Aż 141 innowacji w 2021 roku zgłosili pracownicy koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, który podkreśla, że pomysły górników i energetyków znacząco usprawniają pracę kopalń i elektrowni, a także wpływają na minimalizowanie ich oddziaływania na środowisko. Władze PGE zaznaczają, że rozwiązania wdrażane dzięki pracownikom zwiększają też bezpieczeństwo pracy, a samej spółce przynosi to… wymierne korzyści. PGE GiEK wyceniło efekt ekonomiczny wdrożonych innowacji na 2,3 mln zł.
- Powstające innowacje są jedną z najważniejszych cech przedsiębiorstwa, a aktywność przedsiębiorcy innowatora i powstająca dzięki temu nowa wartość stymulują rozwój gospodarczy. W PGE GiEK od lat stawiamy na nowoczesne technologie, które wdrażane są we wszystkich oddziałach spółki, przynosząc wiele korzyści – mówi Andrzej Legeżyński, prezes PGE GiEK.
Jak dodaje, za przykład może posłużyć wdrożony w Kopalni Turów system pozwalający na automatyczną eliminację źródła ognia lub wczesne jego wykrywanie na przenośnikach taśmowych. Z kolei w Elektrowni Bełchatów wprowadzono wykorzystanie drona do przeprowadzenia inspekcji kotłów energetycznych, w których spalany jest zmielony węgiel.
Nowe propozycje rozwiązań pojawiają się każdego roku praktycznie we wszystkich oddziałach PGE GiEK. Jak informuje koncern, pomysły są opiniowane pod kątem merytorycznym, a następnie rozpatrywane i oceniane na podstawie zebranych opinii ekspertów, raportu z badań oraz przewidywanych efektów ekonomicznych.
Wśród innowacji zgłoszonych w 2021 roku znalazły się jeszcze m.in. istotna dla obszaru utrzymania ruchu i przynosząca zyski optymalizacja procesu uruchamiania kotłów Elektrowni Dolna Odra, modernizacja stanowiska obsługi alarmów technicznej ochrony mienia w Centrum Monitorowania Alarmów czy wizualizacja stanów pracy w kabinach operatów wykorzystana przy opracowaniu systemu sterowania olbrzymich koparek SRs 2000 w odkrywkach.
Komentarze (0)