W połowie grudnia Polska Grupa Energetyczna zawarła umowę warunkową z Polskim Holdingiem Hotelowym (PHH) na sprzedaż dziesięciu hoteli i ośrodków należących do spółki Elbest. Pod skrzydła nowego właściciela w 2022 r. przejdą również obiekty w powiecie bełchatowskim: ośrodek Wawrzkowizna oraz hotele Wodnik na Słoku i Sport Hotel w Bełchatowie. Elbest posiada również hotele m. in. w Krynicy, Międzyzdrojach, w Myczkowcach nad Soliną oraz obiekty m. in. w Krasnobrodzie i Szklarskiej Porębie. Jak informuje PGE, zawarta umowa przewiduje zakup udziałów całej spółki, do której należą hotele i ośrodki.
- Potencjalna przyszła transakcja byłaby elementem konsolidacji spółek hotelowych należących do Skarbu Państwa, podobnie jak w przypadku innych spółek hotelowych ze spółek z przewagą udziału Skarbu Państwa m.in. KGHM Polskiej Miedzi i PGNiG – informuje Małgorzata Babska, rzecznik prasowy PGE.
Koncern zaznacza, że sama transakcja jest elementem porządkowania struktury Grupy PGE i realizacji zadań zmierzających do „koncentracji na działalności podstawowej, którą jest wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej”. PGE zapewnia też, że restrukturyzacja w Elbeście została już zakończona i nie planuje się obecnie dalszych działań w tym zakresie, w tym w szczególności w obiektach zlokalizowanych w regionie bełchatowskim. Według energetycznego koncernu przejęcie przez Polski Holding Hotelowy do duża szansa na rozwój obiektów i większe inwestycje, a także lepsze perspektywy dla pracowników.
- Dla Grupy Kapitałowej PHH działalność hotelowa będzie działalnością podstawową, na którą zamierza przeznaczyć wielomilionowe nakłady. Deklaracje PHH co do zamiarów inwestycyjnych nie odnosiły się do konkretnych obiektów hotelowych, co jest na tym etapie zrozumiałe. Powstanie dużego, silnego państwowego holdingu hotelowego zasilonego dużymi funduszami publicznymi jest szansą dla Elbestu na szybsze inwestycje, a także rozwój zawodowy pracowników tej spółki – mówi Małgorzata Babska.
Potwierdza to sam holding, który przyznaje, że zarówno w Elbeście, jak i innych spółkach, które w najbliższym czasie mają zostać włączone do PHH, są planowane inwestycje, jednak w tej chwili trudno o konkrety, bo jest na nie zbyt wcześnie.
- Obecnie trwa jeszcze proces przejęcia obiektów i nie zakończył się proces akwizycji spółki, zatem jest zbyt wcześnie, aby informować o konkretnych modernizacjach. Włączenie dziesięciu hoteli i obiektów spółki Elbest do Grupy Kapitałowej PHH ma na celu przede wszystkim podniesienie standardów i rentowności w tych obiektach, aby doprowadzić je do tego samego międzynarodowego poziomu, jaki reprezentujemy w całej naszej grupie hotelowej – mówi Magdalena Szefernaker, rzecznik prasowy Polskiego Holdingu Hotelowego.
Jak dodaje, powodzenie całego procesu w bardzo dużym stopniu zależy od pracy i zaangażowania załogi zatrudnionej w przejmowanych obiektach.
- Dlatego będziemy przede wszystkim korzystać z potencjału i doświadczenia dotychczasowych pracowników przejętych obiektów w naszym dalszym, wspólnym rozwoju – zaznacza Magdalena Szefernaker.
Komentarze (0)