Reklama

Reklama

PGE planuje likwidację tysięcy miejsc pracy. Ile etatów dadzą nowe inwestycje?

Opublikowano: śr, 29 wrz 2021 09:32
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

PGE planuje likwidację tysięcy miejsc pracy. Ile etatów dadzą nowe inwestycje? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Wygaszenie kopalni i elektrowni Bełchatów może oznaczać dla regionu likwidację kilkunastu tysięcy miejsc pracy. Sprawdziliśmy, ile etatów przyniosą planowane przez PGE inwestycje w Odnawialne Źródła Energii. Prezes koncernu uważa, że wielką szansą dla Bełchatowa byłaby budowa elektrowni jądrowej...

Reklama

Według wyliczeń ekspertów liczba miejsc pracy w kopalni i elektrowni Bełchatów w ciągu dziesięciu lat zmniejszy się o ponad 3,2 tys. osób. W samej kopalni w związku ze znacznym spadkiem ilości wydobywanego węgla na etatach będzie zaledwie 2,6 tys. górników (przy obecnych 4,6 tys. zatrudnionych), a w elektrowni 1,6 tys. osób wobec 2,9 tys. energetyków obecnie. To jednak nie wszystko. Prognozy przedstawione w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji zakładają, że na likwidację jednego miejsca w górnictwie bądź energetyce przypadają aż cztery etaty w regionie. Wyliczono, że odejście od węgla w energetyce może oznaczenie utratę miejsc pracy dla 13,5 tys. osób w regionie. 

PGE planuje inwestycje za 5 miliardów

Do czasu wygaszenia bloków bełchatowskiej elektrowni, co według zapowiedzi ma rozpocząć się w 2030 roku, część pracowników zdąży przejść na emerytury. Niestety zatrudnienia w nowym zawodzie będzie musiała poszukać młodsza część załogi, a w szczególności pracownicy spółek zależnych i mniejszych firm w regionie, działających wokół bełchatowskiego kompleksu.

PGE zapowiedziała, że w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego planuje zainwestować blisko 5 miliardów złotych. Do 2030 roku koncern zamierza wybudować farmy fotowoltaiczne o mocy 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW czy też farmy wiatrowe (100 MW). Na terenie elektrowni powstać ma też instalacja termicznego przetwarzania odpadów. Mieszkańcy Bełchatowa i regionu coraz częściej pytają jednak o to, ile miejsc pracy zagwarantują wspomniane inwestycje?

- To wszystko zależy od tego, jakie ostatecznie projekty tutaj będą realizowane. Te, o których mówimy są pewne, jak budowa fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych, to będą miejsca pracy dodatkowe, które tutaj są potrzebne – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Prezes Dąbrowski: Elektrownia atomowa szansą dla regionu

Szef energetycznego koncernu przyznaje, że dużym impulsem dla regionu byłaby budowa i późniejsza eksploatacja elektrowni jądrowej, która stworzyłaby tysiące miejsc pracy.

- Widzimy, że byłoby to ogromną szansą dla tego regionu, budowa trwałaby kilkanaście lat i dałaby pracę okolicznym mieszkańcom i firmom – mówi prezes Dąbrowski.

Bełchatowska lokalizacja dla atomu, póki co, nie jest pierwsza w kolejce w rządowym „Programie polskiej energetyki jądrowej”. Pierwsze reaktory mają stanąć w jednym z dwóch nadmorskich regionów: Lubiatowo-Kopalino lub Żarnowiec. Dopiero jako kolejne dwie lokalizacje wskazano Bełchatów i Pątnów, czyli miejsca obecnie wykorzystywane przez elektrownie systemowe. Jak podkreślają eksperci, za tym wyborem przemawia też rozwinięta sieć przesyłowa i infrastruktura. O atom w Bełchatowie pytali posłowie z regionu. Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska oszacowało, że budowa siłowni jądrowej mogłaby dać ok. 3 tys. miejsc pracy, a sama eksploatacja jednego bloku ok. 500-700 etatów.

Prezes Dąbrowski pytany o miejsca pracy stworzone przez PGE w związku z planowanymi inwestycjami w Odnawialne Źródła Energii zaznacza, że w szacunkach należy wziąć też pod uwagę inne inwestycje niż wiatraki i fotowoltaikę. Mowa tutaj o Instalacji Terminczego Przetwarzania Odpadów, a także najnowszym pomyśle PGE - budowie cementowni.

- Myślimy o kilkuset miejscach pracy. Patrzymy szerzej, bo są to też inne projekty. Mówimy o przyszłości i podchodzimy do tego odpowiedzialnie. Pracownicy są dla nas najważniejsi – zapewnia Wojciech Dąbrowski.

Ile etatów powstanie przy wiatrakach i fotowoltaice?

Sprawidzliśmy, jakie pomysły PGE zgłosiło do unijnego funduszu, mającego wspierać transformację energetyczną. W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zostało wpisanych przez spółkę w sumie osiem projektów inwestycyjnych. Wśród nich znalazły się budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, rozbudowa linii produkcji kruszyw i kamienia wapiennego, budowa centrum technologicznego dla rynku OZE wraz z usługami towarzyszącymi. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazła się również budowa Centralnego Hubu Multimodalnego transportu drogowo-kolejowego z infrastrukturą magazynową wysokiego składowania, co ma wpłynąć na zwiększenie możliwości logistycznych strefy przemysłowej. PGE zgłosiło również budowę magazynów energii oraz program „wirtualna elektrownia”.

Tylko przy niektórych zgłoszonych projektach zaznaczano liczbę planowanych do utworzenia miejsc pracy. Łącznie jest to… 240 etatów. Trzeba jednak zaznaczyć, że część z nich przewiduje się tylko na etapie budowy danej inwestycji. W przypadku wiatraków zaplanowano 50 etatów w trakcie budowy, a w czasie eksploatacji zaledwie 10 miejsc pracy. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne.

Kompetencje IT pracowników mają zostać wykorzystane w programie „wirtualna elektrownia”. Tutaj przewidziane jest ok. 60 etatów. Około 50 miejsc pracy przewidziano przy budowie magazynów energii, jednak już na etapie eksploatacji będzie tylko 10 etatów. Nie przy wszystkich zgłoszonych projektach podano liczbę przewidzianych do zatrudnienia przy nich osób. Jednak trudno spodziewać się, aby to były to wartości liczone w tysiącach…

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (59)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 24 dni temu | ocena +4 / -3

  Polak

  Jeszcze troche i się torfom skończy. Nie bedzie 6000 na miesiąc i leżenie plackiem w robocie.

 • 24 dni temu | ocena +9 / -4

  Antek🐷🐷🐷🐷

  Tak was Platforma nie ruchała jak PiS was będzie ruchał. ***** ***!

  • 24 dni temu | ocena +6 / -0

   Myślący obywatel

   A ty należysz do 97% społeczeństwa co wierzą i się głupio cieszą jak się poło kłuci z pisiorami, a w rzeczywistości to oni sobie ręce podają razem chleją balują i się śmieją z takich baranów jak ty!

 • 24 dni temu | ocena +6 / -0

  Zwolnienia zaczynamy od biur

  Najpierw powinni zamknąć biura tysiące osób już w niczym nie pomogą a później stopniowo zwalniać robili

 • 24 dni temu | ocena +12 / -0

  Orfeusz

  Zapamiętajcie dobrze obecnych włodarzy radnych i rządzących miastem. Żadnego protestu, żadnej wizji, żadnych alternatyw dla regionu i mieszkańców. Bal na Titanicu trwa w najlepsze

 • 25 dni temu | ocena +6 / -2

  Waf

  Portal zszedł na psy coraz mniej ludzi czyta te wypociny same reklamy w treści . To nie artykuł to próba przekonania do czegoś czego nie ma

 • 25 dni temu | ocena +0 / -1

  musicie to zobaczyc !!!

  youtu.be/ft83uruzazM

  • 24 dni temu | ocena +4 / -0

   Polak

   Nic nie musimy!

 • 25 dni temu | ocena +8 / -4

  Teofilek

  Niemcy jeśli palą węglem , to tak samo płacą za emisję dwutlenku węgla jak my, wcale nie inaczej. Ale mają jakiś plan, który realizują i bilans opłat im maleje. Ciekawe czy też na każde pytanie odpowiadają głupio: ... ale Polacy !!!.

 • 25 dni temu | ocena +17 / -2

  Justyn

  O to posłanki z Pajęczna, Radomska i Bełchatowa załatwiły region z dodatkiem senatora za 100 tysięcy głosów. Zapamiętajcie tych grabarzy regionu. To musi się zapisać w historii.

  • 22 dni temu | ocena +0 / -1

   Jan o ski

   E tam janowska to znaczy dobrobyt dla regionu

  • 25 dni temu | ocena +3 / -0

   Bronisława

   Tak, to ci ludzie razem z tym stutysiącem głosujących na nich.

  • 25 dni temu | ocena +5 / -14

   energetyk

   ale głupi jesteś, za wszystko odpowiada Unia a ty sie doszkol i nie pisz bzdur. Niemcy rządzą i zamykają kopalnie i elektrownia na węgiel brunatny, tyle że nie u siebie.

 • 25 dni temu | ocena +26 / -0

  Wolny Człowiek

  Osobiście uważam, że pokolenie PGE zrujnowało ten region.. wyssało z niego co najlepsze, przemieliło i wydaliło. Kolejne pokolenia nie dostały kompletni nic dobrego.. zostaną z wielką śmierdzącą kupą do uprzątnięcia. Jak śpiewał kazik .. zjedliśmy wszystko co zjeść się dało nic nie zostało... na inwestycje już za późno teraz trzeba tylko obstawić pachołkami i dogaszać.. Bełchatów nie pierwszy i nie ostatni... a ludzie pokolenia KWB EBE i tak tego nie zrozumieją nie docenią bo są skupieni tylko na słynnym bełchatowskim powiedzeniu.. "NOM SIE NALEŻY"

 • 25 dni temu | ocena +14 / -3

  Apel do posłanki

  Proszę zadbać o to, by reaktory atomowe (i koniecznie wysypiska) były od razu w gminie Bełchatów, a nie np. Kleszczów.

 • 25 dni temu | ocena +8 / -3

  Medyk

  Czy miasto wychodząc na przeciw planom transformacji regionu nie powinno wyprzedzająco ściągać, zachęcać do osiedlenia się w Bełchatowie lekarzy specjalistów chorób krwi i onkologów? Czy szpital nie powinien już wzmacniać wyspecjalizowanych w leczeniu nowotworów i białaczek oddziałów?

 • 25 dni temu | ocena +5 / -0

  Ja bym się widział na etacie w atomówce przy odkażaniu.

  Tutejszy.

 • 25 dni temu | ocena +10 / -2

  Poczekamy

  Kiedy tniemy tlenem ? Moi chłopcy są gotowi w każdej chwili . Zakupione już mam na ten projekt 100 palników i inne akcesoria potrzebne do rozbiórki tego obiektu.Dajcie pracę to zjedziemy z delegacji na chwilkę i pomożemy rozwiązać problem.

 • 25 dni temu | ocena +11 / -6

  THE REAL SROVID STRIKES AGAIN 4

  Zanim kopalnia i elektrownia całkowicie znikną, większość z tutaj komentujących będzie w stanie daleko posuniętego rozkładu. Tu jest pracy na kilkadziesiąt lat.

  • 25 dni temu | ocena +1 / -0

   Przy rozbiórce?

   Talar.

 • 25 dni temu | ocena +23 / -1

  Rozkradną

  Ile by spółek nie utworzyli, to na każde 5 nowych etatów 6 pisowców z rodziny do rady nadzorczej wsadzą.

 • 25 dni temu | ocena +17 / -12

  Niezależny od PGE

  Pracowałem kiedyś dla PGE jakieś 15 lat temu . Zwolniłem się i mało mnie to interesuje kto do gniazdka prąd mi będzie dostarczał. Stać mnie i nie jestem zależny od tych ludzi. Słabsi muszą odpaść z tego regionu a sprytniejsi dadzą sobie radę . I takich ludzi jest napewno więcej których nie dotyczy praca w spółkach i innych podwykonawcach czy samym PGE. Wszystko ma swój początek i koniec.

  • 25 dni temu | ocena +1 / -2

   takie fakty

   Do trolla srovida. PGE GiEK powstała w 2001 roku. A swoją drogą to mnie też nie interesuje kto mi prąd dostarcza. Nie mogę się doczekać kiedy skończy się to najbardziej trujące złoże w Szczercowie.

  • 25 dni temu | ocena +15 / -11

   THE REAL SROVID STRIKES AGAIN 5

   Coś ściemniasz bo 15 lat temu nie było PGE. Gdybyś pracował w KWB lub ELB to byś to wiedział. Pewnie nigdzie nie pracowałeś jeszcze, mieszkasz u rodziców i trollujesz na lokalnym portalu. Twój spryt polega na tym, że na sępa mieszkasz u rodziców, nie interesuje cię kto ci prąd do gniazdka dostarcza bo za niego nie płacisz. Buhhhaaa.

 • 25 dni temu | ocena +7 / -0

  Łukasz

  Centralna Huba Multimodalnego transportu drogowo-kolejowego z infrastrukturą magazynową wysokiego składowania to musi być na drzewie?

 • 25 dni temu | ocena +18 / -1

  Taką mam koncepcję

  Myślę, że rozwiązaniem jest Elektrownia Atomowa. Budowę mógłby nadzorować Horała- sprawdził się przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Reaktor oczywiście opracowany przez wydział Fizyki Teologicznej w Toruniu - chłodzony wodą święcona z prętami paliwowymi z izotopu kadzidła 235.

 • 25 dni temu | ocena +11 / -4

  ktosssssssssssssssss

  Problem jest złożony, bowiem cały Bełchatów i okolice są zależne w 90% z elektrowni i kopalni. Przespano najlepszy okres na choćby niewielką zmianę tego (lata 90. + początek XXI wieku). Obecnie ciężko mówić o tym, aby otworzyć tutaj duży zakład produkcyjny, bo nie ma ludzi do pracy. Firmy borykają się z problemami ze znalezieniem kadry. Nie mówię nawet o najprostszych pracach na linii produkcyjnej, ale o specjalistów. Rekrutacja DS Smith była przedłużana chyba trzykrotnie, bo brakowało chętnych z odpowiednimi kwalifikacjami. Więc paradoksalnie Bełchatów ma teraz trudną sytuację, bo: a) potrzeba będzie realnie nowych źródeł pracy b) ciężko się do tego przygotować, bo na ten moment ludzi do pracy nie ma

  • 25 dni temu | ocena +21 / -0

   ela

   Problem społeczny? Czy ktoś z rządzących polityków przejmuje się społeczeństwem? Tylko przed wyborami. Kto z nich zrobił inwestycje w miejsca pracy? Nikt. Kawałek drogi, parking czy chodnik to nie miejsca pracy. 12 lat rządził PLUS. Nawet oczyszczalnię zepsuli. Teraz oni wszyscy mają pracę w PGE albo miejskich spółkach. Kolejna ekipa taka sama. Sami swoi. PGM, starostwo powiatowe. Myślę, że nawet matura nie była potrzebna.

  • 25 dni temu | ocena +7 / -2

   tiaaa

   jak mieli wymagania z dupy wziete t otak jest ktto normalny w wieku 30-40 lat b otaki ma jakies doswiadczenie ikwalfikacje jakie chcieli wyjedzie na ponad pół roku do innego niasta mieszkac z jakimis ludzmi po 5 w pokoju zostawiaajc tu rodzine i wogole za takei psie smieszne pieniadze

  • 25 dni temu | ocena +9 / -0

   ktosssssssssssssssssss

   Nie, nie jestem w żaden sposób zależny od pge czy kwb. Po prostu patrzę na problem ze strony społecznej, jako regionu, a nie tylko przez pryzmat własnego nosa.

  • 25 dni temu | ocena +11 / -3

   XCC

   Chyba Ty jesteś zależny od PGE - ja i większość mich znajomych nie ma nic wspólnego z PGE. Pracuje w dużej firmie, zarobkami nie odstaję od PGE. Wiec całe to PGE lata mi koło kochones.

 • 25 dni temu | ocena +20 / -0

  Taran

  Forum pokazuje nędzę wiedzy i intelektu lokalnego ludu, zwłaszcza tych dominujących młodych. Gdyby zdawali sobie sprawę z tego, jaką dramatyczną dla ich losów słabą monostrukturą gospodarczą jest KWB&ELB, co spowoduje nieuniknioną już katastrofę społeczną i socjalną. Przecież sama tylko likwidacja drogi krajowej nr 8 spowodowała znikniecie ok. 1500 miejsc pracy (według badań UŁ). Likwidacja jednego tysiąca miejsc w kompleksie KWB&ELB skutkuje utratą co najmniej pięciu tysięcy miejsc pracy w rejonie. I potwierdza to doświadczenie dotychczasowe, ponieważ w minionym trzydziestoleciu zredukowano (KWB&ELB) zatrudnienie o rząd 8 tys., to skutkiem tego znikło godne utrzymanie dla około 40 tysięcy miejsc pracy. Około 28 tys. głównie młodych wyemigrowało "za chlebem", a pozostali zgodzili sie na pracę tzw. śmieciową za najniższe wynagrodzenie. To nic nowego, tylko konsekwentna polityka i zamkniecie elektrowni to także cofnięcie Bełchatowa o 50 lat. Niestety żaden propagandowy "program" w stylu Centrum Rozwoju Kompetencji lansujący śmieciowe profesje nie zapobiegnie katastrofie, a jedynie wyssie kasę z dotacji, czyli z naszych podatków, a nie stworzy realnych miejsc produkcji tworzących podstawy dobrobytu. Stworzenie 10 tys. miejsc pracy po likwidacji Elektrowni to gigantyczne przedsięwzięcie dla tego regionu, obecnie już niewykonalne z powodu strategii antybełchatowskiej rządzących namiestników....

  • 25 dni temu | ocena +7 / -0

   tak myślę

   Czyli co? Do roboty. W PGE i spółkach pracują mieszańcy ościennych powiatów, które reprezentowane są przez posłów z obecnej opcji rządzącej. Mam nadzieję, że Piotrków, Radomsko, Pajęczno zorganizują nowe miejsca pracy dla swoich podatników.

   • 6 dni temu | ocena +0 / -0

    555666666

    Ale kopalnia to nie twoja prywatna firma i jak Złoczew by ruszył to według Twojego toku rozumowania to tylko.ludzie z Wielunia powinni tam pracować??????????????

  • 25 dni temu | ocena +4 / -1

   Taran

   Powyższy komentarz dotyczy regionu utrzymującego się głównie z KWB&ELB. Ten region łącznie z Bełchatowem to około140 tys. mieszkańców...

 • miesiąc temu | ocena +10 / -1

  Alihandro

  Urząd pracy załatwi wszystkim pracę. Bo po to są te nieroby w miniuweczkach . Mi się już znudziły romanse . Ale będzie gorąco w tym pierdołku.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -6

  Jas

  No cóż sami to wybraliśmy wybierając pisiorow. Mamy co chcieliśmy.

  • 25 dni temu | ocena +7 / -1

   Obserwator

   ... a jak byśmy wybrali platfusòw to byłoby inaczej ?

 • miesiąc temu | ocena +4 / -1

  Dlaczego to na nas padło 🤦

  Ojjojjjoj

 • miesiąc temu | ocena +4 / -1

  Topielec

  Dobra łapiemy się brzytwy .

  • miesiąc temu | ocena +7 / -2

   Lepiej nie będzie

   Bierzemy to co związki załatwiły i siedzimy cicho.

 • miesiąc temu | ocena +11 / -1

  Hshs

  Trzeba myśleć z wyprzedzeniem I rozbudować urząd pracy.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -2

  Oglądaliście Czernobyl? Tam w filmie można było sobie policzyć ile to byłoby miejsc pracy.

  Jest na Netflixie.

 • miesiąc temu | ocena +8 / -3

  politycy i UE wysyłają nas na zieloną trawkę !

  PGE wydzieli KWB i ELB i tyle będzie się interesować pracownikami , a te liczby zatrudnionych w nowych inwestycjach OZE to kpina !

 • miesiąc temu | ocena +14 / -2

  Jadwiga

  Zwolnić misiewiczów od posłanek, to prawie 1000 osób z bardzo dużymi zarobkami. Niepotrzebnych osób robiących zamieszanie i koszt.

  • miesiąc temu | ocena +3 / -4

   Adaś ochroniarz z Ra-ska

   No proszę.. bez takich

 • miesiąc temu | ocena +26 / -2

  Jest dobrze

  Miasto zadbało o przyszłych bezrobotnych z PGE - liczne siłownie i place zabaw, tężnia. Nie jeden bezrobotny sztygar będzie mógł spróbować swoich sił na deskorolce lub BMX na Binkowskim torze przeszkód.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -3

  Nie siać propagandy !

  Jakie zwolnienia .. podwyżki maja być a nie zwolnienia

 • miesiąc temu | ocena +5 / -3

  Vito

  To się kupy nie trzyma. Ludzie trzeba coś zrobić.

 • miesiąc temu | ocena +11 / -4

  Elżbieta

  Powiedzcie uczciwie, PRZEPROWADZAJCIE SIĘ i szukajcie pracy w innych miejscach Polski. Tak byłoby uczciwie.

 • miesiąc temu | ocena +13 / -1

  Dd

  Szukać inny inwestorów budować zakłady pracy A energetyką już się pogodzić .Czas tyka

  • 25 dni temu | ocena +3 / -0

   Nnnj

   Budują koło Poznania i Wrocławia dobra lokalizacja i infrastruktura

 • miesiąc temu | ocena +11 / -2

  Gość

  Rozbudować Powiatowy Urząd Pracy może być przydatny.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -4

  normalny

  Większość pracowników kopalni to 50+ i 60+ tak, że za kilka lat tam nie będzie miał kto pracować Będzie brakowało ludzi do obsadzenia niektórych stanowisk Taka jest prawda

  • miesiąc temu | ocena +2 / -3

   Ilona

   Średnia wieku 100 lat w Bełchatowie.

 • miesiąc temu | ocena +16 / -4

  Ajj

  Jezu facet, nie masz już o czym pisać? W kółko jeden temat. Co będzie to się okaże. Teraz to wszystko jest patykiem po wodzie pisane, dla samego mówienia. Na zasadzie nie wiem, ale się wypowiem. Wszytko to są PLANY!

  • miesiąc temu | ocena +7 / -1

   Xyz

   Pisze bo mu sianko płacą za ten artykuł. To jest napisane po to żeby powoli przygotowywać załogę elb że za parę lat trzeźba będzie szukać roboty. Przecież prezio nie powie im teraz tego prosto w twarz. Lepiej żeby się z tego brukowca dowiedzieli.

 • miesiąc temu | ocena +16 / -11

  buahahaha

  10 etatów przy wiatrokach, 10 etatow przy fotolowolt, 50 przy wirtuslanej elektrownii :D 50 przy spalarnii i na tym koniec buahaha tysiace miejsc pracy haha macioeswojaUE swoj zielony ład swoje lewactow swoj postep swoja zasrana UE zielona macie hahahaa

  • miesiąc temu | ocena +16 / -12

   XCC

   Zawsze możesz otworzyć firmę i zadudnić 13 000 ludzi. Np, przy produkcji różańców z kasztanów