Reklama

Kleszczów znów dzieli się bogactwem. Pieniądze trafią do gmin, szkół, a nawet... na Podkarpacie

Opublikowano:
Autor:

Kleszczów znów dzieli się bogactwem. Pieniądze trafią do gmin, szkół, a nawet... na Podkarpacie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kleszczów, jako najbogatsza gmina w Polsce po raz kolejny wspomógł sąsiednie samorządy. Tym razem pieniądze w ramach Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego trafią do gmin Rusiec, Drużbice oraz Kluki – łącznie otrzymają prawie 600 tys. zł. Kleszczów przekaże też pieniądze dwóm szkołom na terenie Bełchatowa. Na wsparcie mogą też liczyć podkarpackie gminy, które ucierpiały w wyniku obfitych opadów deszczu.

O Solidarnościowym Funduszu Rozwoju Lokalnego usłyszeliśmy w grudniu 2019 roku. Wtedy bowiem kleszczowscy radni podjęli uchwałę, która miała umożliwić regularne i systemowe wsparcie dla gmin sąsiadujących, oraz tych które nie sąsiadują z gminą Kleszczów, ale wchodzą w skład powiatu bełchatowskiego. W samym 2020 roku na ten cel ma zostać przeznaczone 12 721 500 zł.

- Jednostki samorządu terytorialnego, które sąsiadują z gminą Kleszczów - jak chociażby gmina Bełchatów, do budżetu na przyszły rok mogą dopisać około 1 330 000 zł. Te z jednostek, które nie sąsiadują bezpośrednio z gminą Kleszczów, mogą liczyć na połowę tej kwoty – informowali w grudniu kleszczowscy urzędnicy.

Podczas ostatniej sesji rady gminy w Kleszczowie, która odbyła się 21 sierpnia podjęto szereg uchwał, dotyczących przyznania dofinansowania do różnych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przez gminę Rusiec, Drużbice oraz Kluki. Co na samorządy wydadzą gotówkę?

Gmina Rusiec:

 • przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Rusiec przy ul. Mickiewicza - 30 tys. zł,
 • rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Maliniec - 30 tys. zł,
 • przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości Dąbrowa Rusiecka - 65 tys. zł,
 • budowa bieżni sprinterskiej na terenie boiska sportowego w Ruścu - 24.552 zł.
Gmina Drużbice:

 • modernizacja drogi gminnej w miejscowości Gręboszów - 170 tys. zł,
 • budowa zbiornika retencyjnego wody pitnej o pojemności 100 m3 na terenie stacji wodociągowej w Wadlewie - 100 tys. zł,
 • modernizacja drogi gminnej w miejscowości Depczyk - 80 tys. zł.
Gmina Kluki:

 • przebudowa dróg wewnętrznych o długości 0,74 km w miejscowości Roździn - 100 tys. zł.
- Warto wspomnieć, że jest to kolejna w tym roku pula uchwał dotyczących wsparcia z solidarnościowego funduszu. Podczas poprzedniej, czerwcowej sesji Rada Gminy Kleszczów przyznała dofinansowanie dla kilkunastu inwestycji, zaplanowanych przez samorządy Kamieńska oraz Dobryszyc – informuje Jerzy Strachocki, rzecznik Urzędu Gminy w Kleszczowie.

To jednak nie koniec wsparcia ze strony najbogatszej gminy w Polsce. Kleszczów przeznaczy prawie 500 tys. zł. na realizację robót oraz zakup sprzętu w dwóch szkołach na terenie Bełchatowa. W ramach inwestycji zrealizowane zostaną zadania:

 • modernizacja sanitariatów w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Bełchatowie - 148 tys. zł,
 • zakup wyposażenia szatni w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Bełchatowie - 122 tys. zł,
 • wykonanie dokumentacji na przebudowę sanitariatów i pomieszczenia natrysków przy sali gimnastycznej wraz z wymianą instalacji wodnej i kanalizacyjnej w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie - 50 tys. zł,
 • modernizacja istniejących schodów zewnętrznych w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie - 150 tys. zł.
Dodatkowo, podczas sierpniowej sesji rady gminy na wniosek wójta, Sławomira Chojnowskiego zdecydowano się przeznaczyć pół miliona złotych wsparcia dla pięciu podkarpackich gmin, które ucierpiały w wyniku gwałtownych opadów deszczu.

- Jednakowe wsparcie w kwotach po 100 tys. zł na usuwanie szkód, jakie wyrządził żywioł, otrzymają samorządy Brzozowa, Rymanowa, Dynowa, Hyżnego oraz Tyczyna – informuje Jerzy Strachocki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE