Reklama

Reklama

Największa kopalnia w Polsce znów będzie sprzedawać węgiel? Senator PiS: trzeba się jakoś ratować

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Największa kopalnia w Polsce znów będzie sprzedawać węgiel? Senator PiS: trzeba się jakoś ratować - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Kopalnia Bełchatów przygotowuje się do sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym. Sejm uchwalił poprawkę PiS, która czasowo dopuszcza sprzedaż węgla brunatnego gospodarstwom domowym. Ustawa trafiła teraz do Senatu. Czy wobec braku jego kamiennego odpowiednika, mieszkańcy zdecydują się na opał gorszej jakości?

Reklama

Wraz ze zbliżającymi się jesiennym chłodem i coraz bliższą perspektywą zimy, coraz więcej osób z przerażeniem myśli o kosztach ogrzewania domu. Tym bardziej, że węgiel kamienny drożeje i już teraz trzeba za niego płacić od 3,5 do nawet 4 tys. zł za tonę. Co gorsza, niewykluczone, że będzie go brakować, dlatego poszukuje się alternatywnych rozwiązań. Wszystko wskazuje na to, że ratunkiem ma być… węgiel brunatny. Rząd zamierza zezwolić na sprzedaż dla gospodarstw domowych tego surowca. W sejmie przyjęto poprawkę PiS, która zmienia ustawę prawo ochrony środowiska oraz ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Senator PiS: sytuacja jest trudna

Przypomnijmy, że palenie węglem brunatnym od czerwca 2020 roku było zakazane, a za złamanie przepisów groziły potężne kary finansowe. Jak wówczas tłumaczono, intencją zmiany przepisów była możliwość kontroli tego, czym palimy w piecach, a także zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Poprawka PiS czasowo znosi czasowo (do 30 kwietnia) zakaz palenia węglem brunatnym. Nad zmianą ustawy pochyli się teraz Senat.

- Sytuacja jest trudna i trzeba się jakoś ratować. To może być wsparcie dla tych gospodarstw domowych, których piece są przystosowane do spalania takiego węgla. Wiadomo, że jest on gorszej kaloryczności i ma więcej siarki, ale sprzedaż brunatnego węgla zmniejszy presję na kupno kamiennego. Dlatego popieram ten pomysł – mówi Wiesław Dobkowski, senator PiS i pracownik bełchatowskiej kopalni.

PGE szykuje się do sprzedaży

Wiadomo już, że węgiel brunatny będzie można kupić w kopalniach w Bełchatowie i Turowie. Tam do niedawna funkcjonowały punkty sprzedaży dla odbiorców indywidualnych, ale ich działalność została zawieszona w połowie 2020 roku. Jak wspominają pracownicy kopalni, jeszcze 10 lat temu, sprzedaż węgla cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu. W kopalni Bełchatów przed zimą ustawiały się nawet kolejki. Później zainteresowanie spadało z roku na rok.

Teraz sprzedaż ma ruszyć ponownie. W jakiej cenie będzie węgiel brunatny sprzedawany przez PGE i o jakim uziarnieniu, a także w jaki sposób będzie można go kupić, tego wciąż nie wiadomo. Koncern przygotowuje się już jednak do uruchomienia sprzedaży.

- W przypadku zmiany aktualnych przepisów zakazujących sprzedaż węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1MW, obie kopalnie PGE GiEK, czyli Bełchatów i Turów będą gotowe uruchomić na swoim terenie punkty sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Węgiel brunatny tańszy, ale gorszy

W sytuacji drożyzny i deficytu węgla kamiennego, wielu Polaków już teraz zdecydowało się na kupno jego brunatnego odpowiednika u naszych południowych sąsiadów. W Czechach ceny w przeliczeniu na złotówki wynosiły od 1 tys. do 1,6 tys. zł.

Węgiel brunatny jest mniej kaloryczny od kamiennego. Zawiera w sobie więcej siarki i popiołu oraz ma niższą wartość opałową, wobec czego trzeba więcej go spalić, aby ogrzać dom. Jest też bardziej szkodliwy dla środowiska.

KWB Bełchatów rocznie wydobywa blisko 40 mln ton węgla, z kolei kopalnia w Turowie ok. 8 mln ton.

Tekst powstał przy wsparciu The German Marshall Fund of the United States.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy