Reklama

Reklama

Koło Bełchatowa wyrośnie nowy las. Posadzą 240 tysięcy drzew w pobliżu kopalnianej odkrywki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koło Bełchatowa wyrośnie nowy las. Posadzą 240 tysięcy drzew w pobliżu kopalnianej odkrywki  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Kopalnia Bełchatów rozpoczęła sadzenie 240 tysięcy sadzonek sosny na 24 hektarach zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców. We wcześniejszych latach na „bliźniaczej Górze Kamieńsk” posadzono aż 4 miliony drzew.

Reklama

Wzniesienie w pobliżu odkrywki Szczerców w przyszłości zamieni się ogromny zielony las. Przez wielu nazwane już „bliźniaczą górą Kamieńsk” zwałowisko w pobliżu Pola Szczerców zostało usypane z prawie miliarda metrów sześciennych nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla. Po 17 latach usypywania sztucznej góry ma ona wysokość 170 metrów i powierzchnię 1114 hektarów.

Jak informuje PGE GiEK, do końca 2020 r. w ramach działań rekultywacyjnych na zwałowisku posadzono około 4 milionów drzew: sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy i bezszypułkowy , olchę czarną, modrzew europejski, lipę drobnolistną, wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, klon jawor i jarząb pospolity.

- Odpowiedzialnie zarządzamy naszym wpływem na otoczenie, a duża skala produkcji przekłada się na zobowiązania wobec środowiska naturalnego. (...) Doceniane przez niezależnych ekspertów i stawiane za wzór proekologiczne działania naszych kopalń istotnie wpływają na zmniejszenie stopnia ich uciążliwości dla środowiska. Na obszarach poprzemysłowych powstają nowe wartościowe ekosystemy charakteryzujące się wyjątkową bioróżnorodnością – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

PGE przypomina, że w pobliżu odkrywki Kopalni Bełchatów zrekultywowano już ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych, w tym tereny Góry Kamieńsk i zwałowiska wewnętrznego pola Bełchatów. Aż 1500 ha przeobrażonych, zalesionych gruntów przekazano już Lasom Państwowym. Leśna rekultywacja ma zabezpieczyć ogromne masy ziemne na zwałowisku przed erozją. W przyszłości na zalesionym zwałowisku Pola Szczerców zamieszkają też liczne gatunki zwierząt, tak jak ma to obecnie miejsce na górze Kamieńsk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy