reklama
reklama

Kim jest nowy dyrektor Elektrowni Bełchatów? Sprawdzamy karierę zawodową i... koligacje rodzinne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Kim jest nowy dyrektor Elektrowni Bełchatów? Sprawdzamy karierę zawodową i... koligacje rodzinne - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Minęło kilka tygodni od powołania Michała Banaszczyka na pełniącego obowiązki dyrektora Elektrowni Bełchatów. Sprawdziliśmy kim jest osoba zasiadająca za sterami największej elektrowni konwencjonalnej w Europie. PGE prezentuje jego kompetencje zawodowe, natomiast niektórzy pracownicy wytykają szefowi... koligacje rodzinne.
reklama

Do zmiany u sterów bełchatowskiej elektrowni doszło na początku października. Dotychczasową dyrektor Agatę Wirth-Ljungquist zastąpił Michał Banaszczyk, który został pełniącym obowiązki dyrektora. To kolejna zmiana na tym stanowisku w ostatnich latach. Jak przyznają sami pracownicy, obsada dyrektorskiego fotela w zakładzie przypomina karuzelę, bo kierujący elektrownią zmieniają się praktycznie co chwilę.

Poprzednia dyrektor Agata Wirth-Ljungquist piastowała swoją funkcję zaledwie przez pół roku (od kwietnia do października 2021 r.). Z kolej jej poprzednik Paweł Noga niespełna rok (od maja 2020 do kwietnia 2021 r.). Przed nim dyrektorem elektrowni był obecny prezes PGE GiEK - Andrzej Legeżyński, który na stanowisku również nie utrzymał się nawet roku (od lipca 2019 do maja 2020 r.). W porównaniu do ostatnich dyrektorów kadencja Marka Ciapały, który kierował zakładem w latach 2012-2019, to już prawie… cała wieczność. Ciągłe zmiany na dyrektorskich stanowiskach krytykują sami pracownicy.

- Tak strategiczny zakład powinien mieć stabilizację, a my jesteśmy świadkami tylko ciągłych zmian – mówi jeden z pracowników elektrowni.

Wśród załogi coraz częściej poddaje się w wątpliwość czy do kierowania elektrownią są delegowane osoby z kompetencjami i odpowiednim przygotowaniem. Mocno od pracowników dostało się już nowemu dyrektorowi. Niektórzy podważają ten wybór, wypominając powiązania rodzinne ze znanymi politykami.

Jak podaje OKO.press, Michał Banaszczyk to były radny powiatu zgierskiego i chrześniak znanego posła PiS – Marka Matuszewskiego. Okazuje się, że pracę w PGE znalazł nie tylko nowy dyrektor elektrowni, ale także jego żona, która szefuje spółce Betrans.

O posiadane doświadczenie zawodowe i kwalifikacje nowego dyrektora zapytaliśmy w samym koncernie PGE GiEK. Michał Banaszczyk to absolwent Politechniki Łódzkiej, gdzie studia kończył na wydziale organizacji i zarządzania o specjalizacji „Zarządzanie Przedsiębiorstwem – Ekotechnika”. Ukończył również Executive Master Business Administration w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów przy współpracy z Porto Business School.

W samym PGE podkreślają, że nowy dyrektor ma doświadczenie w energetyce. Od 2016 r. do 2019 r. zajmował stanowisko dyrektora Elektrociepłowni Zgierz, wówczas oddziału spółki PGE GiEK. Nadzorował również proces wydzielenia Elektrociepłowni Zgierz do PGE Energia Ciepła S.A.

Jak podaje PGE GiEK, wcześniej Michał Banaszczyk doświadczenie menedżerskie zdobywał w latach 2008-2015 w jednej z największych agencji płatniczych w Europie, a także w spółkach jednostek samorządu terytorialnego.

- W ostatnich latach związany z Grupą PGNiG, gdzie w oddziale PSG we Wrocławiu nadzorował inwestycje i remonty, a także z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, gdzie m.in. opiniował projekty założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz plany rozwoju przedsiębiorstw energetycznych lub operatora systemu – informuje PGE GiEK.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama