Reklama

Reklama

Komisja Europejska zdecyduje w sprawie Bełchatowa i regionu. Stawia jednak warunek...

Opublikowano: 6 kwietnia 2021 07:24
Autor: Greg

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Posłanka PiS - Małgorzata Janowska otrzymała odpowiedź w sprawie transformacji energetycznej Bełchatowa i regionu. Pieniądze dla Łódzkiego wciąż nie są pewne. Zdecyduje o tym Komisja Europejska. Wsparcie zależy jednak od tego, jak ambitne są plany tzw. dekarbonizacji. Kiedy można spodziewać się rozstrzygnięć?

Reklama

O pieniądze na transformację energetyczną Belchatowa i regionu łódzkiego w złożonej do premiera na początku marca interpelacji zapytała posłanka PiS – Małgorzata Janowska. Pytań było wiele m.in. o to jakie działania podjęto, aby Fundusz Sprawiedliwej Transformacji objął również Łódzkie i na jakim etapie jest procedura zakwalifikowania regionu do funduszu.

Przypomnijmy, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma być kołem ratunkowym dla Bełchatowa po likwidacji kopalni i elektrowni. Unijny fundusz ma służyć regionom, które zmagają się z problemami społeczno-gospodarczymi spowodowanymi rezygnacją z energetyki opartej na węglu. W ramach FST Polska ma otrzymać 3,8 mld euro, dodatkowo do regionów węglowych ma trafić 560 mln euro z Funduszu Spójności. Dla woj. łódzkiego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało 344 mln euro.  Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji przygotowuje Urząd Marszałkowski w Łodzi, a pomysły do realizacji zgłosiły już samorządy m.in. magistrat i bełchatowskie starostwo. Problem w tym, że nasz region wciąż formalnie nie jest zakwalifikowany do unijnego funduszu.

Na pytania posłanki w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Bełchatowa i regionu po kilku tygodniach odpowiedział Waldemar Buda - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Małgorzata Janowska przyznała, że z odpowiedzi wynika, że najwcześniej decyzje w sprawie pieniędzy dla Bełchatowa i regionu zapadną dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Waldemar Buda w przekazanej odpowiedzi podkreślił, że we wniosku aplikacyjnym przekazanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej do Komisji Europejskiej wskazano wszystkie 6 regionów węglowych w Polsce, jednakże decyzja o przyznaniu wsparcia z PWRS dotyczyła tylko 3 województw: śląskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego

- Ponadto, w ramach dotychczasowych działań wszystkie wspomniane regiony zostały wpisane do projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 jako beneficjenci FST. Przedstawiciele rządu w rozmowach prowadzonych z Komisją Europejską na temat FST podkreślają jak istotne jest, aby wsparciem objąć wszystkie sześć województw – informuje ministerstwo.

Do końca czerwca mają zostać przekazane do akceptacji ministerstwa Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji. Następnie wraz z propozycją programu wdrażającego FST zostaną one przekazane do Komisji Europejskiej.

- Projekt Umowy Partnerstwa określa liczbę regionów przewidzianych do objęcia wsparciem FST, natomiast to od zawartości TPST poszczególnych regionów i przewidzianych tam zobowiązań w zakresie dekarbonizacji zależeć będzie decyzja Komisji Europejskiej - czytamy w odpowiedzi na interpelację. 

Jednak, aby otrzymać unijne miliony dany region będzie musiał spełnić ściśle określone warunki. Komisja Europejska podkreśla, że aby województwo mogło otrzymać wsparcie w ramach FST musi najpierw określić w TPST ambitne cele w zakresie dekarbonizacji, tj. poziom zmniejszenia wydobycia węgla kamiennego lub brunatnego, ograniczenie zatrudnienia w tym sektorze w perspektywie do 2030 r. oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Ministerstwo w odpowiedzi do posłanki z Bełchatowa zaznaczyło również, że województwo łódzkie będzie dysponować również regionalnym programem operacyjnym, którego część powinna służyć wspieraniu działań ukierunkowanych na transformację energetyczną.

- Wśród źródeł na poziomie krajowym wymienić można również środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a także krajowych programów operacyjnych finansowanych z budżetu UE na lata 2021-2027 – informuje ministerstwo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (27)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 dni temu | ocena +0 / -0

  Anty UE

  Nie rozumie jednego dlaczego my Polacy dajemy sobą rządzić ludziom którzy już raz byli naszymi sojusznikami i nas zostawili na lodzie i jeszcze Niemcom którzy przyczynili się do zrównania nas z ziemią nasi dziadkowie i ludzie którzy walczyli z z Niemcami Rosjanami przewracają się w grobach i jeszcze do tego nazywają się naszymi sojusznikami.

 • 7 dni temu | ocena +1 / -0

  cuma

  To trudne i wymagające odwagi aby przyznać się , że łódzkie zwyczajnie przespał aplikowanie do FST , Wielkopolska , Śląsk , Dolnyśląsk dziwnym trafem zdążyli i są w programie z konkretnymi projektami . Łódzkie (zagłębie bełchatowskie) walczy o miejsce w którym dawno powinno być. A winnych jak zwykle brak, za to mężów opatrznościowych, gdy mleko już wylane , nie brakuje. Wszyscy walczą o Bełchatów , tyle że Bełchatów tonie, a "orkiestra" nadal gra przebrzmiałe kawałki.

 • 7 dni temu | ocena +1 / -1

  Antoni

  Czyli możemy pakować manatki. Janowska wchodzi bez mydła Solidarnej Polsce z Januszem Kowalskim na czele a oni będą głosować przeciwko pieniądzom z Unii. Będzie skansen i muzeum JP2.

 • 8 dni temu | ocena +13 / -1

  PiSda

  Dotacje rozkradną przejedzą przepierdzą a na koniec rozłożą ręce w geście bezradności. Tak wyglądać będzie cała transformacja regionu.

 • 8 dni temu | ocena +5 / -7

  Europejczyk

  Komisja Europejska to następne dziady które nadają się do likwidacji.

 • 8 dni temu | ocena +7 / -1

  piotr

  Łódzkie może dostanie 400mln na transformację, cała polska 3,8mld, a w zamian zapłacimy 120 miliardów za wiatraki na morzu :) Plus drugie tyle za elektrownie atomową, a to będzie dopiero część wydatków.

 • 8 dni temu | ocena +8 / -0

  Grzesiek

  Najpierw obiecywal Duda teraz picuje Buda.

 • 8 dni temu | ocena +13 / -23

  Łukasz

  Chcę wam powiedzieć wyraźnie: przy płaceniu każdego rachunku za prąd wolałbym importowany tańszy niemiecki niż wasz podobno najtańszy i w pakiecie z całym waszym skansenem, smrodem, dwutlenkiem i okolicą zniszczoną po horyzont. Najwyższy czas zamykać to wszystko.

  • 7 dni temu | ocena +6 / -1

   tom

   tylko jak wszystko pozamykasz to z czego zapłacisz za ten importowany prąd z niemiec. Rozum platformersa

  • 8 dni temu | ocena +21 / -4

   Łukasz to ułom

   tańszy niemiecki , wiesz że tzw "zielony" jest dotowany ? a tzw "brudny" obciążony chociażby opłatami za emisję ? ale jak byś nie wiedział w Niemczech ten "zielony" i tak jest droższy niż w Polsce ten "brudny" ale co taka pała może o tym wiedzieć ...aha i w Niemczech też mają odkrywki i też z niej wydobywają węgiel , amebo :)

   • 7 dni temu | ocena +1 / -0

    PiSzczyk

    W Niemczech cena 1kWh wynosi 0.31 €. Niemcy za emisję CO2 też płacą i dlatego cena energii jest wyższa niż w Polsce. Im się opłaca ale Polsce już nie. I co???? Likwidować kopalnie i elektrownie zasilane tzw. brudnym paliwem (węglem). A dlaczego? Bo znów powstanie spółeczka, kadra zarządzająca i politycy będą ciągnąć zyski. A ciemny narodzie dalejpracuj za michę ryżu.

 • 9 dni temu | ocena +22 / -5

  vvv

  Wszystkie środki dojna zmiana przeznaczy na kiełbasę wyborczą, żeby kupić głosy. W Rzeszowie wybory - tam najwięcej szczepień, bo brak kasy na rozdawnictwo. ,,Pińcet" traci na wartości , więc trzeba będzie przed wyborami rzucić jakieś ochłapy .Dotacje zostaną przejedzone, ale idioci znów zagłosują na nieudaczników, bo kradną , ale się trochę dzielą. Zadłużenie pisu będą spłacać nasze pra, pra, prawnuki i przeklinać dziadków. Nasz region za mało znaczy dla pisu, żeby coś z dotacji dostać.

 • 9 dni temu | ocena +12 / -2

  vvv

  Wszystkie środki dojna zmiana przeznaczy na kiełbasę wyborczą, żeby kupić głosy. W Rzeszowie wybory - tam najwięcej szczepień, bo brak kasy na rozdawnictwo. ,,Pińcet" traci na wartości , więc trzeba będzie przed wyborami rzucić jakieś ochłapy .Dotacje zostaną przejedzone, ale idioci znów zagłosują na nieudaczników, bo kradną , ale się trochę dzielą. Zadłużenie pisu będą spłacać nasze pra, pra, prawnuki i przeklinać dziadków. Nasz region za mało znaczy dla pisu, żeby coś z dotacji dostać.

 • 9 dni temu | ocena +6 / -1

  Oddział doraźnych remontów

  Ludzie nie widzicie tego , że jak awaria gruba to PGE robotę daje takim jak ja, zaczynając od rusztowań tyssena.

 • 9 dni temu | ocena +35 / -0

  Takr

  Region Bełchatowa na razie nie kwalifikuje się do wsparcia. Dobre. Brawo senator i poslanki Bełchatowa Radomska i Pajeczna. Zapiszecie się w historii jako grabarze regionu.

 • 9 dni temu | ocena +14 / -13

  Spółki to jest przyszłość

  Za dużo idzie na pensje pracowników i są problemy finansowe Zlikwidować 13 i 14 pensjie Proponuje zastąpić wszystkich spółkami zrobią za 50 % same korzyści

  • 9 dni temu | ocena +4 / -2

   Banana rama

   A jeszcze więcej zaoszczędzą jak tym spółkom okroją to co zostało o 50%. Zmień pracę jak ci się nie podoba, kształć się i rozwijaj, a potem kombinuj 🤕

  • 9 dni temu | ocena +5 / -6

   gonzo

   długo nad tym myślałes durniu?

 • 9 dni temu | ocena +36 / -4

  normalny

  Zamiast przez ostatnie lata negocjować pakiety finansowo-przekształceniowe z Unią to wstawali z kolan i wyprowadzali flagę Unii ku uciesze naiwnego bełchatowskiego Suwerena który biegał głosować na dyletantów z PIS-u czyli wybitnego senatora i wybitnego posła do spraw parówek który mało brakowało a rozwalił by polską armię

  • 7 dni temu | ocena +1 / -0

   Roko😡

   Właśnie masz rację lepiej było z pederastami walczyć z kobitami.. sędziami i narodem. Teraz co roku nowy prezes z wysoką oprawa. Pisiory się uwlaszcza kasę do Warszawy wywiozą a Bełchatów będą mieć w nosie. I jak tu nie ebać PiSu..

  • 9 dni temu | ocena +19 / -3

   ela

   Brawo. Cała prawda ujęta w kilku zdaniach.

 • 9 dni temu | ocena +7 / -1

  Dd

  Pierwsi ochotnicy do redukcji zatrudnienia już są- Bidatrans.

 • 9 dni temu | ocena +8 / -0

  Strażak Sam

  Jednym słowem Ministerstwo odpowiedziało słusznie "Mierz siły na zamiary" a u nas zamiary nie do przyjęcia.Gdzie są zarządzający K W B i Elektrownią ,nie może być ani spalarnia ani wiatraki i należało by podjąć decyzje na miarę kraju.Kto to ma zrobić szeregowy odpowiada że "po to ma kowal kleszcze żeby się nie poparzył". Zarządzający tak dużymi zakładami mają duże apanaże na ładne oczy. czy za pomysł inwencję i przewodnią myśl.

 • 9 dni temu | ocena +20 / -2

  8stars

  Jak dla mnie to wygląda na przygotowanie gruntu pod zrzucenie odpowiedzialności za swoją nieudolność na KE. Zaczyna się już narracja, że to nie oni położyli sprawę wniosków tylko to KE jest zła i sobie arbitralnie wydała decyzję o nieprzyznaniu siana dla regionu.

 • 9 dni temu | ocena +4 / -8

  Będą podwyżki

  Przeznaczyć na podwyżki dla Bidatrans

  • 7 dni temu | ocena +1 / -0

   Shazza

   Co do bidatransu dziwię się że ludzie z kat. C+E lub operatorzy spycharek czy ładowarek pracują za niecałe 3 tyś. netto u byle jakiego prywaciarza bez problemu można wycisnąć 5 tyś. w górę a kopalnia i tak się kończy na ich miejscu nie strajkował bym tylko szukał lepiej płatnej pracy

   • 7 dni temu | ocena +0 / -0

    Kierowca

    U pierwszego lepszego prywaciarza jeździ się za stawkę kilometrowa a w Betransie jest godzinowa. I stad wynika różnica zarobków i przede wszystkim chęci do pracy