reklama
reklama

Co dalej ze spalarnią odpadów w elektrowni? PGE zabiega głos w sprawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE Energia Ciepła

Co dalej ze spalarnią odpadów w elektrowni? PGE zabiega głos w sprawie - Zdjęcie główne

foto PGE Energia Ciepła

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaWśród pracowników bełchatowskiej elektrowni zaczęła krążyć nieoficjalna informacja o tym, że PGE zamierza wycofać się z budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii w Rogowcu. O inwestycję zapytaliśmy w PGE Energii Ciepła.
reklama

Coraz częściej wśród pracowników bełchatowskiej elektrowni słychać, że Polska Grupa Energetyczna zamierza wycofać się z projektu budowy spalarni na terenie zakładu w Rogowcu. Decydenci mają rzekomo rozważać taki pomysł, ponieważ ma brakować miejsca na składowanie odpadów, a ilość wytwarzanego ciepła w instalacji byłaby niewystarczająca do ogrzania miasta. 

O to, czy nieoficjalne pogłoski, krążące wśród załogi, pokrywają się z rzeczywistością, zapytaliśmy w PGE Energii Ciepła. Okazuje się, że póki co, w energetycznym koncernie, nikt o takim scenariuszu nie myśli. 

Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła poinformowała, że projekt budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów ITPOE Bełchatów znajduje się obecnie w fazie przygotowania i trwają procedury przetargowe. 

reklama

- Prowadzone jest obecnie postępowanie przetargowe na wybór Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI), w ramach którego zakończyliśmy etap zakwalifikowania potencjalnych wykonawców do dialogu konkurencyjnego - mówi Agnieszka Dietrich. 

Jak dodaje, założenia są takie, że realizator inwestycji wykona ją w trybie "zaprojektuj i wybuduj" z uzyskaniem pozwolenia na budowę włącznie. 

- Równolegle zespół projektowy prowadzi analizy formalno-prawne zmieniającego się otoczenia rynkowego projektu, w tym przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi - mówi Agnieszka Dietrich. 

Jak zapewnia, przejście do realizacji projektu nastąpi po zakończeniu etapu wyboru GRI. 

reklama

Według zapowiedzi PGE, inwestycja w Rogowcu ma zostać zrealizowana w bliskim sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Rocznie będzie przetwarzać 180 tysięcy ton odpadów. Szacowany koszt to ok. 700 mln zł.

Początkowo deklarowano, że budowa instalacji ma ruszyć w 2022 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2024 rok. Biorąc pod uwagę złożoną procedurę administracyjną i czas potrzebny na konsultacje społeczne, uzyskanie niezbędnych decyzji środowiskowych, to należy przypuszczać, że budowa spalarni, jeśli uzyska oczywiście niezbędne pozwolenia, może rozpocząć się później. 

PGE Energia Ciepła zapewnia, że Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii będzie spełniać wszelkie unijne wymogi w zakresie norm ochrony środowiska.  Ma być nowoczesna i bezpieczna dla mieszkańców. Podobne instalacje funkcjonują już m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Rzeszowie, a także od wielu lat w obrębie największych europejskich aglomeracji, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Sztokholmie.

reklama

Do instalacji będą trafiały m.in. odpady komunalne wstępnie posortowane w miejscu ich powsta­wania, czyli tzw. frakcja resztkowa, pozbawiona resztek bio (zbierana osobno) oraz pozostałości z sortowania i podczyszczania frakcji selektywnie zebranej (z zawartości żółtych i niebieskich worków), nienadającej się do dalszego recyklingu. Odpady, które będą trafiały do instalacji w Rogowcu będą pochodzić z regionu z zachowaniem stosowanej w gospodarowaniu odpadami tzw. zasadą bliskości.

Według wcześniejszych zapewnień PGE, instalacja będzie stanowiła podstawową jednostkę wytwórczą ciepła centralnego i ciepłej wody użytkowej dla miasta Bełchatowa. Planowana nominalna moc elektryczna brutto instalacji wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe  oraz ok. 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła).

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama