Reklama

Reklama

Górnicy i energetycy nie dostaną ani grosza. PGE decyzję tłumaczy zadłużeniem i inwestycjami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Górnicy i energetycy nie dostaną ani grosza. PGE decyzję tłumaczy zadłużeniem i inwestycjami - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Zarząd PGE zarekomendował niewypłacanie dywidendy za 2021 rok. To zła wiadomość dla akcjonariuszy, a także wielu pracowników kopalni i elektrowni, którzy wciąż posiadają akcje. Koncern w ubiegłym roku wypracował ponad 4 miliardy złotych zysku netto.

Reklama

Akcjonariusze Polskiej Grupy Energetycznej po raz kolejny będą musieli "obejść się smakiem". Z wypracowanego przez spółkę zysku, najprawdopodobniej znów nie dostaną ani grosza. Zarząd PGE podjął decyzję o rekomendacji niewypłacenia dywidendy za 2021 rok. 

- Decyzja została podjęta zgodnie z polityką dywidendy i jest efektem analizy ogólnej wysokości zadłużenia Spółki oraz spodziewanych nakładów kapitałowych i potencjalnych akwizycji (zgodnie ze Strategią Grupy PGE do 2030 roku z perspektywą do 2050), w kontekście bieżącej niestabilności i niepewności rynkowej - czytamy w komunikacie PGE. 

Pracownicy wciąż posiadają akcje

Niepocieszeni będą z pewnością pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów. Wielu z nich wciąż posiada akcje, które otrzymali podczas prywatyzacji zakładów. Ich udziały później zostały później zamienione w ramach tzw. konwersji na akcje PGE. W KWB Bełchatów górnicy posiadają średnio od 1,3 tys. do 1,7 tys. akcji. Większe pakiety mają energetycy – średnio po ok. 5 tys. sztuk. Jednak rekordziści otrzymali nawet po 8 tys. akcji. 

Od 2017 roku PGE nie wypłaca akcjonariuszom dywidendy. Początkowo zawieszono ją na trzy lata, tłumacząc to przeznaczeniem zysku na rozwój i inwestycje. Jednak w kolejnych latach również nie wypłacono ani grosza dla posiadaczy akcji. Warto przypomnieć, że we wcześniejszych latach PGE nie żałowało akcjonariuszom dywidendy i dzieliło się wypracowanym zyskiem. W rekordowym 2012 roku dywidenda wyniosła po 1,84 zł za akcję.

Jakie wyniki finansowe za 2021 rok?

Niestety w tym roku posiadacze akcji nie dostaną ani złotówki, chociaż byłoby czym dzielić. Grupa PGE opublikowała właśnie wyniki finansowe i operacyjne za 2021 rok. Jak poiformowano, zysk netto przypadający na akcjonariuszy w 2021 r. wyniósł 4 mld zł wobec 0,1 mld zł w 2020 r. Natomiast nakłady inwestycyjne zamknęły się w kwocie ok. 4,7 mld zł, wobec 5,5 mld zł w porównywalnym okresie 2020 r. 

Powtarzalny zysk EBITDA w 2021 roku wyniósł 8,1 mld złotych, czyli o 31 proc. więcej niż w roku 2020. Z kolei poziom zadłużenia netto Grupy PGE to 4,2 mld zł, co oznacza wzrost o 1,7 mld zł w stosunku do III kwartału 2021 roku.

- Finalne rezultaty nie odbiegają istotnie od wcześniej opublikowanych wyników szacunkowych. Poprawa wyników finansowych jest przede wszystkim efektem zwiększonej produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Te z kolei były rezultatem dynamicznego odbicia polskiej gospodarki w 2021 roku wraz z równoczesnym wzrostem eksportu energii elektrycznej - poinformowało PGE. 

Jak informuje energetyczny koncern, łączna produkcja energii elektrycznej netto w 2021 roku w jednostkach wytwórczych PGE wyniosła 68,8 TWh, czyli o 18 proc. więcej niż w 2020 roku. Produkcja z węgla brunatnego wyniosła 37,2 TWh (o 25 proc. więcej r/r), z węgla kamiennego 24,3 TWh (wzrost r/r o 20 proc.), a z gazu ziemnego 4,2 TWh (mniej o 16 proc. względem 2020 roku).

Z kolei łączna produkcja ze źródeł odnawialnych Grupy PGE utrzymała się pomimo gorszych warunków wietrznych na poziomie 2,3 TWh. Dodatkowo produkcja w elektrowniach szczytowo-pompowych wyniosła 0,7 TWh, o 9 proc. mniej niż w 2020 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy