Szykują się do strajku. ''To policzek wymierzony pracownikom''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Szykują się do strajku. ''To policzek wymierzony pracownikom'' - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Załoga spółki Epore, która działa na terenie bełchatowskiej elektrowni, domaga się podwyżek. Spotkanie „ostatniej szansy” zakończyło się fiaskiem. Pracownicy zapowiadają strajk.

Napięta atmosfera w bełchatowskim oddziale spółki Epore, której właścicielem jest koncern PGE GiEK. Pracownicy domagają się wzrostu wynagrodzeń, jednak ich postulaty od dłuższego czasu pozostawają bez odpowiedzi. Z relacji związkowców wynika, że podczas spotkania "ostatniej szansy" prezes zakładu nie przedstawił żadnych propozycji podwyżek. Załoga potraktowała to jako „policzek” i zamierza zastrajkować, bo wcześniej w przeprowadzonym referendum większość opowiedziała się bowiem za akcją protestacyjną w przypadku braku postępu w rozmowach.

- To policzek wymierzony przez władze Epore S.A. pracownikom. Prezes Spółki przez cały proces negocjacji odsuwała możliwości jakiejkolwiek propozycji na kolejne terminy spotkań niczego w konsekwencji nie proponując. W tym czasie potrafiła znaleźć środki na przekształcenie spółki z o.o na S.A. i związane z tym koszty. Odbieramy to jako przedmiotowe traktowanie pracowników. Bez zrozumienia ich potrzeb i nieuwzględniania wzrastających kosztów utrzymania – informuje Andrzej Nalepa, przewodniczący ZZPRC w Elektrowni Bełchatów.

Epore to spółka, która zajmuje się obsługą młynowni i magazynów w bełchatowskiej elektrowni, a także np. załadunkiem popiołu czy czyszczeniem urządzeń na dziale odpopielania. Sami pracownicy przyznają, że praca do łatwych nie należy i często odbywa się w trudnych warunkach, dlatego chcą wzrostu wynagrodzeń.

Związkowcy negocjujący w imieniu załogi przypominają też, że pracownicy sektora przedsiębiorstw w Polsce pracują za przeciętne wynagrodzenie na poziomie 5,4 tys. zł (brutto). Natomiast z ich wyliczeń wynika, że średnia w bełchatowskim oddziale Epore to ponad 1 tys. zł mniej.

- Czy to uczciwe traktowanie pracowników?  Przypominamy, że cały czas mówimy o koncernie PGE – sponsorującym tak wiele, że być może nie starcza już na godziwe wynagrodzenia dla pracowników – zaznacza szef związków.

Jak dodaje, pracownicy oddziału pracują na "końcówce technologicznej Elektrowni Bełchatów", o czym przypominali zarządowi spółki, niestety bezskutecznie.

- Niniejszym oświadczamy, że w tej sytuacji cała odpowiedzialność za nieprzewidziane zdarzenia spada na Zarząd Epore S.A. Decyzja o terminie strajku zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni – informują związki zawodowe.

Co na to właściciel czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna? Koncern poinformował, że spółka Epore "w sposób stały prowadzi dialog społeczny" ze związkami zawodowymi, w tym również w sprawach płacowych będących podstawą sporu zbiorowego.

- W trakcie rozmów Pracodawca wskazywał, że w grudniu 2020 r. Pracownicy otrzymali dodatkowe premie i wypłaty z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przekazano ponadto, że dalsze rozmowy o sytuacji finansowej mogą być podjęte po zakończeniu roku obrotowego - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Jak dodaje, pracodawca "deklaruje dobrą wolę w rozmowach" i potrzebę kontynuacji dialogu społecznego w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska, "uwzględniającego potrzeby pracowników i możliwości spółki".

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy