reklama
reklama

Załoga Rambu zbudowała gigantyczną maszynę. Kolos ma wysokość wieżowca i waży 1200 ton! [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Załoga Rambu zbudowała gigantyczną maszynę. Kolos ma wysokość wieżowca i waży 1200 ton! [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaPracownicy spółki Ramb zbudowali prototypową koparkę do „zadań specjalnych”. Gigantyczna maszyna będzie wydobywać węgiel w KWB Turów. Ma ponad 25 metrów wysokości i waży 1200 ton.
reklama

Jest prawie tak wysoka jak bełchatowskie wieżowce, waży tyle co 30 załadowanych tirów, a jej długość odpowiada siedmiu autobusom MZK. To gabaryty olbrzymiej koparki, którą zbudowała załoga spółki RAMB. Maszyna będzie wydobywała węgiel z najniższych pokładów złoża w KWB Turów.

- To nie pierwsza tak ważna inwestycja zrealizowana przez RAMB na rzecz turoszowskiej kopalni. Spółka zbudowała już od podstaw zwałowarkę oraz realizuje budowę magistrali węglowej doprowadzającej paliwo dla nowo budowanego bloku energetycznego w Elektrowni Turów – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE GiEK.

Prototypowa maszyna ma 47 czerpaków, waży blisko 1200 ton, ma wysokość ponad 25 metrów i długość 88 metrów. Koparka KWŁ 800 (K-20) jest dostosowana do warunków geologiczno-górniczych występujących w kopalni Turów. Jej mechanizmy, wyposażenie elektryczne, automatyka i systemy sterowania są w możliwie największym zakresie zunifikowane z pracującymi maszynami układu KTZ (koparka-taśmociąg-zwałowarka).

reklama

Slawomir Wochna, dyrektor KWB Turów przyznaje, że nowa koparka będzie pracowała na warstwach spągowych, czyli najniższych warstwach węgla w złożu.

- To bardzo wymagający teren i by można było wyeksploatować z niego węgiel do ostatniej bryły, maszyny tam pracujące, ze względu na kąty zapadania i głębokość zalegania tego węgla, wymagają innych parametrów technicznych niż koparki kołowe – mówi Sławomir Wochna.

Marcin Ławniczek, prezes Ramb przypomniał, że to druga maszyna oddana do kopalni w Turowie w ciągu roku. W realizacji tego zadania spółce pomogli eksperci z Politechniki Wrocławskiej.

- To najnowsza maszyna w kopalni i jestem przekonany, że będzie w pełni funkcjonalna, przynosząc korzyść dla górnictwa węgla brunatnego. Tego typu maszyny potrafi wykonać wąskie grono specjalistów, którzy posiadają wysokie kwalifikacje i przede wszystkim dużą wiedzę techniczną – mówi Marcin Ławniczek.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama