reklama
reklama

Rosną emocje wokół wydzielenia kopalni i elektrowni z PGE. Energetycy zastrajkują w całej Polsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Rosną emocje wokół wydzielenia kopalni i elektrowni z PGE. Energetycy zastrajkują w całej Polsce?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaZwiązki zawodowe z całej Polski działające w branży energetycznej z grup PGE, Tauron, Enea i Energa powołały Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. To odpowiedź na plany wydzielenia tzw. aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Związkowcy domagają się gwarancji pracowniczych
reklama

Projekt nowego podmiotu, do którego mają zostać wydzielone kopalnie i elektrownie opalane węglem, budzi ogromne obawy i wątpliwości wśród pracowników w całej Polsce. Nie inaczej jest w Bełchatowie, gdzie w ogromnym kompleksie górniczo-energetycznym zatrudnionych jest łącznie kilkanaście tysięcy osób.

Związkowcy działający we wszystkich grupach energetycznych nie zamierzają biernie przyglądać się transformacji energetyki, dlatego powołały Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Założyło go kilkanaście organizacji działających w Grupach Kapitałowych PGE, Tauron, Enea i Energa. W skład komitetu weszły również związki z kopalni i elektrowni Bełchatów m.in. MZZ Odkrywka i Sierpień 80 z kopalni Bełchatów, ZZPRC Elektrowni Bełchatów. Jak podkreślają związkowcy, komitet powstał w odpowiedzi na plany wydzielenia kopalni i elektrowni do nowej spółki.

reklama

Komitet ma być wspólną reprezentacją związków zawodowych z grup energetycznych, a jego celem będzie prowadzenie działań związanych z „odpowiednią ścieżką dojścia krajowej transformacji energetycznej”.

Związkowcy od rządu będą domagać się gwarancji dla pracowników sektora energetyczno-górniczego, okołoenergetycznego i ciepłowniczego. Zapewnić ma to Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Żądają też budowania suwerenności energetycznej Polski na krajowych zasobach oraz rozwój i doinwestowanie systemu w oparciu o tradycyjne konwencjonalne bloki energetyczne.

Od rządu oczekują wprowadzenia zapisów „gwarantujących inwestycje w technologie związane z rozbudową krajowej energetyki w dotychczasowych lokalizacjach”. Według związkowców należy zagospodarować „lokalny potencjał surowcowy”, wdrażając innowacyjne technologie m.in. redukujące CO2 z istniejących jednostek energetycznych i ciepłowniczych. Zdaniem organizacji związkowych gwarancją stabilności miejsc pracy mógłby być też rozwój przemysłu karbochemicznego.

reklama

- Powyższe ustalenia winny być ustanowione i zagwarantowane przed powstaniem i wydzieleniem spółek opartych na aktywach węglowych do nowopowstających podmiotów – napisali związkowcy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama