Reklama

Reklama

Kontrola inspekcji pracy w spółkach zależnych PGE. Załoga jednak dostanie pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Kontrola inspekcji pracy w spółkach zależnych PGE. Załoga jednak dostanie pieniądze - Zdjęcie główne

foto Archiwum/Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Państwowa Inspekcja Pracy nakazała wypłatę tysiąca złotych dla pracowników spółek zależnych PGE. Załoga o pieniądze dopominała się od września. Koncern PGE GiEK potwierdza, że zaległe wynagrodzenie zostanie przekazane.

Reklama

Wygląda na to, że związkowcy dopięli swego i pracownicy spółek zależnych PGE dostaną obiecane pieniądze. Chodzi o dodatkową kwotę tysiąca złotych, która miała zostać wypłacona w ramach porozumienia kończącego spory zbiorowe, jakie wszczęły związki zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych GK PGE. Gwarantowało ono 200 zł podwyżki do płacy zasadniczej oraz wspomniane 1 tys. zł jednorazowego świadczenia. Pracownicy jednak obiecanych pieniędzy nie zobaczyli.

Dotyczyło do załóg takich spółek jak: Bestgum, Ramb, Betrans, Megaserwis i Elbest Security, czyli firm działających wokół kopalni i elektrowni Bełchatów, które zajmują się m.in. remontami, transportem czy ochroną. Wiele z osób zatrudnionych w spółkach pracuje również na terenie kopalnianych odkrywek. Sami pracownicy skarżyli się, że we wrześniu nie dostali obiecanych pieniędzy. Cierpliwość stracili też związkowcy, którzy na początku października zawiadomili inspekcję pracy.

Inspektorzy pojawili się w spółkach i przeprowadzili szczegółową kontrolę pod kątem braku realizacji wspomnianych porozumień. Jak informuje Federacja Związków Zawodowych GK PGE, pod koniec grudnia inspekcja pracy zaleciła we wszystkich spółkach, gdzie były prowadzone spory zbiorowe, wypłatę 1 tys. zł.

- Niestety, Pracodawcy nie zastosowali się do powyższego zalecenia. Dopiero po interwencji Ministerstwa Aktywów Państwowych, Rada Nadzorcza PGE GiEK S.A. otrzymała polecenie natychmiastowej wypłaty środków przez poszczególnych Pracodawców. Z informacji jakie posiadamy, należna Pracownikom wypłata wpłynie na konta już z wypłatą za miesiąc styczeń 2023 roku – informuje Federacja Związków Zawodowych GK PGE.

Organizacja związkowa nie szczędziła też mocny słów pod adresem prezesów poszczególnych spółek.

- Nie chcemy komentować braku poszanowania prawa pracy przez Pracodawców, chęci oszukania związkowców, ale przede wszystkim Pracowników których w spółkach ciągle brak. Nigdy Państwo Prezesi nie znajdziecie fachowców (a takich podobno szukacie) jeśli będziecie ich oszukiwać za ich ciężką pracę! - napisali związkowcy.

O sprawę zapytaliśmy w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Spółka nie odniosła się do kwestii ministerialnej interwencji, która miała, według związkowców, przymusić do wypłacenia zaległej kwoty. W krótkim komunikacie koncern potwierdza jednak, że pieniądze załoga otrzyma.

- Spółki w uzgodnieniu z organami korporacyjnymi realizują przepisy porozumień kończących spory zbiorowe na tle płacowym, zobowiązujące do wypłaty jednorazowego świadczenia dodatkowego na rzecz pracowników w wysokości 1000 zł brutto – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy