trwają. Zajęty został już cały północny odcinek drogi o pow. 1,2 hektara. Do eksploatacji w kolejnych latach przewidziany jest również rejon wysadu solnego „Dębina”.

- Aktualnie w rejonie wysadu solnego nie są prowadzone roboty górnicze. Objęty jest on zakresem robót przygotowawczych, znajduje się na przedpolu frontów eksploatacyjnych wyrobiska Pola Szczerców prowadzonych zgodnie z obowiązującym Planem Ruchu Zakładu Górniczego KWB Bełchatów oraz przyjętą dokumentacją techniczną – mówi Sandra Apanasionek.

W kolejnych latach z powierzchni ziemi zniknie również biegnąca w tamtym rejonie kleszczowska obwodnica. Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy PGE GiEK a gminą Kleszczów, teren o łącznej powierzchni blisko 11 hektarów zostanie nabyty od gminy przez energetyczny koncern.

- Jednak będzie to możliwe dopiero po wcześniejszym wykonaniu alternatywnego układu komunikacyjnego tj. wybudowaniu drogi gminnej prowadzącej przez zwałowisko wewnętrzne Pola Bełchatów, w lokalizacji zgodnej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – mówi Sandra Apanasionek.

Według szacunków bełchatowskiej kopalni zasoby węgla w rejonie wysadu solnego „Dębina” wynoszą ok. 90 mln ton.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE