Reklama

Reklama

Zadrżała ziemia w Kleszczowie i Żłobnicy. Wstrząs sejsmiczny w kopalnianej odkrywce

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zadrżała ziemia w Kleszczowie i Żłobnicy. Wstrząs sejsmiczny w kopalnianej odkrywce  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Sejsmografy w bełchatowskiej kopalni odnotowały wstrząs sejsmiczny. Ziemia zadrżała z siłą 2,5 stopnia w skali Richtera. Drgania mogli odczuć mieszkańcy Kleszczowa i Żłobnicy, a także innych okolicznych miejscowości.

Reklama

Ziemia zatrzęsła się w bełchatowskiej kopalni w niedzielę, 14 marca o godzinie 17:24. Zdarzenie potwierdza koncern PGE GiEK, zaznaczając jednocześnie, że był to delikatny wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 2,5 stopnia w skali Richtera. Miał on miejsce w odkrywce Bełchatów. Lekkie drżenie ziemii mogli więc odczuć w okolicach Kleszczowa i Żłobnicy. 

- Wstrząs zlokalizowany był w rejonie północnego zbocza odkrywki na najniższym piętrze zwałowiska wewnętrznego – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jak podkreśla, nie spowodował on zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, a także dla pracy kopalni. Nie odnotowano uszkodzeń maszyn czy obiektów zarówno na terenie kopalni, jak i na zewnątrz.

W ostatnich latach regularnie dochodzi do większych i mniejszych wstrząsów sejsmicznych na terenie KWB Bełchatów. Jeden z najsilniejszych w ostatnich latach miał miejsce w listopadzie 2014 roku, gdy miał siłę 4,4 w skali Richtera. W grudniu 2016 roku ziemia znów się zatrzęsła tym razem z siłą 3,4 stopnia.

Jednak najsilniejszy wstrząs na kopalni zanotowano w 1980 roku. Wówczas ziemia zadrżała z siłą 4,7 stopnia w skali Richtera i była odczuwalna także… w Bełchatowie. Świadkowie tamtych wydarzeń wspominają, że przerażeni mieszkańcy wychodzi z 11-piętrowych bloków, obawiając się, że te... się zawalą. Po kolejnych mniejszych wstrząsach bełchatowianie przywykli już do takich anomalii, wynikających z działalności kopalni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy