Kolejne zmiany w Polskiej Grupie Energetycznej. Tym razem w największej polskiej elektrowni. Jak się udało ustalić, w poniedziałek, 15 kwietnia, pełnienie obowiązków dyrektora Elektrowni Bełchatów powierzono Rafałowi Smejdzie, który zastąpił na stanowisku Arkadiusza Gaika.
Kim jest nowy dyrektor zakładu, który odpowiada za blisko jedną piątą krajowej produkcji prądu? Wcześniej związany był z innym z oddziałów PGE GiEK, a mianowicie Elektrownią Opole, gdzie był zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora – dyrektora technicznego.
Warto przypomnieć, że we władzach bełchatowskiej elektrowni zasiadają również Robert Młynarski jako zastępca dyrektora – dyrektor techniczny, a także była posłanka klubu PiS – Małgorzata Janowska na stanowisku dyrektora ekonomiczno-finansowego.
Prezes wrócił do koncernu po latach
Powołanie nowego dyrektora elektrowni Bełchatów to kolejna, w ostatnim czasie, zmiana w bełchatowskim zagłębiu paliwowo-energetycznym. W ubiegłym tygodniu, na stanowisko prezesa powołany został Jacek Kaczorowski, który do PGE GiEK powrócił po blisko dziewięciu latach. Kierował bowiem energetyczną spółką w latach 2010-2015, czyli od chwili jej powstania aż do czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.Kaczorowski to doświadczony górnik, który z bełchatowskim zagłębiem związany jest od lat. Pracę w bełchatowskiej kopalni rozpoczął na początku lat 80. po ukończonych studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej. W KWB Bełchatów był m.in. głównym inżynierem, dyrektorem zakładu robót inżynieryjno-budowlanych., a w latach 1999–2003 jako członek zarządu piastował w KWB Bełchatów funkcję dyrektora ds. inwestycji, a w latach 2006–2010 prezesa zarządu i dyrektora generalnego. Co ciekawe, od lipca 2009 roku przez krótki czas równolegle zarządzał również bełchatowską elektrownią
Konkurs na wiceprezesów PGE GiEK wciąż czeka na rozstrzygnięcie
W zarządzie PGE GiEK zasiadają również Zbigniew Kasztalewicz (wiceprezes ds. wydobycia ) oraz Waldemar Lutkowski (wiceprezes z ramienia załogi). Pozostali dotychczasowi członkowie zarządu zostali odwołani przez radę nadzorczą 26 marca. Stanowiska stracili wówczas: Zbigniew Fałek (wiceprezes ds. rozwoju i ICT), Sławomir Podkówka (wiceprezes ds. finansowych) oraz Norbert Grudzień (wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji). W koncernie wciąż nie został rozstrzygnięty konkurs na czterech wiceprezesów. Jak nieoficjalnie wiadomo, ma to nastąpić w najbliższych dniach.Ostatnie miesiące to prawdziwe kadrowe tsunami w spółkach Skarbu Państwa. Podobnie sytuacja wygląda w PGE. Pod koniec stycznia podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy odwołano członków rady nadzorczej, aby powołać nowych. Później zaczęły się zmiany w zarządzie. Dotychczasowy prezes Wojciech Dąbrowski został odwołany 7 lutego. Tego samego dnia stanowiska stracili także Wanda Buk, wiceprezes zarządu ds. regulacji oraz Rafał Włodarski, wiceprezes zarządu ds. wsparcia i rozwoju. Pod koniec lutego, natomiast odwołano z zarządu Lechosława Rojewskiego, wiceprezesa ds. finansowych. W marcu rozstrzygnięto konkurs na nowego prezesa PGE, którym został Dariusz Marzec. Z kolei funkcję wiceprezesa ds. regulacji powierzono Marcinowi Laskowskiemu.
Największa węglowa elektrownia w Europie
Elektrownia Bełchatów to jeden z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest częścią Polskiej Grupy Energetycznej. Według oficjalnych danych, bełchatowska elektrownia jest wytwórcą około 18 proc. energii elektrycznej w Polsce.W zakładzie pracuje obecnie 12 bloków, w tym 11 bloków, które uruchamiano w latach 1981 - 1988 oraz nowsza jednostka o mocy 858 MW, oddana do użytku w 2011 roku. Blok 858 MW jest największą i najnowocześniejszą jednostką produkcyjną w Polsce, pracującą na węglu brunatnym, o sprawności ok. 42 proc.
Moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów wynosi 5096,7 MW, a osiągalna 5102 MW. Jest ona największą w Europie elektrownią pracującą na węglu brunatnym i pełniącą bardzo ważną, stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym.
Komentarze (0)