reklama
reklama

GDOŚ wydała decyzję w sprawie odkrywki Złoczew. To zła wiadomość dla górników...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

GDOŚ wydała decyzję w sprawie odkrywki Złoczew. To zła wiadomość dla górników... - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową dla planowanej kopalni. Taki dokument jest wymagany do uzyskania koncesji przez PGE GiEK na wydobycie surowca. Prezes koncernu już wcześniej przyznał, że złoczewskie złoże ''zostanie w rezerwie energetycznej kraju''. Decyzja GDOŚ w praktyce oznacza koniec marzeń górników z Bełchatowa o kopalni w Złoczewie.
reklama

Decyzja w sprawie odkrywki Złoczew zapadła po ponad dwóch latach postępowania. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wielokrotnie bowiem odkładała rozstrzygnięcie w tej sprawie. W końcu 24 września wydano postanowienie, w którym uchylono decyzję środowiskową dla budowy koaplni w Złoczewie, którą wydała wcześniej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi. Uzasadnienie i treść decyzji mają zostać opublikowane w ciągu 7 dni.

Greenpeace: to koniec mrzonek o budowie wielkiej dziury

Rozstrzygnięcie GDOŚ to sukces Fundacji Greenpeace, która zaskarżyła decyzję RDOŚ w 2018 roku. Obrońcy klimatu od początku sprzeciwiali się powstaniu odkrywki wskazując, że spowoduje ona wysuszenie regionu i duże straty w rolnictwie. Inwestycja wiązałaby się z koniecznością przesiedlenia ponad 3000 mieszkańców i likwidacją 33 wsi. 

- Mieszkańcy kilkudziesięciu wsi w województwie Łódzkim, po wielu latach batalii z węglowym koncernem mogą odetchnąć z ulgą. To koniec mrzonek o budowie wielkiej dziury - mówi Katarzyna Guzek, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. 

Jak wskazuje Miłosz Jakubowski, radca prawny z Fundacji Frank Bold, która w postępowaniu reprezentowała Greenpeace, w opublikowanej decyzji kończącej postępowanie w sprawie odkrywki Złoczew, GDOŚ wymieniła szereg okoliczności, z których każda samodzielnie uzasadniałaby wydanie decyzji odmownej. Należą do nich m.in. brak  wariantu alternatywnego i wariantu najkorzystniejszego dla środowiska, możliwość negatywnego oddziaływania na obszary Natura 2000 oraz wody powierzchniowe i podziemne, jak również to, że inwestor pomimo dwukrotnego wezwania nie uzupełnił raportu o oddziaływaniu na środowisko. Według GDOŚ, raport przedstawiony przez spółkę PGE GiEK zawierał także błędy w analizie emisji hałasu oraz brak analizy emisji zanieczyszczeń powietrza.

Co z koncesją dla Złoczewa?

Uchylenie decyzji środowiskowej dla Złoczewa uniemożliwia praktycznie uzyskanie koncesji dla tych złóż przez PGE. Jest to bowiem dokument niezbędny do jej otrzymania. Koncern PGE GiEK wniosek o koncesję na wydobycie węgla z odkrywki Złoczew złożył do Ministerstwa Środowiska w listopadzie 2018 roku. Resort postępowanie w tej sprawie rozpoczął kilka miesięcy później. 

Zupełnie oddzielna kwestia to fakt, że obecnie ani w PGE, ani też wśród rządzących, nie ma woli do budowy kopalni w Złoczewie. Wiosną tego roku prezes PGE – Wojciech Dąbrowski przyznał, że odkrywka pozostanie w rezerwie energetycznej dla Polski. Wcześniej podczas ogłaszania najnowszej strategii PGE stwierdził też, że budowa kopalni Złoczew jest "nierentownym przedsięwzięciem i byłaby ze szkodą dla spółki". Prezes Dąbrowski zaznaczył również, że ostateczną decyzję w tej sprawie będzie podejmował już nowy podmiot, do którego aktywa zostaną wydzielone.

Odkrywka Złoczew w przyszłości miała przedłużyć życie bełchatowskiej elektrowni, gdy skończy się węgiel w polach Bełchatów i Szczerców. Wszystko wskazuje na to, że póki co, tak nie będzie, bo inwestycja stała się nieopłacalna m.in. ze względu na gigantyczne opłaty za emisję CO2, które w tym roku sięgnęły już 70 euro. Dla porównania przed 3 laty było to zaledwie 8 euro za tonę. W 2020 roku PGE za emisję CO2 musiała zapłacić ok. 6 mld zł. W tym roku może to być nawet do 10 mld zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama