Reklama

Reklama

Wiemy, kiedy zostaną wygaszone bloki elektrowni. To koniec ''ery węgla'' w Bełchatowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wiemy, kiedy zostaną wygaszone bloki elektrowni. To koniec ''ery węgla'' w Bełchatowie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego podano konkretne daty wygaszania bloków Elektrowni Bełchatów. Wskazano też terminy zakończenia wydobycia węgla w odkrywkach. Jak przekonuje PGE, to jest konieczne, aby ubiegać się o unijne środki dla regionu. Jednak póki co, unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie zakłada wsparcia dla Łódzkiego. Czy to się zmieni?

Reklama

Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował szczegóły Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego. Co ważne dla pracowników elektrowni i kopalni w dokumencie zostały wyznaczone ramy czasowe „końca ery węgla” w Bełchatowie. Przedstawiono bowiem daty wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Pierwszy z dwunastu obecnie pracujących zostanie wyłączony w 2030 roku. Harmonogram przewiduje wyłączenia też w kolejnych latach: 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok.

Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie.W polach Bełchatów i Szczerców nastąpi to odpowiednio w 2026 r. i 2038 r.

W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego chyba już ostatecznie rozwiano wszelkie wątpliwości co do złoża Złoczew. W dokumencie zostało potwierdzone, że „eksploatacja węgla z tego złoża byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji”.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, zapewnia, że spółce zależy na tym, aby region łódzki mógł korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację.

- Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej - mówi Wojciech Dąbrowski.

Jak podkreślił, ma to również znaczenie symboliczne, bo od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej.

Grzegorz Schrebier, Marszałek Województwa Łódzkiego przypomniał, że kompleks energetyczny w Bełchatowie to obecnie największy pracodawca na obszarze transformacji województwa łódzkiego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby zminimalizować negatywne skutki odejścia od węgla w energetyce.

- Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz  stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – mówi  Grzegorz Schreiber.

Warto zauważyć, że zarówno Bełchatów, jak i całe województwo łódzkie, wciąż nie są uwzględniane w projekcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przegłosowany niedawno przez Parlamenty Europejski fundusz zakłada przeznaczenie 17,5 mld euro na pomoc regionom najbardziej uzależnionym od węgla z czego Polska ma otrzymać ponad 4 mld euro. W przegłosowanym rozporządzeniu, wśród regionów do których mogłyby trafić te pieniądze, nie wymienia się ani Bełchatowa, ani regionu łódzkiego.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapewnia jednak, że sprawa unijnych milionów na transformację energetyczną Bełchatowa nie jest przesądzona, a rząd zamierza negocjować jeszcze w tej sprawie.

- Treść rozporządzenia nie odnosi się bowiem bezpośrednio do zasięgu geograficznego wsparcia w ramach funduszu. Polski rząd niezmiennie stoi na stanowisku, że wsparciem w ramach FST powinno być objętych sześć polskich województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie - informuje biuro komunikacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Ministerstwo podkreśla też, że taki zakres wsparcia został też zapisany w projekcie Umowy Partnerstwa. Ministerstwo zakłada, że w ramach podziału puli FST, województwo łódzkie może otrzymać 344 mln euro. Łącznie dla Polski przewidziana jest pula w wysokości 4,411 mld euro, z czego 564 mln euro ma być wydatkowane w ramach tzw. „koperty krajowej" z której realizowane będą także projekty na obszarze woj. łódzkiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy