reklama
reklama

Związkowcy zakładów PGE protestowali wspólnie z hutnikami. Obawiają się najgorszego [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Związkowcy zakładów PGE protestowali wspólnie z hutnikami. Obawiają się najgorszego [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kopalnia i ElektrowniaNawet kilka tysięcy związkowców z całej Polski protestowało w Warszawie przeciwko polityce „Zielonego Ładu”. Wśród nich byli również pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, a także spółek zależnych PGE.
reklama

„Zielony Ład – to śmierć polskiej gospodarki” czy „Transformacja – nie likwidacja” transparenty z takim hasłami, a także wiele innych, przywieźli protestujący związkowcy do Warszawy, aby zaprotestować przeciwko polityce „Zielonego Ładu”. Na ulicach stolicy pojawiło się w sumie kilka tysięcy związkowców, którzy przemaszerowali pod siedzibę Sejmu RP. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele przemysłu hutniczego, stalowego, motoryzacyjnego, chemicznego, górniczego i wytwórczego. Liczną delegację miał również Bełchatów, bo na manifestacji pojawili się również związkowcy z kopalni i elektrowni, a także spółek zależnych PGE m.in. MZZ „Odkrywka” KWB Bełchatów, WZZ „Sierpień” 80 KWB Bełchatów, MZZP Elektrowni Bełchatów.

reklama

Jakie są postulaty związkowców?

Podczas protestu związkowcy nie zostawili suchej nitki na rządzących, zwracano też uwagę, że przez ostatnie lata do takiej sytuacji doprowadziły rządy jednej i drugiej strony politycznej. W emocjonalnych wystąpieniach zwracano uwagę, że unijna polityka „Zielonego Ładu” niesie m.in. wysokie ceny energii, koszty ETS, a to prowadzi do likwidacji miejsc pracy i sytuacji, w której ciężki przemysł np. hutniczy staje się niekonkurencyjny wobec tanich wyrobów spoza Unii Europejskiej.

W swoich postulatach protestujący domagali się m.in. ustalenia stałej ceny energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego w całej Unii Europejskiej poniżej 60 euro/MWh, głębokiej rewizji Zielonego Ładu, a zwłaszcza opłat za emisję, ochrony europejskiego rynku przed wyrobami stalowymi spoza UE, przebudowy i usprawnienia systemu rekompensat dla przemysłu energochłonnego za wysokie ceny energii oraz zapewnienia dostępności wsadu do polskich hut poprzez uporządkowanie rynku obrotu złomem stalowym.  

Transformacja energetyczna wygasi elektrownię i kopalnię

Przypomnijmy, że „Zielony Ład” i polityka klimatyczna mocno dotknie również region bełchatowski, który szykuje się transformację energetyczną. Wygaszenie elektrowni i zakończenie wydobycia węgla w kopalni oznacza bowiem likwidację tysięcy miejsc pracy. Dziś w kompleksie Bełchatów pracuje łącznie ok. 12 tys. osób. W kopalni Bełchatów zatrudnionych jest 4,1 tys. górników, z kolei w elektrowni 2,6 tys. energetyków. Dodatkowo na terenie kompleksu pracuje też 4,4 tys. pracowników spółek zależnych. Nadzieją dla regionu i uratowanie wielu miejsc pracy może być budowa elektrowni jądrowej. Bełchatów rywalizuje z Koninem o lokalizację dla drugiego atomu w kraju.  

reklama

W czerwcu 2021 roku ogłoszono Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, w którym podano daty wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Pierwszy z dwunastu bloków przestanie wytwarzać prąd w 2030 roku. Harmonogram przewiduje wyłączenia też w kolejnych latach: 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo