reklama
reklama

Co z przyszłością Bełchatowa po elektrowni? Zapytaliśmy ministra o pieniądze z funduszu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co z przyszłością Bełchatowa po elektrowni? Zapytaliśmy ministra o pieniądze z funduszu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaWciąż nie wiadomo czy Bełchatów i woj. łódzkie otrzymają pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Unijna pomoc miałaby zostać przekazana na inwestycje po zamknięciu kopalni i elektrowni. O szanse Bełchatowa na unijne wsparcie zapytaliśmy Waldemara Budę, wiceministra z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
reklama

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji z założenia ma pomóc tym regionom, które rezygnują z energetyki opartej na węglu i będą zmagać się z problemami społeczno-gospodarczymi. Z unijnych pieniędzy chce skorzystać również Bełchatów. Zarówno samorządy, jak i PGE, przygotowały szereg projektów, na które chcą pozyskać unijne dotacje dla regionu, gdy stopniowo będą wygaszane kopalnia i elektrownia.

W ramach FST nasz kraj ma otrzymać 3,8 miliarda euro, dodatkowo dla regionów węglowych ma trafić 560 mln euro z Funduszu Spójności. Dla woj. łódzkiego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wstępnie zaproponowało 344 mln euro. Niestety formalnie Łódzkie wciąż nie jest zakwalifikowane do funduszu. Do tej pory Komisja Europejska zgodziła się na przyznanie wsparcia tylko dla 3 województw: śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Jednak polski rząd we wniosku aplikacyjnym przekazanym do Brukseli wskazał łącznie sześć regionów. Oprócz trzech wspomnianych, na liście figurują też województwa: łódzkie, lubelskie i małopolskie.

reklama

Jakie szanse ma Bełchatów?

O szanse Bełchatowa i regionu zapytaliśmy Waldemara Budę, wiceministra z resortu Funduszy i Polityki Regionalnej, który w ubiegłym tygodniu gościł na otwarciu Centrum Rozwoju Kompetencji PGE w Rogowcu.

- Myślę, że konsultacje są na etapie finalnym, bo my już przygotowujemy umowę partnerstwa, która będzie przyjęta na Radzie Ministrów, a w niej zakładamy uczestnictwo województwa łódzkiego w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – przekonuje Waldemar Buda. - Zakładamy, że te negocjacje będą niewielkie, ale my tam przewidujemy sześć regionów, w tym województwo łódzkie - dodaje. 

W tym tygodniu wiceminister Buda, jak przyznaje, ma zaplanowaną wizytę Brukseli, gdzie będą kontynuowane rozmowy w tej sprawie. Stwierdził też, że jest dobrej myśli przed negocjacjami.

reklama

- Jestem dość spokojny o województwo łódzkie, bo są regiony, które mają dużo trudniejszą sytuację jak np. Lubelszyzna czy Małopolska. Natomiast Łódzkie dołączyło do tej wcześniejszej trójki, która już jest pewna. Można powiedzieć, że ma 4. lokatę w tym wyścigu – powiedział Waldemar Buda.

Elektrownia i kopalnia: Kiedy decyzja w sprawie FST dla regionu? 

Jak dodał, projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, który wskazał jakie projekty mogłyby być realizowane w ramach transformacji energetycznej, został bardzo dobrze oceniony przez Komisję Europejską. Zapytany o to, kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie regionu łódzkiego i Bełchatowa, przyznał, że to kwestia najbliższych miesięcy.

reklama

- Do końca roku będzie decyzja o podpisaniu umowy partnerstwa w tym rozdziału Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówi Waldemar Buda.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama