Reklama

Reklama

Posłanka z Bełchatowa przystąpiła do nowego zespołu parlamentarnego. Czym się będzie zajmował?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Posłanka z Bełchatowa przystąpiła do nowego zespołu parlamentarnego. Czym się będzie zajmował? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Małgorzata Janowska została wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Energetycznej. Szefem jest były wiceminister Janusz Kowalski. Posłanka PiS zapowiada walkę o polską energetykę konwencjonalną.

Reklama

Posłanka z Bełchatowa poinformowała, że rozpoczęła pracę w Parlamentarnym Zespole ds. Suwerenności Energetycznej. Jego szefem został były wiceminister Janusz Kowalski, który otwarcie krytykuje odchodzenie od energetyki opartej na węglu i obowiązujący system opłat za emisję CO2. W skład zespołu weszło łącznie dziewięć osób. W większości to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz posłanki z Bełchatowa i przewodniczącego Kowalskiego, udział w pracach zapowiedzieli: Marek Wesoły (PiS), Janusz Kozik (PiS), Robert Winnicki (Konfederacja), Mariusz Gosek (PiS), Piotr Sak (PiS), Paweł Lisicki (PiS) i Maria Siarkowska (PiS).

- Jako ponadpolityczna grupa posłów włączamy się merytorycznie do arcyważnej debaty o transformacji energetycznej w Polsce – zapowiedział poseł Janusz Kowalski.

Posłanka Małgorzata Janowska podkreśla, że zespół powstał, aby bronić energetyki opartej na węglu. Podczas ostatniego spotkania w Bełchatowie Janowska ostrzegała, że obecna transformacja energetyczna będzie oznaczała likwidację tysięcy miejsc pracy w regionie bełchatowskim. Jej zdaniem, gra toczy się także o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ostatnio stwierdziła również, że fotowoltaika i energetyka wiatrowa to „utopijne pomysły” w naszych krajowych realiach. Z zapowiedzi polityków wynika, że zespół ma walczyć o sprawiedliwą transformację energetyczną.

- Na tę chwilę mamy mocny skład, jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych walką o polską energetykę konwencjonalną – poinformowała Małgorzata Janowska.

Janusz Kowalski, który jeszcze do niedawna był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podczas ostatniej wizyty w Bełchatowie, głośno domagał się reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Jego zdaniem, pozwoliłoby to zlikwidować „parapodatek” obciążający bełchatowską elektrownię za emisję, a to... ponownie otworzyłoby furtkę do uruchomienia odkrywki Złoczew. W tej sprawie parlamentarzyści zamierzają wspierać Polską Grupę Energetyczną, która również domaga się reformy tego systemu. 

Według Kowalskiego, ogromne koszty opłat za CO2 powodują, że PGE rezygnuje z ważnych inwestycji. Tak jest w tej chwili ze Złoczewem, który został przesunięty do rezerwy strategicznej koncernu. Szef parlamentarnego zespołu uważa też, że transformacja energetyczna powinna być oparta na… węglu, bo to nasz podstawowy strategiczny surowiec, a rezygnacja z niego jest kolosalnym błędem. Przypomina też, że takie kraje jak Japonia czy Australia, wciąż inwestują w nowoczesne technologie w energetyce węglowej.

Warto przypomnieć, że na początku 2020 roku posłanka z Bełchatowa założyła również Parlamentarny Zespół ds. odkrywki Złoczew. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy