Reklama

Reklama

Pojawiło się ''światełko w tunelu'' dla pracowników spółki zależnej PGE. Czy to zatrzyma protesty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pojawiło się ''światełko w tunelu'' dla pracowników spółki zależnej PGE. Czy to zatrzyma protesty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia W Ministerstwie Aktywów Państwowych doszło do spotkania związkowców z przedstawicielami resortu, PGE oraz Polskiego Holdingu Obronnego w sprawie przyszłości pracowników spółki Elbest Security. Czy uda się osiągnąć porozumienie i zażegnać widmo kolejnych protestów?

Reklama

Pracownicy spółki Elbest Security od wielu tygodni protestują przeciwko wcieleniu ich firmy w struktury Polskiego Holdingu Obronnego. Załoga obawia się bowiem sytuacji, że po przejściu do holdingu nie będą mogli ochraniać obiektów PGE, a to może skutkować utratą pracy w sytuacji, gdy ich firma nie wygra przetargu na ochronę obiektów. To budzi olbrzymi sprzeciw i obawy o miejsca pracy. Dlatego załoga postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o własną przyszłość. Na przełomie listopada i grudnia pracownicy spółki blokowali drogi do kopalni i elektrowni. W ostatnich dniach zapowiedziano zaostrzenie protestów poprzez blokadę wszystkich dróg i paraliż strategicznych zakładów. Takie „ultimatum” było odpowiedzią na brak jakiegokolwiek odzewu ze strony PGE i ministerstwa na postulaty załogi.

Przypomnijmy, że pracownicy spółki Elbest Security, domagają się włączenia w struktury koncernu PGE GiEK. Jednak do tej pory ich żądania pozostały bez odpowiedzi. Do pierwszych protestów doszło już na początku października, gdy PGE sprzedała udziały w wielu spółkach właśnie do PGE GiEK. W niedalekiej przyszłości takie firmy jak m.in. Betrans, Bestgum czy Ramb, podobnie jak kopalnia i elektrownia, przejdą z PGE GiEK do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Takiego samego scenariusza dla swojej firmy domaga się załoga spółki Elbest Security. Komitet protestacyjny żąda też pisemnych gwarancji zatrudnienia dla załogi.

W ostatnich dniach pojawiło się jednak przysłowiowe „światełko w tunelu”. W poniedziałek, 12 grudnia, doszło do spotkania w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Oprócz członków Związku Zawodowego MZZP „Zjednoczeni” wzięli w nim udział również przedstawiciele resortu, PGE, PHO oraz PGE GiEK.

- W czasie spotkania szczegółowo omówiono nasze postulaty zgłoszone w przesyłanych pismach. Sukcesem Pracowników jest rozpoczęcie dialogu, na który tak długo oczekiwaliśmy. Mamy nadzieje ze dalsze rozmowy przyniosą oczekiwane rezultaty: gwarancje zatrudnienia w dotychczasowych obiektach, ujednolicenia aktów prawnych dla wszystkich pracowników spółki, poszanowanie prawa pracy i godnego wynagrodzenia – poinformował ZZ „Zjednoczeni”.

W najbliższym czasie mają zostać przesłane propozycje zapisów, jakie powinny znaleźć się w końcowym porozumieniu. Wygląda na to, że przynajmniej na razie, widmo kolejnych blokad dróg zostało zażegnane, a pracownicy z niecierpliwością czekają na końcowy efekt negocjacji.

W spółce Elbest Security zatrudnionych jest około 1000 osób z czego około 600 ochroniarzy w rejonie bełchatowskim, gdzie ochraniają obiekty kopalni i elektrowni Bełchatów, największych zakładów pracy w regionie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy