Reklama

Reklama

Górników i energetyków z PGE wkrótce czeka rewolucja. Przełom w negocjacjach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie nadesłane/Archiwum

Górników i energetyków z PGE wkrótce czeka rewolucja. Przełom w negocjacjach - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie nadesłane/Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Strona rządowa oraz przedstawiciele spółek z udziałem Skarbu Państwa zawarli wstępne porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie umowy społecznej dotyczącej przejścia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Reklama

To z całą pewnością informacja, na którą czekało z niecierpliwością wielu górników i energetyków. Dalszych wieści w sprawie wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nasłuchują również pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, które również mają zostać włączone do nowego podmiotu. Przedstawiciele strony rządowej, organizacji związkowych oraz spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, po wielu miesiącach negocjacji, uzgodnili i parafowali treść umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku Polska Grupa Energetyczna wraz z ENEĄ, TAURONEM Polską Energią, Energą oraz Skarbem Państwa zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach NABE. Nowa spółka zostanie utworzona na bazie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która swoją siedzibę ma w Bełchatowie i będzie pełnić funkcję „integratora” aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Teraz parafowana umowa społeczna daje zielone światło dla tych działań, czyli wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa.

- Umowa określa zobowiązania wobec pracowników sektora elektroenergetycznego oraz sektora wydobycia węgla brunatnego w związku z procesem stopniowej transformacji regionów silnie związanych z energetyką konwencjonalną i utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Gwarancje dla załogi i system osłon socjalnych

W dokumencie uzgodniono m.in. zapisy dotyczące gwarancji pracowniczych, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego ma być zagwarantowany system osłon socjalnych, wdrożone mają zostać również „mechanizmy minimalizowania skutków transformacji”.

- Przepisy Umowy zabezpieczają uprawnienia pracownicze na okres transformacji oraz przewidują wprowadzenie w drodze ustawowej pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników w okresie wyłączania bloków energetycznych lub systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Uzgodniony dokument ze związkowcami był przez wiele miesięcy negocjowany. W rozmowach brali udział przedstawiciele strony rządowej, strony społecznej oraz strony pracodawców Trójstronnego Zespołu ds. Branży Energetycznej i Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego.

- Rozmowy dotyczyły rozwiązań z obszaru prawa pracy dla pracowników objętych przekształceniami właścicielskimi w związku z wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz działań przewidzianych do podjęcia w ramach łagodzenia skutków transformacji energetycznej w Polsce – informuje MAP.

Uroczyste podpisanie Umowy Społecznej zaplanowano na 22 grudnia tego roku. Jak zaznaczył resort, wejście w życie osłon socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży węgla brunatnego będzie wymagało notyfikacji w zakresie ich zgodności z zasadami pomocy publicznej przez Komisje Europejską.

Przypomnijmy, że na początku listopada tego roku ogłoszono, że termin powstania NABE został przesunięty z końca tego roku do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Kiedy koniec elektrowni i kopalni Bełchatów?

Daty wygaszenia bełchatowskiej elektrowni zostały nakreślone w Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, który był podstawą przyznania środków unijnych na ten cel. Pierwszy z dwunastu obecnie pracujących zostanie wyłączony w 2030 roku. Harmonogram przewiduje wyłączenia też w kolejnych latach: 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok. Zakończenie wydobycia węgla w polach Bełchatów i Szczerców ma nastąpić odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. Według górników, ze względu na zwiększone wydobycie, może nastąpić to jednak znacznie szybciej.

Dokument w sprawie transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego jasno wskazuje, że będzie wiązało się to z redukcją zatrudnienia wraz ze zmniejszoną produkcją energii i wydobycia węgla. Według prognoz przedstawionych w przygotowanym planie transformacji, w Kompleksie Górniczo-Energetycznym Bełchatów liczba miejsc pracy w ciągu dekady zmniejszy się do około 4262 etatów. To oznacza spadek o 3253 etaty w stosunku do 2020 roku, czyli o ok. 43 proc. W bełchatowskiej kopalni będzie pracowało 2661 górników (obecnie ponad 4 tys. osób), natomiast w elektrowni redukcja wyniesie z ok. 2,9 tys. pracowników do 1,6 tys. osób w 2030 roku.

Obecnie kopalnia i elektrownia Bełchatów to najwięksi pracodawcy w regionie, a sam kompleks zapewnia ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy