Reklama

Reklama

To kolejny krok w stronę kolei dla Bełchatowa. Polsko-hiszpańskie konsorcjum wygrało przetarg

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

To kolejny krok w stronę kolei dla Bełchatowa. Polsko-hiszpańskie konsorcjum wygrało przetarg - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Polsko-hiszpańskie konsorcjum przygotuje koncepcję połączenia kolejowego Bełchatowa z Piotrkowem Tryb. Urząd Marszałkowski w Łodzi rozstrzygnął przetarg na opracowanie studiów planistyczno-prognostycznych na realizację wszystkich trzech projektów zgłoszonych przez województwo łódzkie do programu Kolej Plus.

Reklama

Modernizacja linii kolejowej nr 24 z Bełchatowa do Piotrkowa z jej przedłużeniem do Bogumiłowa w gminie Kleszczów jest jednym z trzech projektów zgłoszonych przez województwo łódzkiego do rządowego programu Kolej Plus. Drugi to budowa odcinka łączącego linię kolejową Chorzew Siemkowice z linią nr 181 Wieluń, dzięki czemu Wieluń zyska połączenie z magistralą węglową, a w efekcie łatwiejszą komunikację kolejową z Łodzią. Natomiast trzeci zgłoszony wniosek dotyczy modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna.

Urząd Marszałkowski w Łodzi rozstrzygnął w ostatnich tygodniach przetarg na opracowanie studiów planistyczno-prognostycznych dla wspomnianych projektów. To pierwszy poważny krok w walce o pieniądze na wielomilionowe inwestycje z rządowego programu. Studium przygotuje polsko-hiszpańskie konsorcjum IDOM. Przygotowanie całej potrzebnej dokumentacji będzie kosztowało aż 6,3 mln zł. I trzeba zaznaczyć, że to jest dopiero pierwszy etap w żmudnych przygotowaniach do dalszych prac – studium będzie podstawą do opracowania przez PKP PLK studium projektowo-technicznego.

- Celem studium jest wykonanie pracy koncepcyjnej, która stanowić będzie podstawę do dalszej realizacji Projektu (w tym dokumentacji niezbędnej do budowy połączenia kolejowego), wyboru optymalnego wariantu oraz określenie wskaźników potrzebnych do oceny i rankingowania Projektu w ramach Programu – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Podczas przygotowania koncepcji połączenia kolejowego dla Bełchatowa trzeba będzie zawrzeć w nim m.in. oszacowanie kosztów różnych wariantów infrastruktury, prognozy ruchu pasażerskiego czy wpływ projektu na połączenie miasta ze stolicą województwa. Podczas prac zostaną też wykonane bardziej szczegółowe analizy m.in. wstępne trasowanie odcinków linii kolejowych, przeanalizowanie wariantów ich przebiegu z różnymi opcjami prędkości czy zdefiniowanie możliwych ofert przewozowych. Studium ma być gotowe do października tego roku.

Przypomnijmy, że wniosek o modernizację linii kolejowej pomiędzy Bełchatowem i Piotrkowem z przedłużeniem do Bogumiłowa w gminie Kleszczów został złożony latem ubiegłego roku. Przygotowały go wspólnie: miasto, gmina Kleszczów oraz Marszałek Województwa Łódzkiego. W listopadzie projekt został zakwalifikowany do drugiego etapu programu Kolej Plus. Inwestycja zakłada modernizację 34 kilometrów istniejącej trasy, a także budowę ponad 7 km nowego torowiska do Bogumiłowa.

Linia kolejowa nr 24 powstała pod koniec lat 70. jako odcinek trasy Warszawa-Bełchatów-Wrocław. Budowa magistrali nigdy jednak nie została dokończona ze względu na brak pieniędzy. Od końca lat 80. do 2000 roku na odcinku Bełchatów-Piotrków kursował pociąg pasażerski. Obecnie linia jest wykorzystywana sporadycznie tylko przez składy towarowe.

Realizacja programu Kolej Plus została zaplanowana na lata 2021-2028. Rządowe dofinansowanie zakłada pokrycie 85 proc. kosztów inwestycji, pozostały wkład mają zapewnić samorządy. Państwo na budowę nowych połączeń kolejowych w całym kraju zaplanowało 5,6 mld zł. Kolejny miliard złotych mają dołożyć zainteresowane inwestycjami regiony.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy