Reklama

Reklama

Kleszczów może stracić pieniądze z PGE. Wojewoda mówi "dość"!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kleszczów może stracić pieniądze z PGE. Wojewoda mówi "dość"!  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wojewoda łódzki chce zmiany granicy gminy Kleszczów. Wniosek w tej sprawie został złożony do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Część terenów miałaby zostać przyłączona do gminy Bełchatów. Władze województwa mówią o „zmniejszeniu niesprawiedliwości” w podziale dochodów z podatków płaconych przez elektrownię i kopalnię.

Reklama

Po raz kolejny wraca temat podziału gminy Kleszczów. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński złożył do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o zmianę granicy gminy Kleszczów na rzecz gminy Bełchatów. Według władz województwa, takie rozwiązanie ma zaradzić „niesprawiedliwości” w podziale strumienia ogromnych pieniędzy z PGE, jakie płyną do regionu. Tym samym niczym bumerang wraca temat „rozbioru” bogatej gminy. Przypomnijmy, że z taką inicjatywą w 2019 roku wyszła posłanka z Bełchatowa – Małgorzata Janowska. 

- Rząd, jak i jego przedstawiciel w terenie jakim jest wojewoda odpowiada za sprawiedliwy, zrównoważony rozwój regionów, subregionów, powiatów i gmin. W 2019 r. toczyła się publiczna dyskusja dotycząca najbogatszej polskiej gminy: Kleszczowa i sąsiedniej gminy Bełchatów. Dyskusja dotyczyła sprawiedliwości podziału zarówno środków, jak i kosztów związanych z istnieniem tak infrastruktury górniczej i energetycznej na terenie obu gmin– informuje biuro prasowe wojewody łódzkiego. 

Władze województwa stwierdziły, że gmina Kleszczów jest obecnie największym beneficjentem podatków od nieruchomości, CIT, PIT i opłat eksploatacyjnych wynikających z prawa górniczego i geologicznego. Wówczas, pomimo wniosku Gminy Bełchatów o zmianę granic kosztem Kleszczowa w 2019 r. rząd nie podjął takiej decyzji. Najbogatsza gmina w Polsce zobowiązała się wówczas do stworzenia na poziomie lokalnym mechanizmu sprawiedliwego podziału dochodów na rzecz innych gmin.

- Choć stosowana uchwała została w 2019 r. przyjęta nie można mówić o wypełnieniu tego zobowiązania. Fakt ten stanowi podstawowy motyw działania wojewody łódzkiego – informuje biuro prasowe wojewody łódzkiego. 

Jak udało się ustalić, drugie podejście do zmiany granic Kleszczowa, to ciąg dalszy walki parlamentarzystki z Bełchatowa o oddzielenie części gminy Kleszczów i włączenie jej do gm. Bełchatów. Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie Małgorzata Janowska mocno lobbowała u władz województwa w tej sprawie. 

Władze województwa argumentują, że gmina Bełchatów ponosi koszty funkcjonowania kopalni oraz elektrowni w zbliżonym stopniu jak gmina Kleszczów. Poziom wód gruntowych na jej terenie jest niższy przez istnienie pobliskiej odkrywki węgla brunatnego. Urząd powołał się również na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego z 2003r., które mówi o tym, że zmian granic administracyjnych można dokonywać, gdy przemawiają za tym względy gospodarcze, społeczne i kulturowe. Takie przesłanki, zdaniem wojewody, dotyczą gmin Kleszczów i Bełchatów.

Wojewoda łódzki przekonuje, że proponowane zmiany uszczuplą budżet Gminy Kleszczów, lecz nadal pozostawią go na poziomie dalece odbiegającym od średniej ogólnopolskiej.

- Nawet po proponowanych zmianach dochód na jednego mieszkańca będzie czterokrotnie wyższy niż w Mieście Stołecznym Warszawa – mówi Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. - Gmina Bełchatów rozwija się dynamicznie i potrzebuje dodatkowych środków na infrastrukturę czy rozwój szkolnictwa, dlatego moja propozycja wydaje się sprawiedliwa i wprowadzająca harmonię społeczną na terenie powiatu – dodaje.

Wojewoda chce oddzielić od gm. Kleszczów obręb Wola Grzymalina, gdzie zlokalizowana jest Elektrownia Bełchatów. To teren o powierzchni ponad 2 tys. hektarów. Według wyliczeń władz województwa obecnie dochód na mieszkańca w gm. Kleszczów wynosi 29,8 tys. zł, a w gm. Bełchatów 2,2 tys. zł. Po zmianach dochód wynosiłby odpowiednio 17,6 tys. zł i 8 tys. zł. 

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wojewody przez MSWiA, rady obu gmin powinny przedstawić w terminie 3 miesięcy swoje stanowiska, które mogą być wzbogacone o konsultacje społeczne. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może zarekomendować zmianę granic gmin Radzie Ministrów, która ewentualnie może zdecydować w sprawie podziału administracyjnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy