Reklama

Już jutro TVP 1 na żywo pokaże bełchatowski Orszak Trzech Króli

Opublikowano:
Autor:

Już jutro TVP 1 na żywo pokaże bełchatowski Orszak Trzech Króli - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przygotowania do bełchatowskiego Orszaku Trzech Króli trwają już od kilku tygodni. Jutro, w dniu święta ich wielki finał. W jasełkach, które po raz pierwszy będą „na żywo” transmitowane w I programie Telewizji Polskiej weźmie udział – jak szacują organizatorzy – kilka tysięcy bełchatowian.

Orszak Trzech Króli w tym roku odbędzie się już w ponad sześciuset polskich miastach, w Bełchatowie te niezwykłe jasełka na ulicach zostaną zorganizowane już po raz szósty. Bez wątpienia olbrzymim wyróżnieniem dla naszego miasta jest transmisja w TVP, Bełchatów jest jednym czterech miast, które będzie oglądane przez wielomilionową telewizyjną publiczność.

- To z jednej strony ogromna nobilitacja, ale i wyzwanie, które dodatkowo nas zmobilizowało. Nie będę ukrywała, że tegoroczny Orszak będzie najpiękniejszym jaki dotychczas przeszedł ulicami Bełchatowa – mówi Ewa Skorupa, prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota” i dodaje: - Ogólnopolska publiczność będzie mogła obejrzeć dwie piękne sceny „Polonia Restitua” i tę z udziałem bełchatowskich górników i energetyków, które zostaną rozegrane pod pomnikiem Jana Pawła II na ulicy Kościuszki.

Zanim kolędnicy dotrą do tych miejsc przejdą przez całe miasto. Podobnie jak w latach ubiegłych bełchatowski Orszak Trzech Króli wyruszy o 12.00 sprzed kościoła pod wezwaniem NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim. Później kolędnicy przejdą fragmentem ulicy Wyszyńskiego i skręcą w Lipową kierując się do ronda. To właśnie tam zostanie zaaranżowana zagroda pastuszków. Następnie Orszak już tradycyjnie dojdzie pod Muzeum Regionalne, gdzie ma być właśnie rozegrana scena „Polonia Restiuta”.

- Wyjątkowa oprawa będzie nawiązywać do tegorocznej, stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości. Cudownej urody stroje uszyte przez pracownicę Muzeum Regionalnego i piękna, dostojna kilkunastominutowa scena warta zobaczenia – zachęca Ewa Skorupa

Kolejna scena, na ulicy Kościuszki będzie miała już bardzo lokalny element, wezmą w niej udział energetycy i górnicy. Po niej Orszak wejdzie do ogrodów parafii Narodzenia NMP, a właściwie zostanie wprowadzony przez korowód w takt poloneza. Łącznie dostojny taniec zatańczy czterdzieści par ubranych w kontusze i ludowe stroje. W takt poloneza Wojciecha Kilara doprowadzą oni kolędujących do stajenki, gdzie dopełni się tradycja - Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku i świętej Rodzinie. W tym przypadku w organizacji pojawił się pewien problem.

- No niestety pochorowało nam się dzieciątko – mały odtwórca roli Jezusa zaniemógł, a my stanęliśmy przed faktem znalezienia nowej Świętej Rodziny. Na szczęście udało się – wyjaśnia Ewa Skorupa

Co ciekawe w tegorocznej odsłonie Orszaku w rolę króla Baltazara wcieli się czarnoskóry student Seminarium Franciszkanów z Łodzi.

- Dotychczas niezbędna była skrupulatna charakteryzacja. Za sprawą naszego niezwykłego gościa z Kenii Orszak nabierze na autentyczności – mówi Ewa Skorupa

Każdego roku uczestnikom Orszaku Trzech Króli towarzyszy hasło. Tym razem brzmi ono „Bóg jest dla wszystkich” i nawiązuje do jubileuszu jasełek. W wielu miastach Orszak przejdzie już po raz dziesiąty. Hasło ma także przypominać, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli są: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie oraz bełchatowskie parafie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE