reklama
reklama

Aktywistki zaśpiewają kolędy o... kopalni i elektrowni. Happening przed urzędem w sprawie rezygnacji z węgla

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: facebook/earth strike | Zdjęcie poglądowe

Aktywistki zaśpiewają kolędy o... kopalni i elektrowni. Happening przed urzędem w sprawie rezygnacji z węgla - Zdjęcie główne

foto facebook/earth strike | Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i ElektrowniaPrzedstawicielki łódzkich ruchów klimatycznych zdecydowały się na niecodzienny protest przeciwko energetyce węglowej. Zaśpiewają kolędy o… węglu i bełchatowskich zakładach. Aktywistki domagają się planu transformacji energetycznej, a także wygaszenia kopalni i elektrowni.
reklama

“Dziś na Piotrkowskiej głos się rozchodzi, Panie Marszałku węgiel odchodzi. Czy wysilił Pan już głowę i ma rozwiązania nowe dla Bełchatowa?” - to tekst jednej z „kolęd” przygotowanych przez łódzkie aktywistki, które już w środę, 20 stycznia, zamierzają protestować pod Urzędem Wojewódzkim oraz Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Obrońcy klimatu domagają się zdecydowanych działań w sprawie transformacji energetycznej powiatu bełchatowskiego, jednoznacznego stanowiska odnośnie powstania odkrywki Złoczew i wygaszenia kopalni oraz elektrowni Bełchatów. Swoje niezadowolenie postanowiły zamanifestować w tak niecodzienny i kontrowersyjny sposób właśnie... śpiewając kolędy, do których przygotowały nowe teksty. 

reklama

- Inne regiony węglowe w Polsce - województwo śląskie, Wielkopolska Wschodnia, nawet Wałbrzych, mają już zaawansowane plany transformacji - mówi Dorota Herman ze Strajku dla Ziemi - Władze regionu łódzkiego nie dość, że nie przedstawiły dotąd żadnych konkretów, to ciągle oglądają się na postanowienia władz centralnych i spółki PGE.

Przedstawicielki organizacji „Strajk dla Ziemi” wysłały pytania w tej sprawie do władz województwa. Jak twierdzą, zarówno zarząd, jak i wojewoda, we wszystkich kwestiach spornych odsyłają do “wyższej instancji” - Rady Ministrów, Ministerstwa Aktywów Państwowych czy PGE GiEK.

Organizatorki happeningu zwracają uwagę, że brak precyzyjnego planu wygaszania bloków w Bełchatowie oraz deklaracji, że odkrywka Złoczew nie powstanie, może stać się przyczyną, dla której pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ominą Łódzkie i trafią do tych regionów. Poza kolędami, uczestniczki happeningu przekażą także Marszałkowi i Wojewodzie noworoczne życzenia: "większej odwagi i zdecydowania w działaniach na rzecz odchodzenia od bełchatowskiego węgla i tworzenia bezpiecznej, sprawiedliwej klimatycznie przyszłości regionu".

reklama

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) to jeden z trzech filarów w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. UE stworzyła go, aby pomóc regionom, które najmocniej może dotknąć transformacja energetyczna. Polska ma otrzymać 3,5 mld zł. W województwie łódzkim trwa obecnie przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwiej Transformacji, który ma przedstawić wstępny zarys przekształcenia regionu po odejściu od węgla w energetyce.

W grudniu samorządy zgłaszały propozycje inwestycji, jakie można byłoby zrealizować w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Władze Bełchatowa przedstawiły w sumie kilkanaście pomysłów. Dotyczą one głównie inwestycji w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenia nowych miejsc pracy i szkoleń związanych z koniecznym przebranżowieniem. Magistrat przygotował także projekty rozwiązań w zakresie ochrony środowiska oraz walki z niską emisją i zanieczyszczeniami przemysłowymi.

reklama

W sumie 11 propozycji do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi złożyło również bełchatowskie starostwo. Jak wyliczyli urzędnicy, szacunkowy koszt planowanych przedsięwzięć i inwestycji to ok. 360 mln zł. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się działania m.in. utworzenie i wyposażenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Bełchatowie, wymianę taboru autobusowego w spółce PKS  czy siatka pomiaru jakości powietrza. 

Terytorialne plany sprawiedliwej transformacji i program dedykowany Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji mają być negocjowane z Komisją Europejską w 2021 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama