Reklama

Reklama

Ekspert o awarii i pożarze w elektrowni. ''To był dobry tydzień dla energetyki!'' [WYWIAD]

Opublikowano: 26 maja 2021 10:26
Autor:

Ekspert o awarii i pożarze w elektrowni. ''To był dobry tydzień dla energetyki!'' [WYWIAD] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Rozmowa z prof. Władysławem Mielczarskim z Politechniki Łódzkiej, ekspertem ds. energetyki, o wyłączeniu bloków i pożarze na terenie Elektrowni Bełchatów.

Reklama

To był czarny tydzień dla elektrowni Bełchatów i energetyki. Najpierw wyłączenie 10 bloków energetycznych, później pożar w elektrowni. Wszystko działo się w jednym kompleksie energetycznym. Pamięta pan taką sytuację w krajowej energetyce?

Czy to jest czarny tydzień? Uważam wręcz przeciwnie, że jest to dobry tydzień dla energetyki. Dlaczego? Otóż w energetyce w tej chwili przestała działać jakakolwiek racjonalność. Kierowana jest polityką, zielonym ładem, OZE, dekarbonizacją. To jest nieracjonalne i oderwane od rzeczywistości. Mało tego, większość ludzi zapomniała, co to jest energetyka. Gdyby dziś zapytać: skąd się bierze prąd – to większość odpowiedziałaby, że z gniazdka. Teraz okazuje się, że za za tym gniazdkiem jest jakaś elektrownia, system nawęglania. itd. Zdarzenia przypadkowe pokazały, jak ta energetyka jest ważna. Zaczyna wracać świadomość społeczna, że bez energetyki ani społeczeństwa, ani gospodarka nie będą istnieć.

Mam pan na myśli energetykę opartą na węglu?

Dokładnie. Sytuacja jest taka, że potrzebujemy energii elektrycznej przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Czy pada deszcz czy wieje wiatr, to potrzebujemy coraz więcej prądu. W związku z tym ta energia musi cały czas płynąć. Taką energię są w stanie zagwarantować tylko konwencjonalne źródła energii. Pierwsze to są węglowe, drugie gazowe, a trzecie jądrowe. Kiedy popatrzymy na te trzy technologie, które zagwarantują nam ciągłość dostaw energii – to atom jest za drogi, gazu też nie mamy, bo trzeba byłoby wybudować kolejny gazociąg Jamal II. Pozostaje nam węgiel. Mamy do wyboru: będzie węgiel i energia albo będziemy siedzieć po ciemku. To trzeba głośno i wyraźnie powiedzieć.

Wyłączenie 10 bloków pokazało jak wielkie znaczenie dla systemu elektroenergetycznego ma kompleks węglowy w Bełchatowie.

Jak najbardziej. To pokazuje co będzie, jak zamkniemy elektrownię w Bełchatowie i nie będzie Złoczewa. Sytuacja jest taka, że nie należy niczego robić gwałtownie, bo zabraknie nam energii. Powinniśmy przekształcać elektrownię stopniowo.

Czy awaria rozdzielni w Rogowcu i wyłączenie bloków mogły doprowadzić do blackoutu w Polsce?

Mogło. To była sytuacja tego typu, że z godziny na godzinę w systemie zabrakło nam 3700 megawatów. To jest ogromna ilość, jak na pobór wynoszący wówczas ok. 22 tysięcy megawatów. Trochę pomogła nam zagranica na poziomie 800 megawatów. Resztę pomogły elektrownie węglowe, które zwiększyły moc i uzupełniły braki. Aby skompensować taki ubytek, to trzeba mieć rezerwę. Jeśli jej nie będzie, to będzie awaria całego systemu.

Wiatraki i fotowoltaika za wiele nie pomogły...

No nie pomogły i nie pomogą. Trzeba mieć tego świadomość. One działają, jak wieje wiatr i świeci słońce. Ich nie obchodzi co się dzieje w systemie. Mieliśmy szczęście, następnym razem może go zabraknąć.

Zimą byłoby dużo gorzej...

Byłoby bardzo źle. W maju mamy w miarę ciepło i to zapotrzebowanie w energię oscylowało na poziomie 22 tysięcy megawatów. Zimą zwiększyłoby się do 27 tysięcy. Tak więc brakowałoby dużo więcej. Elektrownie byłyby dociążone, nie byłoby rezerw, a wtedy trzeba byłoby odłączać odbiorców. Powtórzę raz jeszcze – mieliśmy duże szczęście, że zdarzyło się to wiosną.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznały, że najprawdopodobniej przyczyną awarii w rozdzielni był „błąd ludzki". Pojawiają się głosy, że podłączenie 10 bloków do jednej rozdzielni nie jest dobrym rozwiązaniem. Wygląda to tak, że jeden błąd sprawił wyłączenie prawie 4 GW. Nie powinniśmy bardziej rozproszyć jednostek o takiej mocy?

Tam są dwie rozdzielnie. Jedna odpowiada dla bloków 1-5, a do druga 6-12. Awaria zaszła w jednej rozdzielni i przeniosła się na drugą. Może być taka sytuacja, że awaria będzie w Kozienicach, a przenieisie się na Bełchatów. Zakłócenia potrafią się bardzo szybko przemieszczać w systemie.

Minęło kilka dni, prezes gratulował energetykom przywrócenia bloków, a w sobotę mieliśmy kolejne fatalne zdarzenie w elektrowni. Doszło do pożaru układu nawęglania. Pracownicy mówią, że od kilku lat szuka się oszczędności w tym również na remontach. Stara doświadczona załoga odchodzi, postępuje redukcja zatrudnienia. Mogło to mieć wpływ?

Jeśli chodzi o ten konkretny przypadek, to należy go zbadać. Jednak faktem jest tendencja, że zaczyna się oszczędzać na wszystkim w energetyce. Elektrownie są w niezbyt dobrym stanie technicznym i finansowym, bo wszystkie pieniądze idą na OZE. Drugi trend jest taki, że pokolenie osób znających się na energetyce jest coraz starsze, a młodzi nie zawsze mają dostateczne umiejętności. Aby zostać ekspertem w eneretyce, to trzeba popracować kilkanaście lat. To nie jest podawanie kawy w restauracji. To są bardzo skomplikowane procesy, gdzie pracownika trzeba szkolić latami. Będzie coraz gorsza jakość działania energetyki

Myśli pan, że PGE wyciągnie z tej lekcji jakąś naukę?

Bardziej niż PGE, to powinni to zrobić Minister Aktywów Państwowych i rząd, którzy powinni zadać sobie pytania: co dalej z tą energetyką? Wiatraki nie zastąpią elektrowni węglowych. Udawanie, że energetyki konwencjonalnej nie ma i degradacja elektrowni niestety może spowodować katastrofę gospodarczą. To jest sygnał dla decydentów. Dla rządu.

Dziękuję za rozmowę. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (76)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Jan Emeryt

  Elektrownię wyłączyli, później podpalili i stwarzają narastającą lawinę coraz groźniejszych awarii nie szeregowi pracownicy z obsługi, ale ci co zarządzali i obecnie władają elektrownią niszcząc ją w obszarach techniki, kadrowym czyli rządy przez swoich najemników w firmach. To ci ostatni tworzyli przez lata (zwłaszcza w minionym dziesięcioleciu) postawy dla obecnych katastrof. Elektrownie wymagają pracy zespołów ludzi tworzonych latami, o bardzo dużej wiedzy i doświadczeniu, bo to bardzo skomplikowane struktury techniczne o złożonej technologii łączącej wiele dziedzin przemysłu. Ostatni mistrzowie szkoły “reformatorów Sachsa-Balcerowicza” dopełniają plan likwidacji kadry i obiektów technologicznych w histerycznym rozgardiaszu propagandy oszczędności (pozornych). Kompetencje dla energetyki i bezpieczeństwa Polski to nieistotny element jakości tego zarządu. Pan profesor jest w świecie bajecznych iluzji twierdząc biednie: “...jest to dobry tydzień dla energetyki.” i “Zdarzenia przypadkowe pokazały, jak ta energetyka jest ważna.” ... Rzeczywistość jest inna. Te awarie są wynikiem złego destrukcyjnego zarządzania i nie miałyby miejsca w czasach kiedy pracownicy traktowali Elektrownię jak swoje własne dobro, a co obecnie bardzo skutecznie im “wyperswadowano” traktując jak zarządzaną masę roboczą jako “zasoby robocze”. Polaru nie byłoby przy właściwym komunikowaniu się kadry odpowiedzialnej, jej kompetencjach, właściwym wykorzystaniu nadzoru technicznego i organizacyjnego. To zły dzień dla energetyki i Polski - pokazał, że sąsiedzi pomogą choć to lichwiarska, złodziejska pomoc i znaczenie Bełchatowa nie jest tak krytyczne jak to głosi Profesor... Tymczasem w Elektrowni kolejne “reformy” przywracają najgorsze wzorce budowy złego zarządzania rodem z przeszłości i generują koszty nieuzasadnione z korupcją i nepotyzmem, za które w zachodnich przedsiębiorstwach prezesi & dyrektorzy są wyrzucani dyscyplinarnie... A prawdziwe problemy pod dywan.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Elektrooporny

  JEDEN Z DRUGIM MYŚLISZ ZATEM SIĘGNIJ DO RAPORTU POKONTROLNEGO NIK Z KOŃCOWYM WNIOSKIEM: "...RZAD NIE MA I NIE STOSUJE ŻADNEJ POLITYKI ENERGETYCZNEJ..."

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Elektoooporny

  Piszący tu komentujący! Jesteście mniej niż durnymi abderytami. Wydaje się wam, że coś wiecie na temat energii, energetyki, techniki i bezpieczeństwa... NIE WIECIE NIC I DAJECIE TEGO ŚWIADECTWO! A wystarczy ukończyć solidnie szkołę podstawową by umieć policzyć prawdę. Jaka jest i by ja sobie przybliżyć, użyj minimum swojego intelektu i w Google wpisz: "inż. Marek Zadrożniak", w skupieniu posłuchaj jego wypowiedzi - raportu i pamiętaj, ze za to zapłacił życiem (w marcu 2021).

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -2

  Mikołaj

  Dzień dobry Wszystkim, Szanowni Państwo, rozproszona energetyka oparta o spalanie w kogeneracji biogazu z odpadów róślinnych i zwierzęcych oraz elektrownie geotermie oparte na sorpcyjntch pompach ciepła mają potencjał stabilizacji OZE w naszym kraju, uprzejmie proszę chciejcie sprawdzić te tematy, niewyobrażam sobie sytuacji, że za lat 20 znów będziemy patrzeć w tą samą stronę gdy pozostały świat zrozumiał, że z klimatem dzieje się coś bardzo niedobrego, jeżeli nie przemawiają do Państwa aspekty techniczne, uprzejmie proszę o zerknięcie do "Laudato Si" Papieża Franciszka, dziękuję i pozdrawiam

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

  GUBIN wizytówką PGE

  Wszystkie pieniądze idą na OZE??? A nie na budowanie i rozbieranie Ostrołęki?? Albo budowa nowego bloku w Turowie?? Niepotrzebnego, bo kopalnię trzeba zamknąć... Nikt tej kuwety już od lat nie ogarnia. Ile wydano na odwieczne PLANOWANIE??? Złoczewa, Gubina, atomówki!! Ktokolwiek kontroluje do kogo trafiają miliony i miliardy złotych marnowanych w energetyce?

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Gorszy Sort

  "To jest sygnał dla decydentów. Dla rządu. " Czyli juz po nas. Jedyne co te buraki moga zrobic to zwolnic zarzad i obsadzic go wykwalifikowaną kadrą techniczna z Pcimia.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Elektrotechnik

  Byłem kiedyś w Rogowcu na stacji za pośrednictwem której wyprowadzana jest moc z elektrowni i to co tam zobaczyłem to żenada. Wszystko stare i awaryjne, nikt nie jest na tyle odważny żeby powiedzieć robimy przebudowę tej stacji bo to można powiedzieć jedna z najważniejszych stacji w kraju od której zależy stabilność naszego systemu elektroenergetycznego. A jak jest ? robi się zbędne analizy dotyczące tego czy dane elementy stacji jak stały 20 lat czy postoją drugie 20 i to jest błąd, swoje już wypracowały przez te 20 lat więc do wymiany i nie ma co się nad tym zastanawiać i szukać oszczędności bo nie ma na czym. Z resztą szkoda gadać bo zarządzają tym ludzie co nie mają pojęcia o elektryce tylko na kasie jak jej nie wydać ale to wyjdzie kiedyś bokiem a te ostatnie wydarzenia były tylko zapowiedzią. Zgadzam się w 100 % z Profesorem że jakby było to lato lub zima to byśmy mieli blackout bo latem klimatyzatory ciągną full a zimą ogrzewanie i oświetlenie a teraz nie było aż takiego obciążenia. Gdyby nie połączenie bloku 14 z rozdzielnią w Trębaczewie to by wszystkie bloki wyłączyło. I to tylko może uchroniło nas od blackout ale pokazało że jednak potrzebne są dwie odrębne niezależne stacje do wyprowadzenia mocy z Elektrowni. A w Rogowcu do tej pory nikt nie miał jaj aby powiedzieć robimy przebudowę i to konkretną a nie takie podchody, może ta sytuacja w końcu uświadomi komuś że trzeba to zrobić i nie czekać. Szkoda mi tylko tej osoby która za to poleci bo na pewno znajdą kozła ofiarnego na którego zwalą winę za te wydarzenia a tak naprawdę ona nie jest winna tylko zarządzajcy którzy nie przeznaczają pieniędzy na jej modernizację.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Elektryk

  Czy to ekspert z tej samej uczelni co ekspert z podkomisji Macierewicza dr Wacław Berczyński?

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Pytajacy

  Czy lepiej przy świetle ale w masce p. gaz? I na arce?

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -4

  Dziadek z PRL u

  Jeżeli dziadek twierdzi , że był to dobry tydzień dla PGE. To trzeba podpalić wszystko albo wyłączyć wtedy będzie jeszcze lepiej.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -3

   Współczesny z marzeniami bez wiedzy

   Po tym co piszesz widać że nawet 1% wiedzy "Dziadka" nie masz.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -6

  EDEK

  Dodzwonić się na Kopalnię ,to jak wygrać w Totolotka.Wrrrr.Za co te nieroby biorą pensje?Pora zabrać się za nich i zgłosić odpowiednim przełożonym z Górnej Półki to,jak pracuje się w KWB.Skandal.

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -4

   Krzysiek

   Proponuję się rozpędzić i głowa uderzyć w ścianę. Może w twoim mózgu zajdą pozytywne zmiany. Jak nie zadziała to próbuj do skutku.

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -5

  srovid zalogowany

  "Jeśli się jest bogatym człowiekiem i właścicielem willi, to sprawa jest prosta: można kupić magazyn energii, założyć panele fotowoltaiczne - zauważa w wywiadzie dla radia RMF FM prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. "Panele kosztują chyba 30 tys. złotych, magazyn kosztuje ponad 40 tys. zł i gdy będzie awaria raz na jakiś czas, to będzie to wsparcie dla gospodarstwa. Jaka część społeczeństwa jest w stanie wydać z dnia na dzień 70 tys. złotych? To jest następna odpowiedź. Ale cała reszta społeczeństwa nie jest w stanie tak się zabezpieczyć" - dodaje. To bardzo interesujący wywiad zwłaszcza w kontekście postępującej elektryfikacji parku motoryzacyjnego, związanych z nią zagrożeń i - promowanej dziś jako alternatywy dla "brudnej" energii - fotowoltaiki. Naukowiec nie przez przypadek wspomina w jej kontekście o "magazynie" energii, czyli - po prostu - baterii akumulatorów, której koszt waha się dziś w okolicach 40 tys. zł. Mowa więc o - skrajnie mało popularnych w Polsce - systemach typu grid-off, czyli zapewniających produkcję energii niezależnie od sieci przesyłowej. Problem w tym, że zdecydowana większość użytkowników fotowoltaiki w Polsce decyduje się na systemy typu grid-on, czyli współpracujące z klasyczną siecią energetyczną. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze są one o ponad połowę tańsze (odpada koszt "magazynu", czyli - jak wspomina prof. Mielczarski - około 40 tys. zł). Po drugie - z uwagi na obecne, preferencyjne w stosunku do fotowoltaiki, przepisy - kuszą niższymi rachunkami za energię elektryczną. Przypominamy, że w przypadku układów grid-on nadmiar energii przekazywany jest do sieci energetycznej. Ten pomniejszony o 20 proc. "opłaty manipulacyjnej", odebrać można bezpłatne od naszego dostawcy w ciągu roku. W efekcie nadmiar prądu wytwarzany w słoneczny dzień odbiera od nas zakład energetyczny, a sami - w zasadzie za darmo - nocą (np. ładując samochodów elektryczny) korzystać możemy z "brudnej"(!) energii z sieci (czyli w przypadku Polski produkowanej w przytłaczjącej większości z węgla). Upraszczając - rolę "akumulatora" pełni tu właśnie sieć energetyczna. Tyle tylko, że w praktyce nie jest ona przecież żadną baterią, a prądu nie da się magazynować na dużą skalę... Właśnie z tego względu, chociaż na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się być idealne dla użytkowników domków jednorodzinnych, w szerszej skali rodzi niestety wiele problemów. Największym jest fakt, że fotowoltaika nie jest stabilnym źródłem energii, więc operatorzy muszą na bieżąco reagować na wszelkie wahania w sieci. Mówiąc wprost - gdyby nawet o danej godzinie udało się osiągnąć rekordowy, 10-procentowy udział fotowoltaiki w ogóle wytworzonej w Polsce energii elektrycznej, klasyczne bloki energetyczne i tak muszą pozostawać pod parą na wypadek, gdyby wydajność paneli nagle zmalała. Innymi słowy - inwestycje w fotowoltaikę w marginalnym stopniu wpływają na zmniejszenie ilość pochłanianego przez elektrownie węgla (a więc i emitowanego CO2), za to coraz częściej usłyszeć można opinie, że dramatycznie przyczyniają się do wzrostu usterkowości samych bloków energetycznych. Te projektowano bowiem do pracy ciągłej, a nie - jak ma to miejsce obecnie - częstych zmian ciśnień (kotły) i obciążenia generatorów. O tym, ile pracy wymaga ponowne uruchomienie bloków energetycznych najlepiej świadczy właśnie poniedziałkowa awaria w Bełchatowie. Ponowny rozruch dziewięciu wyłączonych awaryjnie boków zajął przecież ponad dwie doby! W tym kontekście warto zdawać sobie sprawę, że fotowoltaika pracująca w trybie grid-on nie daje użytkownikowi żadnej niezależności energetycznej. Wyłączenie napięcia sieciowego sprawia bowiem, że sterujący ogniwami fotowoltaicznymi falownik wyłącza naszą domową elektrownię! Takie rozwiązanie wymuszają po prostu przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Gdyby produkowany przez nas prąd trafił do wyłączonej z eksploatacji sieci mógłby np. porazić pracującej na niej serwisantów! Mówiąc wprost, jeśli marzy wam się energetyczna niezależność na wypadek przerw w dostawach energii, zdecydowanie tańszym i pewniejszym rozwiązaniem jest... klasyczny, zasilany benzyną lub olejem napędowym generator i przedłużacz, którym doprowadzimy prąd do najważniejszych urządzeń (np. pieca gazowego). W takim przypadku - właśnie ze względów bezpieczeństwa - również nie możemy podpiąć się do domowej sieci bez stosownych przeróbek domowej instalacji. Jeśli natomiast chcielibyście zasilać dom i ładować swój samochód elektryczny zieloną energią wytworzoną przez własną elektrownię fotowoltaiczną, rozwiązaniem jest wyłącznie układ typu grid-off, na który - lekką ręką - wydać trzeba obecnie około 100 tys. zł. To koszt, który wypadałoby uwzględnić, planując "tanią i zieloną" eksploatację samochodu elektrycznego...

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -2

   Myśl trochę dalej

   Na dzień dzisiejszy magazyny energii to akumulatory. Czy warto po to iść w zieloną energię żeby co 8 lat wymieniac baterie akumulatorow na nowe i zasmiecac srodowisko ?

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -9

   Filozof na kiblu

   Wszystko wytłuszczonym "krzykiem" Nawet nie czytałem, a już widzę, że nie ma sensu.

   • 4 miesiące temu | ocena +5 / -5

    Niegłupi

    To przeczytaj, bardzo mądry tekst 100 prawdy.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -7

  Gryń

  Nie kwestionuję wiedzy profesora, ale już bardzo nieświeża. Gierkowska jeszcze.

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -6

  srovid

  Niemcy POLECAJĄ polakom w ramach walki z Co2 - ŻARCIE ze SMIETNIKÓW!. Poniższy artykuł powstał w ramach akcji #zeroemisyjni, której celem jest edukowanie i motywowanie do działań na rzecz obniżania emisji CO2, zatrzymania globalnego ocieplenia. Od maja 2021 roku wszystkie marki Ringier Axel Springer Polska mają zerowy ślad węglowy. Musimy działać razem. Planeta nie może czekać.i UWAGA! W najnowszych artykułach marki Ringier Axel Springer Polska - grpy ONET, portal medonet! POLECAJĄ polakom w ramach walki z Co2 - ŻARCIE ze SMIETNIKÓW! - "Jedzą produkty ze śmietników. Czy to niebezpieczne? Wyjaśnia dietetyk" 'bardzo mnie cieszy fakt, że my jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi naszej odpowiedzialności ekologicznej i szukamy rozwiązań, które pomogą nam zadbać o środowisko. A freeganizm to tylko jeden z wielu sposobów na to." - Monika Nowicka, dietetyk kliniczny Be Diet Catering. ale ostrzega "Freeganie stosują się do pewnych zasad, które pomagają im zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego. M.in. nie zbierają takiej żywności, która łatwo się psuje. Nie można jednak całkowicie wykluczyć ryzyka negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego też pamiętajmy, że nietrwałe produkty, które nawet przez chwilę znajdą się w nieodpowiednich warunkach, mogą utracić swoją przydatność do spożycia i spowodować zatrucie. Mają też kontakt z zanieczyszczeniami, które ciężko usunąć. W kontenerach znajdują się nie tylko produkty spożywcze. Trzeba być bardzo ostrożnym, aby uniknąć negatywnych konsekwencji."

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -6

   Czukcza

   A Ty jest taki głupi ze jak Ci każą jeść ze śmietnika to .. będziesz jadł ze śmietnika. Co tu sie dziwić ze PiS ma 10 milionów debili przy urnach

   • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

    ahabuhhabuhahahaaha

    debil jestes

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -3

  Wywalone jajo

  Dziadek ciesz się życiem i zarobioną monetą za ten wywiad. Z Łodzi jest to niech sobie na EC4 pójdzie i zobaczy jaki jest . Bo tam czas się zatrzymał i bardzo dziwne , że to działa.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -4

  Jaca

  Ja jako laik chciałbym się zapytać tych, którzy się znają. Elektrownia po wyłączeniu 10 bloków została uruchomiona przy pomocy nowego 14 bloku. Co by się stało gdyby najpierw spalił się taśmociąg czy wtedy uruchomione zostały by starsze bloki bez bloku numer 14? No i czy my ludzie jesteśmy w stanie odciąć się od sieci energetycznej i będę miał energię elektryczną posiadając fotowoltaike i wiatrak u siebie oczywiście akumulatora, któryby mi zmagazynował coś to nie mam bo jeszczetechnologia i koszty nie pozwalają mi na to. Pozdrawiam tych którym energetyczne bezpieczeństwo przeszkadza.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Klient

   Została. uruchomiona bo bl 14 produkował parę miedzyblokową , i to było mega szczęście.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

   lob

   "Elektrownia po wyłączeniu 10 bloków została uruchomiona przy pomocy nowego 14 bloku." Nic takiego nie miało miejsca.Nie ma takiej procedury.

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

   dd

   Do elektrowni doprowadzona jest jeszcze linia 110kV ze stacji Rogowiec Stary któa w razie czego może posłużyć do podniesienia jeśli wszystko by padło. No i jeszcze są diesle na terenie elektrowni,

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -8

   Janusz Tracz

   Technologia juz dawno na to pozwala . W Niemcowni od 5 lat - dofinansowanie na PV zawsze z magazynem energii. Magazy energii to koszt porównywalny do samej instalacji PV. Najlepszym dużym magazynem energii są elektrownie pompowo- szczytowe. Był ostatni artykuł ze Niemce obecnie budują ponad 60 takich elektrowni.

   • 4 miesiące temu | ocena +6 / -3

    Jaca

    No i super. Czyli według Ciebie jest to temat do rozwiązania. Widzę, że się znasz a więc. Mam takie pytanie: przychodzi normalna zima (nie taka jak ostatnie) mamy przez około miesiąca temperatura spada poniżej -15°C i jest bezwietrznie, a panele są pokryte zmarzniętym śniegiem jak wygląda generacja? Elektrownia szczytowo pompowa to ta która pompuje wodę do góry i zrzuca przez turbinę tak? Jak duży gabarytowo będzie potrzebny akumulator na jedną rodzinę 4 osobową podczas zimy(krótki dzień, szybko ciemno) ?

    • 4 miesiące temu | ocena +1 / -8

     Janusz Tracz

     OZE to nie tylko PV a również elektrownie wodne, biogazownie, wiatraki (np na morzu. Te na Północnym maja dwukrotnie większą sprawność niż elektrownia węglowe.. Węgłowki tak jak nasza stara i przestarzała ma sprawność niecałe 40%. Wiatraki na Morzu Połnocnym mają sprawnośc na poziomie 80%). Są jeszcze elektrownie wodne - to one są największe na świecie niektóre 3 lub 4 krotnie większe od naszej. W Polsce przez monopol PGE i Taurona nie ma rozwoju małej prywatnej energetyki wodnej. Musisz płacić milionowe podatki akcyzowe za np. turbinę 20 MW. W Niemczech od początku kwietnia do połowy października energia z OZE wystarcza na pokrycie całkowitego zapotrzebowania na energię. Ważny jest mix emergetyczny OZE+atom+ węgiel, nie monopol . Czyli w naszym polskim przypadku mamy najlepsze w Europie warunki do rozwoju wiatraków na Bałtyku. Płytkie i spokojne morze ze stałym wiatrem. Orlen zamiast wydawać 3,5 miliarda na gazety. Powinien albo kupić udziały w Vestasie albo postawić od podstaw fabrykę. W OZE trzeba upatrywać szansy a nie zagrożenia to tysiace miesc pracy w upadajacych stoczniach które nie produkują od lat statków.. Węgiel jest potrzebny bo nie mamy elektrowni atomowych jeśli będą jest on kompletnie zbędny. Niech czeka w ziemi na nowe technologie do których może być przydatny za lat 50 a może 100. taki moloch jak Bełchatów w razie wojny paraliżuje cały kraj. Jak widać wystarczy jeden Arab z plecakiem i 20% kraju jest bez prądu.

     • 4 miesiące temu | ocena +7 / -1

      buahahaha

      ale brednie! czy Polska lezy nad morzem polnocnym? NIE! czy polska ma rzeki z ktorych eletkrownie wodna wytworza chociaz 10% tego co belchayow? - NIE! i tak dalej i rtak dalej NIE NIE NIE co opisujesz przyklady ze swiata ktore u nas nie moga istniec i nii sie nie sprawdza przyglupie co za brednie co za populizm

      • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

       Mikołaj

       Witam serdecznie, można krytykować fotowoltaikę i wiatraki, ale krytyka biogazowni rolniczych czy elektrowni geotermalnych, które mają potencjał stabilizacji sieci, jest po prostu nieracjonalna. Problem w tym że jest to cały czas droga technologia, ale patrzmy na cały cykl życia tych systemów, wówczas rachunek wygląda inaczej. Pozdrawiam

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -10

  Po co takie marnotrastwo

  Zlikwidować 13 i 14 pensjie Zabrać zniżki na energię W ten sposób zaoszczedzicie bardzo duże pieniądze które pójdą na inwestycje

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

   Krzysiek

   Mentalność Polaka. Jak jeden ma więcej a drugi mniej to ten drugi nie będzie gonił tego pierwszego tylko próbował doprowadzić żeby pierwszy miał tak samo jak drugi. Ehh

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -13

  Elon

  Strasznie ten profesor niedzisiejszy. Wczorajszy. Muzealnik po prostu. Energetycy z zachodu zrywaliby boki.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Lej

  A ciekawe gdzie młodzi mieli się wcześniej uczyć :D jak elektrownia oszczędzała i nie zatrudniała młodych ekspertów. To teraz braki wychodzą, stare odeszły a przejeły władze średniaki co kiedyś byli młodymi. A teraz te średniaki jak by uczyli tych następnych młodych to już nie to.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -2

  Piotrek student PŁ

  Dziękuję Panie Profesorze za te słowa. Wykłady u Pana to była czysta przyjemność. Szkoda, że nie słuchano Pana na początku lat 2000 kiedy Pan zapowiadał, że tak będzie.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Hans

  Myyy Niemcy wachato-chude zabraniamy wam polakom weghla!!!!! Koniec!!!! Zamknac!!!!!! Koniec wydobycia i palenia nim!!!!!!!!! Jak my khupimy to dopiero wtedy bedzie mhozna nim phalic!!!!!!! Ale dzis jak jest pholski to jest zhly!!!!!!! Bo Niemiecki tylko bhedzie dhobry!!!!! Wy smierdzhacy smierdzielhe!!!!

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -16

  Dziura

  Ekspert jak elektrownia, z lat sześćdziesiątych.

  • 4 miesiące temu | ocena +7 / -1

   Qwerty

   To znajdz sobie eksperta co ma 25 lat

   • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

    Lej

    Dokładnie xD przegiąłeś trochę Dziura by znalazł eksperta w gimnazjum xD

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -1

  wqrw

  Elektrownia jest świetnym przykładem, gdzie jak w soczewce widać rozdźwięk między tym co mówił prezes odnośnie nepotyzmu, układów itp.. Jaskrawym przykładem są elektrowniane kadry, gdzie zaraz po wygranych wyborach przez PiS posłanka Pielucha upchnęła tu kompletnego nieudacznika, którego musieli później zwolnić, ale po nim nastała jakaś babka, która chyba co dzień zadaje sobie pytanie - co ja tutaj robię? Wszelkie przyjęcia, awanse odbywają się poza wszelkimi standardami jakie powinny obowiązywać w cywilizowanych firmach. Gdzie jakieś konkursy, czy normalne rekrutacje? Wszystko dzieje się pod stołem. Tak marnej kadry nigdy w elektrowni nie było.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -6

   Energetyk.

   Wcześniej byli sami fachowcy. Koleś od butów a potem kopidół.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Baca

  Pan profesor jak zawsze ma rację.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -12

  Relax

  Jest expert od siedmiu boleści a może i nawet więcej.Panie profesorze Władku a czoło nie gorące ?

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Obserwator

  Jak tam marnotrastwo i dziadostwo prezesina ukróca czy udaje, że jest dobrze. Po co ona trzyma tych nieudaczników, misiewiczów. Jeszcze mało nawyrabiali? Reset powinien być natychmiast, na wszystkich poziomach i odpowiedzialność a nie bezkarność.

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -9

  Szyderca

  Trzaskowski popiera Czeskie decyzje odnośnie Turowa . To szmaciarz i ta cała lewica . Jeszcze szybciej chcą zniszczyć niż PiS rozdaje. Tusk menda w UE też mąci nie od dziś . Polacy ?

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Taka prawda

  Przecież ta "nowa załoga "to jest zbieranina partyjnych pociotków.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  ass

  Należy z systemu, wyłączyć fotowoltaikę i wiatraki... ...one podnoszą cenę jednostkową prądu... ...każdy może sobie wybudować co chce, i korzystać z tego, jak chce... i nie powinien zmuszać innych, do dzielenia się ryzykiem swojej działalności.

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -3

  Hddhuu

  Polska jest bogata w zasoby. Mamy tu gaz ,ropę i węgiel w ilościach mogących zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na te surowce przez kilkaset lat. Reszta to polityka. Polaczkom się nie opłaca produkować, Palaczkom się nie opłaca wydobywać , to kto inny wyciągnie po to łapy, przemocą lub zgodnie z prawem. Taki kraj.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -5

  Elon

  Schyłek transportu konnego też ówczesnym dziadersom też wydawał się niemożliwy.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Pegieer też mówili nie rentowy

  Zabrać zniżki na energię , w całym sektorze energetycznym . Niechaj płacą pieniądze za gaz i ten że wschodu i zachodu . Torf jest zły ale gdzie , zielone ludki , i pozwalają na spalarnie szamba .

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -0

  Taka prawda

  Jeszcze parę lat 'fachowców' pisiewiczow i *** strzelił ten zakład.

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -21

  adamos

  To nie jest tak, że się nie da. Awaria w Bełchatowie pokazała jak zawodne jest koncentrowanie dużych jednostek wytwórczych w jednym miejscu. Przyszłość należy do energii rozproszonej i dla dobra planety mam nadzieję że będzie to OZE. Rządzącym zawsze będzie zależało na utrzymaniu w swoich rękach takiego giganta jak np. PGE.(podatki, sponsoring) Wystarczy zmienić prawo i pozwolić ludziom na prywatną produkcję magazynowanie energii, zakładanie spółdzielni energetycznych i wspierać takie inwestycje. Wiadomo, że w dużych miastach ciężko będzie ale zacznijmy od małych kroczków i uwolnijmy choć część energii. Oddanie ludziom takiej wolności nie mieści się w rządzących głowach bo za chwilę ludzie (czyt. suweren) będą chcieli decydować o innych sferach swojego życia...

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Xxx

   Nie istnieje magazyn ktory pozwoli ci zmagazynowac energie na zime, przestań zyc filmami sf

  • 4 miesiące temu | ocena +20 / -1

   jiaaa

   jakie magazynowanie energii? nie wiesz o czym bredzisz

  • 4 miesiące temu | ocena +15 / -1

   elektryk

   Albo jeszcze inaczej przecież nie masz obowiązku korzystania z krajowej sieci energetycznej, postaw sobie wiatrak zamontuj panele zobaczymy ile czasu tą energię będziesz miał a ile nie.

  • 4 miesiące temu | ocena +11 / -1

   elektryk

   Podaj mi przykłady magazynowania energii jako prosumenta czy wytwórcę prywatnego. Jeśli masz na myśli wyprodukowanie nadwyżki energii na rachunku to się grubo mylisz, bo mając taką nadprodukcję gdy system padnie to energii i tak nie będzie.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Obiecaliście

  Na dzień dziecka to chyba najlepsza atrakcją dla dzieci to czynny widok chłodni 13.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -7

  Horus

  Poco nam tacy profesorowie którzy nic nie umieją wynaleźć nowych źródeł energi tylko pierdzi w stołek i gada o węglu.

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Zyziek

  No a taki Dawidek, zięć złośliwego Marka nie dał rady, tyle kasy elektrownia płaci i tak słabo.

  • 4 miesiące temu | ocena +3 / -1

   Miodek

   Albo taka Dycha kadrowka z tego samego zaciagu też kupę kasy doi i porządku na terenie nie daje rady utrzymać. Ale kablować potrafi.

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -4

  Obywatel

  Dla tego miasta lepsza jest elektrownia węglowa niż nic.. Niestety.. Niektórzy czerpią wiedzę z życia nie z książek i żeby coś zrozumieć muszą dobrze dostać po d...e

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -16

  Elon

  Dziaderski ten wywiad.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -15

  Teraz tylko zielona energia cisza i spokój

  Zamknac to wszystko i będzie spokój

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -14

  lob

  Jakie pieniądze, na jakie OZE ? . Profesor konfabuluje ,może powie ile szmalu PGE było zmuszone do władowania w nierentowne kopalnie wegla kamiennego.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -23

  złypisior

  Energia oparta na węglu jest przeżytkiem, a polityka klimatyczna to instrument modernizacji kraju; - stanowisko lewicy. Lewica / Program / Polityka klimatyczna Program Polityka klimatyczna Koniec dominacji węgla. Zredukujemy zużycie paliw kopalnych w energetyce na rzecz czystych źródeł energii. Będziemy inwestować w sieci przesyłowe, termomodernizację budynków, panele słoneczne, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła i domową produkcję energii. Do 2035 roku większość energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. . Polska w większym stopniu powinna pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Musimy również postawić elektrownię atomową. Jest to najsensowniejsze uzupełnienie zasobu energetycznego Polski - przekonuje Julia Zimmermann z partii Razem.

  • 4 miesiące temu | ocena +10 / -2

   zamknąć lewicę :)

   lewicę i jej sympatyków , powinno się wywieź na Kamczatkę , większych idiotów na świecie nie ma ja te jełopy !

  • 4 miesiące temu | ocena +8 / -2

   fwefwe

   Czyli w zime po ciemku;)

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -8

  zły pisior

  Trzaskowski za zamknięciem kopalni w Turowie: Nie ma innego wyjścia! Jest orzeczenie sądowe i rządzący muszą się do niego zastosować – powiedział Rafał Trzaskowski komentując decyzję TSUE, która nakazuje Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. – Nie ma innego wyjścia ! Rafał Trzaskowski obiecał zakaz palenia węglem w Warszawie. Warszawa bez węgla w 2024 r. Jest deklaracja Rafała Trzaskowskiego. – Dziś wyborcom na Śląsku należy się uczciwe postawienie sprawy. Tak, Polska powinna stopniowo wychodzić z węgla i przeprowadzić transformację energetyczną – przyznał Rafał Trzaskowski W przyszłości energetyka musi opierać się o odnawialne źródła energii. A Śląsk - podobnie jak wszystkie inne regiony opierające się gospodarczo na węglu - musi otrzymać gwarancje finansowania z funduszy europejskich, z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, tak, żeby zbudować nową przyszłość gospodarczą – wskazał polityk. myśle że o Bełchatowie też myślał mówiąc te słowa.

  • 4 miesiące temu | ocena +10 / -5

   Pracownik

   Trzeba jasno powiedzieć że obecną sytuacje doprowadził polski rząd. Udając że nie widzi sprzeciwu Czechów i zamiatając problem pod dywan (standardowe zachowanie pisu) Jednak Czesi mieli wystarczająco czasu aby się przygotować i pozwał polskę co tsue potwierdziło decyzję o natychmiastowym zamknięciu turową. Czy słusznie? Na pewno mieli argumenty za. Za co polska nie miała argumentów przeciw po bo postu olali temat. Nie mi oceniać zachowanie pisu. Ale nie mniej jednak trzeba zobaczyć na obecną sytuację. Kompleks turową przez wydanie wyroku tsue polska będzie płacić milionowe kary za co zapłacimy MY wszyscy. A znów kompleks bełchatowski pozuje tylko że stołki przejął pis niekompletnych ludzi. Brak remontów cięcie etatów a w biurach nie ma gdzie palca wsadzić. Jak ma to wszystko fukcjonować skoro nie ma rąk do pracy? Znam osoby które latami starają się o przejście do kopalni bądź elektrowni ale bez znajomości nie mają żadnych szans. Bardziej od pracownika pracujących w spółce przez kilka lub kilkanaście lat z doświadczeniem przyjmują piekarzy, ratowników, rzeźników itp więc "ludzki błąd" jest jak bardziej odpowiedni do kompetencji załogi.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -9

  złyPisior

  Na konferencji prasowej Hołownia podkreślił, że kończy się świat napędzany węglem i ropą. "Zielony szlak" Możemy albo wykorzystać tę wielką zmianę, jako okazję dla rozwoju Polski, albo pozostać w tyle, poza marginesem świata. Kluczowe pytanie na dziś to nie "czy", ale "jak" tę zmianę przeprowadzimy. Nasz zielony szlak chcemy wytyczać tak, by w 2050 r. Polska była bardziej zielona, ale także bardziej solidarna i demokratyczna. Dlatego chcemy nim iść według trzech prostych drogowskazów" Szymon Hołownia deklaruje poparcie dla odchodzenia przez Polskę od węgla. We wtorek poszedł jednak o krok dalej twierdząc, że należy porzucić nie tylko ten surowiec, ale również odejść od gazu ziemnego, choć, jak przyznał, jest to bardzo ambitne wyzwanie. Co w zamian? Według Hołowni, raczej nie energetyka jądrowa. Jego zdaniem jest to technologia przestarzała, a także kosztochłonna i potrzebująca dużo wody. Kandydat zaznaczył jednak, że gdyby parlament przyjął ustawę dającą zielone światło dla budowy w Polsce pierwszej takiej jednostki, to by jej nie zawetował, bo w porównaniu ze źródłami spalającymi paliwa kopalne jest to „mniejsze zło”. Najbliższe sercu Szymona Hołowni są natomiast odnawialne źródła energii (OZE), lokalne klastry energetyczne, samowystarczalność, biogazownie oraz elektrownie wiatrowe na lądzie i wodzie.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -3

  Elon

  Jak widać (i czytać) pojęcia "dziaders" można i trzeba używać także w nauce o energetyce.

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -5

  J23

  Wreszcie jakiś rozsądny głos!

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -2

   *******

   no i co z tego? jak podejscie do węgla, kopalni i elektrowni weglowej w towarzystwie KO,PO,SLD i Hołownii jest jeszcze gorsze niz pisu! wygra taki hołownia wraz z KO i lewica nastepne wybory i dopiero bedziecie srać ze strachu i teskinic za łymi pisiorami tamci to dopiero beda was "wspierac" buahahahahahahaa

   • 4 miesiące temu | ocena +7 / -7

    guygu

    Dlatego została tylko Konfederacja!

   • 4 miesiące temu | ocena +5 / -6

    Czosnek

    Musisz mieć jakieś zaburzenia emocjonalne dopisując to z j ebane "buchahaha" . Naucz się poprawnej pisowni zdań gey !