Instalacja, która stanie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni, rocznie ma przyjmować 180 tysięcy ton odpadów. Odpowiedzialna za inwestycję spółka PGE Energia Ciepła zapewnia, że będzie ona spełniała najbardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe. Przypomina też, że technologia, w której zostanie zbudowana instalacja w okolicach Bechatowa, jest nowoczesna i bezpieczna dla mieszkańców. Podobne funkcjonują już m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Rzeszowie, a także od wielu lat w obrębie największych europejskich aglomeracji, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Sztokholmie.
Spółka zdradziła, ile będzie kosztować instalacja. Według wstępnych szacunków to około 700 milionów złotych. Przetarg na głównego wykonawcę budowy obiektu ogłoszono w grudniu ubiegłego roku. Jego zakończenie planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. Natomiast zakończenie budowy i uruchomienie instalacji w 2024 roku. W Rzeszowie, gdzie PGE Energia Ciepła zrealizowała inwestycję ITPOE, budowa trwała 34 miesiące.
Jak informuje PGE Energia Ciepła, projekt „Instalacja Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii" będzie stanowił podstawową jednostkę wytwórczą ciepła centralnego i ciepłej wody użytkowej dla miasta Bełchatowa. Planowana nominalna moc elektryczna brutto instalacji wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe oraz ok. 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła). Obiekt ma być uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami.
Komentarze (0)