Reklama

Reklama

PGE zgodziła się na podwyżki w Elektrowni Bełchatów. Ile otrzymają pracownicy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE zgodziła się na podwyżki w Elektrowni Bełchatów. Ile otrzymają pracownicy?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Koncern PGE GiEK podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie tegorocznych podwyżek w bełchatowskiej elektrowni. Wcześniej organizacje związkowe, niezadowolone z propozycji wzrostu wynagrodzeń, okupowały gabinet dyrektora zakładu. W mediacje włączył się jednak prezes spółki. O ile podwyższono płace energetykom?

Reklama

Po długich negocjacjach załoga Elektrowni Bełchatów otrzyma podwyżki. Związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w zakładzie. Rozmowy w ostatnich tygodniach były trudne, a napięcie rosło z każdym kolejnym dniem. W ubiegłym tygodniu doszło nawet do okupacji gabinetu dyrektora. Związkowcy zapowiedzieli wówczas, że nie wyjdą dopóki nie usłyszą propozycji, która zadowoli pracowników. W mediacje włączył się prezes PGE GiEK i ostatecznie wynegocjowano porozumienie w sprawie podwyżek.

- To jest kompromis, który wypracowaliśmy po długich negocjacjach. To przykre, że PGE dba o swoje dochody, podwyższając ceny energii elektrycznej, a załoga zapewniająca ten zysk, musi wciąż upominać się o swoje, bo pracodawcy jest tak trudno dobrze zapłacić za pracę – mówi Andrzej Nalepa, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Elektrowni Bełchatów.

Z dyrekcją elektrowni w sprawie wzrostu płac porozumiał się również Związek Zawodowy „Zjednoczeni”.

- Jak dzwoniłam do pracowników, to dostaliśmy liczne sygnały, że są zadowoleni z wypracowanego porozumienia – mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca Związku Zawodowego „Zjednoczeni”.

Jakie podwyżki w 2021 roku dostanie załoga bełchatowskiej elektrowni?

Związkowcy i pracodawca ustaliły, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń będzie na poziomie 3,4 proc. liczony od średniej płacy. To więcej niż pierwotnie proponowano. Kilka tygodni temu PGE wyszło z propozycją zwiększenia wskaźnika z 3,03 proc. do 3,25 proc. 

Podpisany dokument gwarantuje od 1 października podwyższenie stawek wynagrodzeń zasadniczych o kwotę 220 zł. W przyszłym miesiącu pracownikom elektrowni zostanie wypłacone dodatkowo jednorazowe świadczenie wynoszące 750 zł (brutto) na pracownika.

Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi też zmiana wysokości dodatków m.in. szkodliwych, za pracę w warunkach niebezpiecznych, brygadzistowskich, za dyżury domowe i funkcyjnych. Podstawę ich obliczenia będzie stanowiła kwota 3950 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy