Sprawa dotyczyła skargi kasacyjnej złożonej przez Fundację „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi”, która domagała się udziału fundacji na prawach strony w postępowaniu dotyczącym zmiany pozwolenia zintegrowanego Elektrowni Bełchatów w zakresie dostosowania instalacji do konkluzji BAT, która jest jednym z funkcjonujących w Unii Europejskiej instrumentów prawnych, wspomagających ochronę środowiska. Naczelny Sąd Administracyjny skargę kasacyjną jednak odrzucił i tym samym potwierdził wcześniejsze rozstrzygnięcia administracyjne i sądowe w tym zakresie.
Jak informuje koncern PGE GiEK, orzeczenie sądu jest już prawomocne, a oddalenie skargi oznacza, że dokumentacja wniosku PGE GiEK została sporządzona w sposób prawidłowy, a prowadzone przez Marszałka Województwa Łódzkiego postępowanie administracyjne i rozstrzygnięcie w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego w zakresie dostosowania do Konkluzji BAT również zostało wydane w sposób prawidłowy.
- Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna osiągnęła znaczny postęp w obszarze ochrony środowiska. Dzięki podjętym, z odpowiednim wyprzedzeniem, decyzjom o realizacji projektów modernizacyjnych, we wszystkich oddziałach, w tym w Elektrowni Bełchatów zastosowane zostały technologie, które znacznie ograniczyły emisje substancji do atmosfery, jeszcze przed obowiązywaniem wymogów konkluzji BAT – mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Koncern zapewnia, że zarówno bełchatowska elektrownia, jak i pozostałe należące do PGE, spełniają dopuszczalne normy emisji poszczególnych substancji do atmosfery. Jak zaznaczono, na projekty inwestycyjne związane z modernizacją Elektrowni Bełchatów oraz ochroną powietrza, w latach 2007-2016 przeznaczonych zostało ponad 7,7 mld zł, a na dostosowanie jednostek wytwórczych do europejskich przepisów emisyjnych kolejny miliard złotych.
PGE GiEK podkreśla, że od początku lat 90. Elektrownia Bełchatów zredukowała emisję dwutlenku siarki o 93 proc., tlenków azotu o 66 proc., a pyłów o 99 proc.
- Taki efekt został osiągnięty głównie dzięki wdrożeniu technologii poprawiających efektywność energetyczną – informuje PGE GiEK.
Komentarze (0)