reklama
reklama

PSE podaje przyczynę awarii i wyłączenia 10 bloków bełchatowskiej elektrowni. Czy wiadomo kto zawinił?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Poglądowe

PSE podaje przyczynę awarii i wyłączenia 10 bloków bełchatowskiej elektrowni. Czy wiadomo kto zawinił?   - Zdjęcie główne

foto Archiwum/Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaWiększość bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów została już ponownie uruchomiona. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że prawdopodobną przyczyną awarii było… zwarcie. Sprawa nadal jest wyjaśniana.
reklama

Sytuacja po awaryjnym wyłączeniu 10 bloków w bełchatowskiej elektrowni powoli wraca do normy. Zespół specjalistów przez całą noc pracował nad ponownym uruchomieniem jednostek. Obecnie pracuje osiem bloków energetycznych. Ich uruchomienie zajęło pracownikom elektrowni zaledwie 9 godzin. 

- Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia kolejnych jednostek, które zostały nagle wyłączone, w wyniku awarii rozdzielni Rogowiec, należącej do PSE – poinformował koncern PGE GiEK.

Wszyscy zadają sobie jednak pytanie, jak mogło dojść do tak poważnej awarii i wyłączenia większości bloków największej elektrowni konwencjonalnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Koncern PGE GiEK zapewnia, że wina nie leżała po stronie elektrowni. 

reklama

- Wczorajsze awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych nastąpiło z przyczyn w żadnym stopniu nie leżących po stronie PGE GiEK. Przyczyną wyłączenia była awaria rozdzielni w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w której uruchomiły się zabezpieczenia elektryczne - poinformował PGE GiEK. 

Co na to Polskie Sieci Elektroenergetyczne?  Spółka w krótkim komunikacie wyjaśnia, że do wyłączenia bloków doszło na skutek „zadziałania automatyki stacyjnej”. Podaje też wstępne przyczyny awarii.

- Prawdopodobną przyczyną zakłócenia było zwarcie. Dokładny mechanizm zaistnienia sytuacji jest obecnie przedmiotem badania – poinformowało PSE.

Na skutek awarii i wyłączenia bloków utracono 3640 MW mocy. Jak podaje PSE, system został zbilansowany m.in. poprzez uruchomienie generacji w elektrowniach szczytowo-pompowych, aktywacji rezerwy cieplnej w pracujących elektrowniach oraz import energii z Czech, Słowacji i Niemiec.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama