Wzniesienie w pobliżu odkrywki Szczerców w przyszłości zamieni się ogromny zielony las. Przez wielu nazwane już „bliźniaczą górą Kamieńsk” zwałowisko w pobliżu Pola Szczerców zostało usypane z prawie miliarda metrów sześciennych nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla. Po 17 latach usypywania sztucznej góry ma ona wysokość 170 metrów i powierzchnię 1114 hektarów.
Jak informuje PGE GiEK, do końca 2020 r. w ramach działań rekultywacyjnych na zwałowisku posadzono około 4 milionów drzew: sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy i bezszypułkowy , olchę czarną, modrzew europejski, lipę drobnolistną, wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, klon jawor i jarząb pospolity.
- Odpowiedzialnie zarządzamy naszym wpływem na otoczenie, a duża skala produkcji przekłada się na zobowiązania wobec środowiska naturalnego. (...) Doceniane przez niezależnych ekspertów i stawiane za wzór proekologiczne działania naszych kopalń istotnie wpływają na zmniejszenie stopnia ich uciążliwości dla środowiska. Na obszarach poprzemysłowych powstają nowe wartościowe ekosystemy charakteryzujące się wyjątkową bioróżnorodnością – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
PGE przypomina, że w pobliżu odkrywki Kopalni Bełchatów zrekultywowano już ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych, w tym tereny Góry Kamieńsk i zwałowiska wewnętrznego pola Bełchatów. Aż 1500 ha przeobrażonych, zalesionych gruntów przekazano już Lasom Państwowym. Leśna rekultywacja ma zabezpieczyć ogromne masy ziemne na zwałowisku przed erozją. W przyszłości na zalesionym zwałowisku Pola Szczerców zamieszkają też liczne gatunki zwierząt, tak jak ma to obecnie miejsce na górze Kamieńsk.
Komentarze (0)