Reklama

Reklama

Pracownicy zasypali pozwami spółki zależne PGE. Żądają ogromnej kwoty!

Opublikowano: pon, 7 mar 2022 11:01
Autor:

Pracownicy zasypali pozwami spółki zależne PGE. Żądają ogromnej kwoty! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Blisko dwieście pozwów przeciwko dwóm spółkom zależnym PGE złożyli obecni i byli pracownicy. Domagają się około 10 mln zł zaległych wynagrodzeń! Co na to koncern PGE GiEK?

Reklama

Blisko dwustu byłych i obecnych pracowników spółek Elbest i Elbest Security żąda wypłaty zaległych wynagrodzeń. Roszczenia sięgają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na osobę, a łączna kwota, jakiej domagają się w pozwach, może sięgnąć nawet 10 mln zł!  

Wszystko za sprawą bezprecedensowego wyroku, który zapadł w ub. roku w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie. Walczący o zaległe świadczenia związek zawodowy "Zjednoczeni", po sześciu latach sądowej batalii, wygrał i jak przekonują sami związkowcy, jest to przełom. Sąd uznał, że we wspomnianych spółkach wciąż obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy z 2015 roku, a przewodniczącej nakazał wypłacić część zaległego świadczenia w tym m.in. stażowe, premie i zaległe nagrody jubileuszowe. 

O co dokładnie chodzi? Sprawa sięga aż 2014 roku, gdy ówczesne władze spółki Elbest pozbawiły pracowników części wynagrodzeń m.in. dodatku stażowego, premii rocznych i uznaniowych. Osoby z najdłuższym stażem straciły nawet… połowę wynagrodzenia. Podczas spotkania z czterema związkami zawodowymi z Elektrowni Bełchatów podpisano tzw. „Protokół dodatkowy nr 3” do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracowników, który wprowadził wspomniane cięcia. Decyzję tłumaczono optymalizacją i oszczędnościami, a także planowanym transferem pracowników do nowej spółki Elbest Security. Inspekcja pracy początkowo przywróciła odebrane świadczenia, wskazując na nieprawidłowości, jednak po ich uzupełnieniu przez pracodawcę znowu zmieniła decyzję. 

Załoga chce zaległych pieniędzy

Związkowcy z MZPP "Zjednoczeni", którzy nie chcieli pogodzić się z takim obrotem sprawy, w sądzie początkowo przegrali, ale odwołali się do Sądu Najwyższego. Ten orzekł, że nad sprawą powinien raz jeszcze pochylić się Sąd Okręgowy w Piotrkowie. Ten uznał, że decyzja Okręgowego Inspektora Pracy, który na prośbę pracodawcy i części elektrownianych związków, ponownie przywrócił wspomniany protokół, nie miała już mocy prawnej. Stwierdzono, że takie rozstrzygnięcie mógł podjąć tylko sąd pracy na skutek prawidłowo wniesionego odwołania. Bezprecedensowy wyrok otworzył pracownikom drogę do żądania wypłaty odebranych świadczeń. Sprawę nagłośnił związek zawodowy "Zjednoczeni". 

- Zgłosiło się do nas tak wiele osób, że musieliśmy wynająć kancelarię prawną, która będzie reprezentowała w sądzie prawie 200 pracowników. Staramy sie pomóc w tej sprawie, jak tylko możemy - mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca MZPP "Zjednoczeni".

PGE GiEK: to byłyby podwójne świadczenia

Co na to PGE GiEK? Koncern stwierdził, że roszczenia oparte są na "skomplikowanym prawnie stanie faktycznym".  Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy spółki przypomina, że wspomniany protokół, podczas negocjacji płacowych, znosił niektóre z dodatków do wynagrodzenia pracowników, a w szczególności dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. 

- Wskazane składniki nie występują w powszechnie obowiązujących przepisach i jedynie od woli pracodawcy oraz od działających u niego organizacji związkowych zależy czy będą one obowiązywać w danym zakładzie pracy - mówi Sandra Apansionek. - W obecnej sytuacji pracownicy Elbest i Elbest Security korzystają z niejasnego i skomplikowanego stanu faktycznego przedmiotowej sprawy, co potwierdzają dwa sprzeczne ze sobą wyroki Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, i próbują uzyskać podwójne świadczenie - dodaje. 

PGE GiEK zaznacza również, że rezygnacja z dodatków odbyła się w ramach tzw. wykupu świadczeń przez pracodawcę, a samo przystąpienie do niego było dla zatrudnionych w spółce dobrowolne. Koncern przypomina, że każdy z pracowników, który obecnie wystąpił z powództwem sądowym, skorzystał z opcji wykupu, otrzymując kwotę ekwiwalentu, który wyniósł od 3,5 tys. zł do ponad 30 tys. zł. 

Z taki stawieniem sprawy nie zgadza się szefowa "Zjednoczonych", która twierdzi, że wspomniany ekwiwalent został wypłacony na okres około półtora roku, a później strona społeczna i pracodawca mieli usiąść do rozmów na temat przywrócenia utraconych dodatków do wynagrodzenia. 

- Przypomnę, że minęło od tego czasu prawie sześć lat, a pracownicy nadal nie mają stażowego czy innych dodatków. Nic z tym dalej nie zrobiono - uważa Zofia Kędziak. 

Roszczenia to dla Elbestu gwóźdź do trumny? 

PGE GiEK podkreśla też, że realizacja roszczeń pracowników polegająca na kolejnej wypłacie świadczeń, może doprowadzić do drastycznego pogorszenia się sytuacji finansowej obu spółek, a w konsekwencji nawet do... likwidacji jednej z nich. Takie argument odpiera przewodnicząca związku.  

- Nie pozwy doprowadziły do fatalnej sytuacji finansowej Elbestu, ale zarządzający nią prezesi i dyrektorzy. Po prostu przejedli tę spółkę. Przypomnę tylko, że jak pozbawiano pracowników części wynagrodzenia, to mówiono wówczas, że dzięki temu spółka będzie lepiej funkcjonowała i uzdrowi to sytuację finansową. Niestety jest jeszcze gorzej - mówi Zofia Kędziak. 

Czy możliwe jest zawarcie ugody z pracownikami? Według koncernu jest na to zbyt wcześnie. 

- Spółka Elbest złożyła skargę kasacyjną od częściowo niekorzystnego dla siebie wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim i należy spodziewać się, że Sąd Rejonowy w Bełchatowie, do którego wpłynęły powództwa pracowników, będzie zawieszał postępowania do czasu rozpoznania skargi kasacyjnej - mówi Sandra Apansionek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (50)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Lucek

  Bierzmy co nasze! W elb sec od zawsze był burdel i to dosłownie! Ile za nasze dyrektorki powyjeżdżali i zabawiali sie razem w pokojach? A jak prosisz o swoje bo uczciwie na to pracujesz to nie ma ale na dziwki i alkohole to zawsze jest,za kase nie swoją to sie bawia!

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Anna

  Po Pani Sędzia z Sadu w Bełchatowie nie można się zbyt wiele oczekiwać. Nie rozumiem dlaczego Sąd będzie orzekał w własnej sprawie, przecież już błędnie w tej sprawie orzekł więcej niż raz ! Sąd Najwyższy wykazał braki w znajomości przepisów Kodeksu pracy, jednoznacznie wskazujące na błędną rejestrację protokołu nr 3

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Zzzww

  Czekanie na cud potrwa ...pozostaje modlitwa bo sąd bełchatowski nie ma daty w kalendarzu na rozpatrzenie?Ile jeszcze musi się wylać łez,potu,bluźnierstw,zmęczenia ponad siły bo to służba dla gości.Pracowników pozbawiono dodatku stażowego premii ,skąd mają brać siłę aby pomagać obcym kiedy sami są tak potraktowani .Brak jakiego kolejek zadośćuczyni... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -1

  krzysztof

  Pani Sandra Apanasionek Kłamie to mało powiedziane. Dnia 4. marca PGE sprzedało 100% udziałów spółki Elbest !! ! Jakim prawem się wypowiada tzw rzecznik , nawet tego wie ! PGE sprzedał spółkę bez rozmów z związkami. Hulaj dusza piekła nie ma, a może będzie .

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -1

  Solon

  PRZYPOMINAM!! Kiedy tworzono spółkę Elbest, jako pokłosie tzw. programu Balcerowicza-Sachsa i skutek akcji CIA o kryptonimie „QRHELPFUL”, bardzo nieliczni trzeźwo myślący protestowali i był tylko jeden (dosłownie: jedyny) związkowiec, który oficjalnie sprzeciwiał się temu, bo reszta „działaczy” z położonymi uszkami w imieniu nieznanej prawnie stron... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Anna

   Proszę podać , który to związkowiec . Zasługuje na uznanie.

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -6

   Zgłoś sie z tym problem do putinowskiej onucy na kaczych łapach.

   Spółka Elbest stworzona w dni 28.06.2001. Wtedy rządził AWS - kiedyś w koalicji z PC - Obecnie PiS.

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Stella

    No i co z tego czy rządził AWS PiS czy SRIS? Związkowcy ELB zgodzili się na wyprowadzenie pracowników do Elbestu, w to miejsce przyjęto niezliczoną ilość rodziny i przyjaciol.Zwiazki KWB to prawdziwi Związkowcy.Pracownicy KWB którzy zostali wydzieleni do spółki ,pozostali pracownikami KWB do emerytury .Taka jest różnica, k..wa mać!!

   • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

    Pamiętający fakty

    Za utworzenie Elbest odpowiada Siudy i Najgebauer, na żądanie jednego związkowca uzyskano nawet gwarancje poziomu płac przez Rząd. Ludzie zostali wypchnięci do Elbest bez odpraw , mieli być tak traktowani ,jak by dalej pracowali ELB. Zachowany poziom Płac, Socjal, Gwarancja zatrudnienia. Ludzie zostali oszukani, zabrano im socjal , płace, układ ... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -1

  Prawda nigdy nie umiera

  Tylko kląć..spółka Elbest ma/miała taki sam układ zbiorowy jak pracownicy elektrowni i zyski .Kiedy nastały rządy PO to Kaczka przyłączył spółkę bestur z kopalni i hordę ludzi którzy nic nie mieli tylko bazowali na Elbescie.Po chwili wszyscy byli w czarnej d...upie bo kasa się skończyła przez siano w mózgu Prezi więc trzeba było zajomać tym z elbes... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -0

   Joana

   Prawda , spółka Elbest z własnych zysków pobudował Hotel Krynica , rozbudowany został Hotel Wodnik. Zło zaczęło się faktycznie po połączeniu z Besturem. Jak ma teraz być dobrze jak spółka jest zarządzana przez ludzi całkiem bez kompetencji, najpierw prezesem został sklepikarz z pod Pajęczna, woził ulotki PISu , a obecnie były klawisz , aż ... Rozwiń

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Lucek

    W Krynicy to niejeden dyrektorek zamroczył u pani z kontrolingu

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Toro

    Tego typu spółka nie ma „własnych zysków”, ponieważ została powołana jako wewnętrzny podmiot (100% zależności) i służy wyłącznie do dystrybucji kasy w ramach zalegalizowanej działalności zwanej wirtualną księgowością. Żadna firma na świecie za wyjątkiem gangów defraudantów, nie tworzy wewnątrz swoich struktur gospodarczych dodatkowych przedsiębiors... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Dorota

   Trąbienie że otrzymali odprawy tylko w połowie prawdziwa bo zmuszono przy zapewnieniach związkowych że niczego szkodliwego nie podpiszą!A kłamali i jeszcze taki kant .Nikt nie chciał utracić swoich 10,20,30 tys złotych ,czegokolwiek że swojego marnego dochodu w na zawsze!!!.Pracownicy KWB czy ELB szybciej by taczki podstawili niż związki taki nume... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -1

  Krzysztof

  Pani Sandra Apanasionek , pisze , że pracownicy chcą podwójnie uzyskać wynagrodzenie ,KŁAMSTWO ! Związek Zjednoczeni doprowadził do tego ,że Sąd w imieniu Rzeczpospolitej orzekł , że protokół nr 3 został zawarty z naruszeniem prawa i nie obowiązuje. A więc Pracodawca powinien bezwzględnie wypłacić odszkodowania 3 lat wstecz i płacić wynagrodz... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Krzysztof

  Pani Sandra Apanasionek cytat : co potwierdzają dwa sprzeczne ze sobą wyroki Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, i próbują uzyskać podwójne świadczenie - KŁAMSTWO ! Nie ma dwóch sprzecznych wyroków, trzeba być niedouczonym aby taką informację podać . Jest jeden wyrok zgodny z tym co zauważył Sąd Najwyższy . Protokół nr 3 został zawarty z ... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -2

  Michał

  Sprostowanie wypowiedzi ZZ Pracowników Elbest <[email protected]> 13:42 (2 godziny temu) do Grzegorz Fałszywe informacje Narracja iście Putinowska -cyt.(,, Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy spółki przypomina, że wspomniany protokół, podczas negocjacji płacowych, znosił niektóre z dodatków do wynagrodzenia pracowników, a w szczególności dod... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -3

  cyborg

  ha ha ludzie z Elektrowni powinni oddac połowe swojej pensje swowrotem bo przecież nawet na tyle nie zasługują.

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Anna

   Nucz się czytać z zrozumieniem, nie dotyczy to elektrowni, najlepiej zgaś światło .

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -0

  MZZP,,Zjednoczeni"

  Widać rażącą niekompetencje wypowiedzi tzw rzecznika PGE który nie wie co zostało zabrane pracownikom a mianowicie -premia roczna , pomniejszona z 15 do 5% premia miesięczna ,cały staż do 0, socjal z 75% do 37,5% ,natomiast nagroda jubileuszowa była i jest jednakże pomniejszona o utracone świadczenia. Wspomina się również o kasacji wyroku Sądu Najw... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   👍

   Złodzieje A pani Sandra klamczucha akcje nam zabrali też jak weszliśmy do Elbestu zniszke na prąd też zabrali i tera zakładowy układ niech pani Sandrze zabiorą i ja straszą jak nas jak pani nie podpisze to panią zwolniony cwaniara w 87roku przyjęłam się do pracy w elektrowni to pani Sandra wtedy w rajtuskach biegała albo w spiochach kłamie i nie ro... Rozwiń

   • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Hah

    Kłamczycha jest tylko jedna i nie jest to pani Sandra.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Emeryt

  Dobrowolne pod groźba zwolnienia. Śmieszni jesteście.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Emeryt

  Znowu tylko zastraszania że likwidacja , jak nie podpiszesz to wylatujesz. Już mają pracownicy dość oddajcie to co się należy. A Pani Apanasionek to niech się douczyć trochę i dopyta a nie głupoty wypisuje.

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Pracownik

  Kto to słyszał żeby staż pracy dzielić na 3 lub 2 razy i oszukiwać pracownika. Wstyd dla PGE

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -0

  Pracownik

  Złodziejska banda najpierw pod groźba przymusu zastraszali jak się nie podpisze to zwolnią. A teraz piszą że podwójne wynagrodzenie lepiej niech stażowe oddadzą złodzieje a te marne grosze które wypłacili niech sobie wsadzą

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Mąż

  No proszę. Związki z elektrowni pracownikom spółki zabierali a teraz dla siebie chcą podwyżek. Ugryzę się w język.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Czas się obudzić

   Związki w Elektrowni I KWB są jak rosyjscy oligarchowie , Sprzedają załogę za wynagrodzenie nie jak mówi ustawa o Związkach , tylko biorą pensje wielokrotnie większe, na domor złego dla tzw zwykłym po 70 złotych podwyżki dla działaczy po 220 !!! Póżniej pozorują działania i tak do emerytury .

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -1

  podróżnik

  Jak Państwo i państwowe firmy będą oszukiwały obywatela to nie dziwcie się jak ten obywatel się wypnie na Państwo i nie będzie go bronił jak Rosja na nie najedzie. Ludzie sprawujący władzę zarówno na szczeblu państwowym , lokalnym, jak i państwowych spółkach odrywają się od rzeczywistości z chwila objęcia swoich stanowisk i myślą, że każdego można ... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Burmistrz mer

   Ja już podjąłem decyzję, że bronić nie będę. Ten kraj mnie wciąż okrada w sądach ojciec z matką nie ma szans choć podobno równouprawnienie, politycy sprzedają kraj Niemcom choć ich dziadkowie przelewali krew za ten kraj. Wszędzie się obywatela batem, więc dlaczego mam walczyć? Teraz więcej się tu należy Ukraińcowi niż obywatelowi RP. Nagle się zna... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +7 / -1

   Team X

   Nie przesadzaj, broniąc Polski bronisz Ojczyzny więc z tym wypinaniem się dajesz tylko świadectwo o sobie, ale to co robi Kłamczucha, to nieustanne niszczenie wszystkiego dookoła, to dopuszczanie ignorantów do stanowisk, ta wszechobecna ich głupota, a u niektórych zwyczajna ignorancja, to pełna zgoda. Gonić nieudaczników.

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -1

  PGEszmaciarze

  pGE kolejny twór żeby wyprowadzić pieniądze z naszej elektrowni i kopalni i zniszczyć nasz region . Śmierć PGE

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  srovid

  Apel o zatrzymanie Zielonego Ładu! Już jest źle, a będzie jeszcze gorzej.W związku z destabilizacją sytuacji spowodowaną wojną rosyjsko-ukraińską zaapelowała do KE o co najmniej odłożenie wejścia w życie reform Zielonego Ładu i zawieszenie funkcjonowania systemu handlu emisjami (ETS). Z apelem do polskiego rządu oraz Komisji Europejskiej zwróciła ... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -3

  doctor expert Timon Simon

  Możemy otwierać szampana, już po pandemii? Ja wolałbym używać słów: po katastrofie. Będzie po niej wtedy, kiedy zniesiemy wszystkie interwencje niefarmaceutyczne, czyli tzw. restrykcje – tego języka używa Ministerstwo Zdrowia. To trzeba znieść, zapomnieć o tym, posprzątać wszystkie szkody, które się przez dwa lata poczyniły, począwszy od zakazu prz... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -4

   doctor Sobota Kraska miszcz ekonom

   Ludzie zachowują się niekonsekwentnie, ale na swój sposób racjonalnie. Zakładają maseczki tam, gdzie mogą dostać mandat. W sklepie sieciowym noszą, a w sklepie prowadzonym przez indywidualnego przedsiębiorcę nie noszą maseczki. Na basenie nie noszą, chociaż jeden na drugiego chucha. A na dworcach noszą. Mamy też coraz więcej danych, że maseczki w o... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -2

  isruuuu

  Gdzie sa osoby piszące wulgarne pełne hejtu nienawiści, obelżywe komentarze pod adresem biednych Polaków? mowa o artkyułach o pomocy społecznej, socjalnej o banku zywnosci o remontach "setki" albo "odry" o pomocy bezdomnym, o "500+' itp można tam było zawsze przeczytać morze hejtu wulgaryzmów opluwania gnojenia ludzi i nie były komentarze kasowane... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -12

  dj-kamaro

  zamienię paszport polski na ukraiński.

  • 2 miesiące temu | ocena +15 / -6

   brałn

   ty masz ruski paszport, nie polski trollu

   • 2 miesiące temu | ocena +2 / -12

    dj-kamaro

    chciałbym go mieć, byłby to dla mnie zaszczyt, niestety jeszcze go nie posiadam.

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -3

  Tomash

  Dokładnie tak, jak mówi p. Kędziak. Spółka została przejedzona przez prezesów bez kompetencji. Wystarczy sprawdzić ilu ich było odkąd pis rządzi w PL. Chyba 7 w ciągu 5 lat. Jakimi sukcesami mogą sie pochwalić oprocz zaniedbania hotelu na słoku i innych? Ale jak sie przyjezdza do pracy na 2 godziny dziennie to jak może w spółce być dobrze. Od piątk... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Aśka

   No nie ma zdziwienia,przecież Sosna powiedział że hotel Wodnik może być hotelem bezobsługowym!! Tak,30 letni hotel bezobsługowy i połowę załogi wekk.Zero pomysłu a teraz ten nowy Dyr w sloku ...wystarczy zobaczyć PERSONE to kpina ,rodzina królewska czy jak?! Hotel to nie przechowalnia głąbów !!!

  • 2 miesiące temu | ocena +5 / -0

   Olek

   Życzę powodzenia ale znając opierzchałość sądów to prawdopodobnie wnuki może dostaną zwrot...

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -4

  Masz ty srovid w życiu jakiś cel oprócz hejtu?

  z czego ty się utrzymujesz? u mamusi mieszkasz za free?

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -3

   mhmmmm

   u mamusi za free? lepiej to niz na koszt podatnika czyli ciebie w hotelu 3 gwiazdkowym jak ukry

 • 2 miesiące temu | ocena +15 / -5

  Basta

  Wcześniej ciągle o szczepieniach, NOPach, maseczkach, powikłaniach, keczupach - teraz troll na Ukraińców się przerzucił.

  • 2 miesiące temu | ocena +18 / -6

   ela

   Wszędzie znajdzie się jakiś pajac. U mnie w firmie też taki jest. Taki złośliwy hejter. Trzeba ignorować.

 • 2 miesiące temu | ocena +13 / -15

  dan-ka

  żadnych pieniędzy nie będzie, bo wszystko idzie na pomoc Ukraińcom. Obyśmy tylko my Polacy kiedyś ten pomocy nie żałowali i nie stali się obywatelami drugiej kategorii we własnym państwie.

  • 2 miesiące temu | ocena +12 / -11

   ka-dan

   Dla ciebie ruski trollu tylko ruble! O Polaków się nie martw.

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -15

  POmagamy#

  nic nie bedzie kasa jest dla ukrów

  • 2 miesiące temu | ocena +8 / -7

   brałn

   ruble dla ciebie są bezpieczne, nie bój d***