reklama
reklama

NASA obserwuje... Elektrownię Bełchatów. Jaki jest powód?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

NASA obserwuje... Elektrownię Bełchatów. Jaki jest powód? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia NASA wzięła pod lupę bełchatowską elektrownię. Agencja kosmiczna zmierzyła ilość emisji dwutlenku węgla. Jak długo trwały badania i co z nich wynika?
reklama

Agencja NASA wykorzystała pomiary kosmiczne z misji Orbiting Carbon Observatory 2 i 3. Satelity zostały wystrzelone na orbitę w 2014 i 2019 roku, i jak podkreślają naukowcy, pierwszy raz udało się tak dokładnie ustalić emisję dwutlenku węgla z jednego źródła, którym była właśnie… bełchatowska elektrownia. 

Jak można przeczytać na stronie NASA, dane do badań były pobierane z przelotów satelitów w latach 2017-2022. Analizując emisję z bełchatowskiej elektrowni wykryto zmiany poziomu dwutlenku węgla, które były zgodne z godzinowymi wahaniami wytwarzania energii elektrycznej, a także tymczasowymi wyłączeniami poszczególnych bloków energetycznych w związku z remontem czy pracami konserwacyjnymi. 

Według naukowców z NASA, odkrycia pokazują, że obserwacje z kosmosu można wykorzystać do śledzenia zmian emisji dwutlenku węgla w skali lokalnej. Satelita został wyposażony w tzw. trybem mapowania, a gdy stacja przelatuje nad danym obszarem, umożliwia to naukowcom tworzenie szczegółowych mini-map w skali miasta. 

Ray Nassar, główny autor badania zaznaczył, że dotychczas większość raportów dotyczących emisji CO2 powstawała na podstawie szacunków lub danych zebranych na lądzie. Badania z kosmosu mogą okazać się przełomowe.

- Dostarczenie bardziej szczegółowego obrazu emisji dwutlenku węgla mogłoby pomóc w śledzeniu skuteczności polityki redukcji emisji. Nasze podejście można zastosować w większej liczbie elektrowni lub zmodyfikować pod kątem emisji dwutlenku węgla z miast lub krajów – powiedział Ray Nassar. 

Elektrownia Bełchatów, która jest największą elektrownią węglową w Polsce i Europie, odpowiada za ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wygaszenie bloków energetycznych ma rozpocząć się w 2030 roku. Według szacunków węgla w bełchatowskiej odkrywce wystarczy do 2036 roku. Zdaniem górników, przy obecnym tempie wydobycia, nastąpi to znacznie wcześniej. 

Według Client Earth, która zajmuje się walką z kryzysem klimatycznym, elektrownia Bełchatów, od chwili jej uruchomienia, wyemitowała do atmosfery ponad miliard ton dwutlenku węgla.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama