Reklama

Reklama

Ogromny koszt budowy spalarni odpadów koło Bełchatowa. PGE zdradziło, ile pochłonie inwestycja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PGE Energia Ciepła

Ogromny koszt budowy spalarni odpadów koło Bełchatowa. PGE zdradziło, ile pochłonie inwestycja - Zdjęcie główne

foto PGE Energia Ciepła

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii w Rogowcu. Spalarnia rocznie będzie przyjmowała ok. 180 tys. ton odpadów. Szacowany koszt budowy zakładu to 700 mln zł.

Reklama

Instalacja, która stanie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni, rocznie ma przyjmować 180 tysięcy ton odpadów. Odpowiedzialna za inwestycję spółka PGE Energia Ciepła zapewnia, że będzie ona spełniała najbardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe. Przypomina też, że technologia, w której zostanie zbudowana instalacja w okolicach Bechatowa, jest nowoczesna i bezpieczna dla mieszkańców. Podobne funkcjonują już m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Rzeszowie, a także od wielu lat w obrębie największych europejskich aglomeracji, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Sztokholmie.

Spółka zdradziła, ile będzie kosztować instalacja. Według wstępnych szacunków to około 700 milionów złotych. Przetarg na głównego wykonawcę budowy obiektu ogłoszono w grudniu ubiegłego roku. Jego zakończenie planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. Natomiast zakończenie budowy i uruchomienie instalacji w 2024 roku. W Rzeszowie, gdzie PGE Energia Ciepła zrealizowała inwestycję ITPOE, budowa trwała 34 miesiące.

Jak informuje PGE Energia Ciepła, projekt „Instalacja Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii" będzie stanowił podstawową jednostkę wytwórczą ciepła centralnego i ciepłej wody użytkowej dla miasta Bełchatowa. Planowana nominalna moc elektryczna brutto instalacji wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe  oraz ok. 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła). Obiekt ma być uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy