Reklama

Reklama

PGE płaci odszkodowania zwolnionym pracownikom. Ile osób wygrało już z koncernem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE płaci odszkodowania zwolnionym pracownikom. Ile osób wygrało już z koncernem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Pracownicy PGE GiEK, zwolnieni przez poprzednią prezes koncernu, walczą w sądzie o odszkodowania. Wcześniej inspekcja pracy uznała, że w wielu przypadkach "kadrowe tsunami" w spółce było niezgodne z prawem. Część spośród osób, które musiały odejść z pracy, otrzymała już pieniądze.

Reklama

O zwolnieniach w energetycznym koncernie zrobiło się głośno w kwietniu 2020 roku, kiedy prezesem została Wioletta Czemiel-Grzybowska. To wówczas w spółce mówiło się o „kadrowym tsunami”, a w siedzibie PGE GiEK przy ulicy Węglowej pracę tracili dyrektorzy, a także osoby zatrudnione na niższych szczeblach. Zwolnienia odbiły się szerokim echem, tym bardziej, że sprawę postanowili nagłośnić związkowcy, którzy zawiadomili inspekcję pracy. Okazało się bowiem, że wielu zwolnionych pracowników było członkami związków. Te z kolei twierdziły, że nikt nie zawiadomił ich o takich ruchach kadrowych, a powinien.

Inspekcja pracy w PGE GiEK

Rację związkowcom przyznała również inspekcja pracy, która uznała, że doszło do naruszenia kodeksu pracy. Pracodawca miał bowiem obowiązek zawiadomić na piśmie, reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy, podając przy tym przyczynę uzasadniającą jej rozwiązanie. 

- Ustalono, iż pracodawca nie podjął działań zmierzających do ustalenia, czy danego pracownika, z którym zamierzano rozwiązać stosunek pracy, reprezentuje któraś z zakładowych organizacji związkowych – poinformowała wówczas Państwowa Inspekcja Pracy w Piotrkowie Tryb.

Z taką decyzją nie zgodził się PGE GiEK, który postanowił odwołać się do sądu. Spółka tłumaczyła wówczas, że zostały "dochowane wszelkie rygory prawne, regulujące współdziałanie z organizacjami związkowymi przy dokonywaniu zmian kadrowych". Koncern podkreślił również, że "incydentalne" przypadki rozwiązania stosunków pracy z pracownikami miały charakter "naturalnych zmian kadrowych", które mają miejsce w każdej organizacji. PGE GiEK wyjaśniał również, że zwolnienia dyscyplinarne części pracowników spowodowane były wykrytymi nieprawidłowościami, nadużyciami bądź rażącymi błędami w zarządzaniu lub niewłaściwym wykonywaniu obowiązków służbowych.

Pracownicy poszli do sądu

Sprawiedliwości na sali sądowej postanowili poszukać zwolnieni pracownicy, domagając się zadośćuczynienia. Okazuje się, że część z nich już otrzymała pieniężne odszkodowania. Jak poinformował koncern, do tej pory w sprawach sądowych dotyczących zwolnionych w 2020 roku pracowników PGE GiEK zakończone zostały postępowania w pięciu przypadkach, w tym w dwóch zawarte zostały ugody sądowe, a w jednym przypadku sąd oddalił powództwo pracownika.

- Spółka jest podmiotem działającym zgodnie z przepisami obowiązującego prawa i realizuje wszystkie prawomocne wyroki sądów zgodnie z ich treścią w wymaganych prawnie terminach – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK. - Odszkodowania zostały wypłacone w czterech powyższych przypadkach, w tym również w tych objętych ugodami – dodaje.

Na jaką kwotę odszkodowań mogli liczyć zwolnieni ze spółki pracownicy? Koncern nie ujawnił całkowitej sumy wypłaconych pracownikom odszkodowań.

- Spółka wypłaciła zasądzone prawomocnymi wyrokami odszkodowania, których wysokość wynika z przepisów kodeksu pracy, jako trzykrotność wynagrodzeń miesięcznych przysługujących poszczególnym pracownikom – mówi Sandra Apansionek.

Nieoficjalnie udało się jednak ustalić, że są to kwoty znaczne, często liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. W niektórych sprawach mogą sięgnąć ponad 100 tys. zł. W przypadku jednej ze zwolnionych dyrektor Sąd Rejonowy w Bełchatowie zasądził na jej rzecz odszkodowanie w kwocie ponad 90 tys. zł oraz 39 tys. zł zaległej odprawy.

Okazuje się, że to jednak nie koniec batalii sądowych PGE GiEK z byłymi pracownikami. Obecnie toczą się jeszcze postępowania w  przypadku czterech osób zwolnionych w 2020 roku oraz dwóch, które musiały pożegnać się ze spółką w tym roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy