W piątkowy poranek (1 grudnia) górnicy z bełchatowskiej kopalni zebrali się w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętej Barbary na osiedlu Dolnośląskim, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin odprawił kardynał Grzegorz Ryś.
Podczas mszy nie mogło oczywiście zabraknąć gratulacji i podziękowań. Górnicy przygotowali również drobny upominek dla kardynała. Następnie po wspólnej modlitwie zebrani wyruszyli w przemarsz ulicami miasta.
Korowód, któremu przewodziła górnicza orkiestra, przeszedł Aleją Wyszyńskiego, oraz ulicami Lipową, Pileckiego, 1-Maja aż do hali widowiskowo-sportowej KWB Bełchatów. Tam w samo południe rozpoczęła się natomiast centralna akademia z okazji Dnia Górnika.
Warto dodać, że pochód wywoływał duże zainteresowanie ze strony mieszkańców, którzy zatrzymywali się, by zobaczyć maszerujących górników, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia i filmy.
Skąd wzięła się tradycja Barbórki?
W polskiej tradycji górniczej Barbórka jest nierozerwalnie związana z kultem św. Barbary, który pojawił się już w XIV wieku, a od XVII wieku ściśle związany jest z górnictwem. Głównym punktem obchodów Barbórki był udział we mszy świętej, podczas której pracownicy kopalni ubrani w stroje galowe odpowiednie do zajmowanego stanowiska, niosąc sztandar kopalni, udawali się do kościoła. Tradycja ta była celebrowana od końca XVIII wieku.W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obchody Barbórki uległy zmianom z powodu polityki państwowej. W 1948 roku w miejsce tradycyjnej Barbórki wprowadzono Dzień Górnika, który miał prezentować wyłącznie świecki charakter święta, w uznaniu wyczynu radzieckiego górnika Aleksieja Stachanowa. Pomimo tych zmian, tradycyjne święto św. Barbary i związane z nim obrzędy nadal cieszyły się dużym przywiązaniem, szczególnie na Śląsku.
Dziś, po upadku systemu komunistycznego, w Bełchatowie nadal obchodzi się Barbórkę z wielowiekową tradycją. W mieście co roku ulicami maszeruje długi pochód górników ubranych w mundury i czapki z piórami, co jest tradycją obecną od początków kopalni w Bełchatowie, czyli od ponad 40 lat. Miasto rozkwitło dzięki zakładom górniczym w latach 80., co podkreśla znaczenie górnictwa dla historii i kultury regionu
Komentarze (0)