Reklama

Reklama

Załoga PGE GiEK wybrała "swojego człowieka" do zarządu. Czy dojdzie do zmian w koncernie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Załoga PGE GiEK wybrała "swojego człowieka" do zarządu. Czy dojdzie do zmian w koncernie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związkowiec Waldemar Lutkowski wygrał wybory do zarządu koncernu PGE GiEK. Do 2025 roku będzie przedstawicielem załogi u sterów energetycznej spółki. Jakie obietnice i deklaracje złożył pracownikom kopalni i elektrowni?

Reklama

Podano wstępne wyniki głosowania w drugiej turze wyborów przedstawiciela załogi do zarządu PGE GiEK, które odbyły się w dniach 19-22 kwietnia. Przypomnijmy, że ostatecznie zmierzyli się ze sobą Waldemar Lutkowski i Mariusz Zając z KWB Bełchatów. Ze wstępnych danych opublikowanych przez Główną Komisję Wyborczą PGE GiEK wynika, że miejsce w zarządzie zajmie Waldemar Lutkowski, wieloletni szef Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w bełchatowskiej kopalni. 

Frekwencja podczas wyborów wyniosła 45,6 proc. Do urn wyborczych nie poszła więc nawet połowa spośród 13 092 uprawnionych do głosowania pracowników. Jak podano, głosów ważnych oddano 5343, a nieważnych aż 630. Waldemar Lutkowski zdobył 3079 głosów, a Mariusz Zając dokładnie 2264. 

Oznacza to zatem, że to właśnie Lutkowski zastąpi na w zarządzie Andrzeja Kopertowskiego, który przez ostatnie lata był przedstawicielem załogi w zarządzie koncernu. 

Co obiecał górnikom i energetykom?

Waldemar Lutkowski podczas kampanii wyborczej obiecywał działania w celu m.in. zachowania miejsc pracy, gwarancji wzrostu zarobków, a także regularnej współpacy ze związkami zawodowymi. Zadeklarował również, że jeśli zostanie wybrany na przedstawiciela załogi w zarządzie, będzie sprzeciwiał się planom podziału i wydzielania aktywów węglowych z PGE, a także domagał zabezpieczenia stabilnego finansowania i funkcjonowania spółki w procesie transformacji.

- Jest to szczególnie ważne teraz, gdy proces zmian wynikły z transformacji sektora energetycznego i wydobywczego węgla brunatnego jest wdrażany przez Rząd RP. To właśnie teraz Głos Pracowników musi być szczególnie słyszalny przy kreowaniu ich teraźniejszości i przyszłości - przekonywał Waldemar Lutkowski.

Związkowiec chce zmian w zarządzie

Zaznaczył również, że poprzez poparcie pracowników, będzie chciał dokonać zmian w podziale kompetencji między członkami zarządu spółki w taki sposób, aby przedstawiciel załogi miał wreszcie realny wpływ na wszystkie kwestie związane ze sprawami pracowniczymi centrali spółki oraz wszystkich odziałów m.in. kopalni i elektrowni.

Jak tłumaczył, obecnie sytuacja wygląda tak, że wybrany przez pracowników członek zarządu, ma dość ograniczone kompetencje i odpowiada za kierowanie podległym pionem organizacyjnym, obszarem zarządzania usługami administracyjnymi centrali PGE GiEK, zarządzanie nieruchomościami spółki, kancelarią koncernu oraz w zakresie... floty samochodów osobowych w PGE GiEK.

- Czy dla takiego celu pracownicy wybierali i wybierają swego przedstawiciela w zarządzie? Czas najwyższy skończyć z marginalizacją pozycji przedstawiciela pracowników w zarządzie spółki. Głos pracowników i głos związków zawodowych może i powinien ten układ zmienić - zapowiadał Waldemar Lutkowski.

Nowy "człowiek załogi" w zarządzie dostał od pracowników mandat zaufania. Jak go wypełni? Pokażą to najbliższe trzy lata. Lutkowski w zarządzie PGE GiEK będzie zasiadał do 2025 roku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy