Reklama

Reklama

Prezes PGE zdradza termin wydzielenia kopalni i elektrowni. Związkowcy: poczujecie gniew pracowników

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: MZZ Odkrywka/facebook

Prezes PGE zdradza termin wydzielenia kopalni i elektrowni. Związkowcy: poczujecie gniew pracowników - Zdjęcie główne

Związkowcy z bełchatowskiej kopalni podczas ostatnich protestów z kolegami z Turowa we Wrocławiu | foto MZZ Odkrywka/facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia PGE przygotowuje się do wydzielenia aktywów węglowych do nowej spółki. Wojciech Dąbrowski przyznał, że proces jest już bardzo zaawansowany. Podał też przybliżony termin. Oburzenia nie kryją organizacje związkowe, które grożą protestami w stolicy...

Reklama

Szef energetycznego koncernu w ostatnich dniach odniósł się do planów utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której mają zostać wydzielone tzw. aktywa węglowe m.in. bełchatowska elektrownia i kopalnia. Prezes PGE zaznaczył, że proces ten jest już bardzo zaawansowany, a koncern PGE GiEK, który swoją siedzibę ma w Bełchatowie, przygotowywany jest do „roli integratora aktywów węglowych”.

- Utworzenie NABE jest konieczne zarówno dla utrzymania stabilności produkcji energii elektrycznej w Polsce, jak i zapewnienia stabilności miejsc pracy, jak i dla realizacji inwestycji w OZE - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak zaznaczył, nabycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach węglowych ma nastąpić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2022 roku. Pierwszym etapem procesu będzie przeprowadzenie reorganizacji wewnętrznej spółek, które mają wejść do NABE.

Prezes Dąbrowski podkreślił, że kluczowy w rozwianiu obaw pracowników będzie „transparentny dialog”, a sam projekt jest niezwykle kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Dlatego też oczywistym jest, że tylko możemy go przeprowadzić wspólnie, w dialogu ze stroną społeczną. I taki dialog prowadzimy w tym procesie transformacji – mówił prezes Dąbrowski.

Zupełnie odmienne zdanie mają niektóre organizacje związkowe w bełchatowskiej kopalni. Mówienie o planach wydzielenia aktywów węglowych i zaawansowanych przygotowaniach, bez wcześniejszych rozmów ze stroną społeczną, wywołało duże emocje wśród związkowców. Ich zdaniem, taka postawa władz PGE "śwadczy o arogancji i ignorancji". Zapowiadają też protesty w stolicy.

- My poprostu przyjedziemy do Warszawy na ul. Mysią 2 i wysadzimy Was z Waszych wygodnych foteli, zanim Wy przedstawicie plan wydzielania aktywów węglowych! (...) Poczujecie gniew wkurzonych Pracowników, którzy nie będą na Mysiej spontanicznie. Mamy nadzieję że tym razem nie uciekniecie przed swoimi Pracownikami, być może wtedy nadaży się okazja do przedstawienia im planu wygnania z PGE face to face! - poinformowała Federacja Związków Zawodowych GK PGE na jednym z portali społecznościowych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy