Reklama

Jest dementi na dementi, czyli jak to jest z tym poparciem PiSu

Opublikowano:
Autor:

Jest dementi na dementi, czyli jak to jest z tym poparciem PiSu  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Waldemar Wyczachowski i Piotr Wysocki dementują informacje jakoby Prawo i Sprawiedliwość nie mogło poprzeć Dariusza Matyśkiewicza w drugiej turze wyborów. Dziś starosta ujawnił dokument z 22 października sygnowany podpisem Antoniego Macierewicza, na mocy którego to kandydat PLUSa ma poparcie PiS.

Dzisiejsze spotkanie z dziennikarzami jest pokłosiem informacji jakie wczoraj przekazał senator Wiesław Dobkowski. Zdaniem parlamentarzysty Dariusz Matyśkiewicz nie mógł otrzymać poparcia Prawa i Sprawiedliwości, bo nie było na to stosownej uchwały. Dziś Waldemar Wyczachowski przedstawił uchwałę zarządu okręgowego PiS na mocy, której Matyśkiewicz idzie do drugiej tury prezydenckich wyborów z poparciem tej partii.

- Ja bardzo przepraszam, że informacje, które pojawiły się w przestrzeni medialnej. Nie są one do końca prawdziwe – mówił otwierając konferencję Waldemar Wyczachowski i dodał: - Zachęcam pana senatora Dobkowskiego, kiedy ma wątpliwość co do decyzji, które zapadają w Prawie i Sprawiedliwości, by kontaktował się z zarządem okręgowym, który jest organem statutowym i takie decyzje podejmuje. Chciałbym zdementować i wyjaśnić jak wygląda sytuacja poparć udzielanych przez Prawo i Sprawiedliwość na ternie powiatu bełchatowskiego.

Waldemar Wyczachowski odniósł się do statutu Prawa i Sprawiedliwości i wedle zapisów artykułów 27 i 28 tego dokumentu, zarząd okręgu ma kompetencje i może w sytuacjach ważnych, zwoływać posiedzenia prezydium zarządu okręgowego (w którego skład wchodzą prezes, wiceprezesi, sekretarz i skarbnik) i podejmować uchwały w sprawach niecierpiących zwłoki. Tak też się stało tuż po pierwszej turze wyborów, 22 października.

- Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica w Bełchatowie udzieliła poparcia Dariuszowi Matyśkiewiczowi – mówił Wyczachowski pokazując uchwałę zarządu okręgowego PiS

Więcej szczegółów w załączonej poniżej artykułu relacji video.

[AKUTALIZACJA]

Wieczorem dotarło do naszej redakcji oświadczenie senatora Wiesława Dobkowskiego, w którym odnosi się do środowej konferencji. Jego treść prezentujemy poniżej:

Oświadczenie

W związku z wystąpieniem w dniu dzisiejszym, tj. 31.10.2018 r. Panów Waldemara Wyczachowskiego i Piotra Wysockiego dotyczącym poparcia Prawa i Sprawiedliwości dla Dariusza Matyśkiewicza w wyborach Prezydenta Bełchatowa oświadczam, że stanowczo podtrzymuję wszystkie moje twierdzenia z konferencji prasowej z dnia 30 października 2018 r.

Obecnie Pan Waldemar Wyczachowski, w przeciwieństwie do poprzedniej konferencji z udziałem wicepremiera Jarosław Gowina nie twierdzi, że Zarząd Okręgowy PiS podjął uchwałę dotyczącą poparcia Pana Dariusza Matyśkiewicza na Prezydenta Bełchatowa, nie twierdzi również, że zarząd ten wystąpił z wnioskiem do Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości o takie poparcie.

Pan Wyczachowski przedstawił uchwałę Prezydium Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, powtarzam uchwałę Prezydium Zarządu Okręgowego PiS, a nie uchwałę Zarządu Okręgowego PiS.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 Statutu PiS do kompetencji Prezydium należy organizacja prac Zarządu Okręgowego PiS oraz między posiedzeniami Zarządu Okręgowego podejmowanie uchwał w sprawach nie cierpiących zwłoki, leżących w kompetencji Zarządu Okregowego PiS.

Wobec powyższego Prezydium jest organem pomocniczym w stosunku do Zarządu Okręgowego partii, nie jest zaś samodzielnym organem decyzyjnym. Nawet gdyby przyjąć, iż Prezydium (zgodnie z powyższym) ma prawo podejmowania uchwały w sprawach nie cierpiących zwłoki, zauważyć należy, iż udzielenie poparcia dla kandydatów w wyborach samorządowych nie należy do spraw pilnych i nie cierpiących zwłoki. W tym przypadku nie było najmniejszych przeszkód, aby w okresie 2 tygodni dzielących I i II turę wyborów prezydenta zwołać posiedzenie Zarządu Okręgowego PiS w celu podjęcia decyzji o poparciu któregoś z kandydatów. Poza tym, tak jak mówiłem na konferencji prasowej w dniu 30.10.2018 r., decyzję o poparciu przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta miasta podejmuje Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości, a Zarząd Okręgowy PiS może jedynie wystąpić z wnioskiem do tego komitetu o poparcie jednego z kandydatów.

O wiarygodności obydwu Panów „dementujących” moje wypowiedzi z dnia 30.10.2018 r. świadczy fakt, że zgodnie ze statutem nie mają oni prawa występować w imieniu Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, bowiem Zarząd ten może reprezentować wyłącznie jego prezes lub upoważnieni przez niego wiceprezesi, a ww. Panowie nie pełnią żadnej z tych funkcji.

Pragnę powtórzyć, że obecna Prezydent Bełchatowa Pani Mariola Czechowska w roku 2010 kandydowała do Rady Powiatu z listy Prawa i Sprawiedliwości, a od 2014 r. do chwili obecnej jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Natomiasta Pan Dariusz Matyśkiewicz od 2002 r. zawsze kandydował z list konkurencyjnych do naszej partii.

Dzisiejsza konferencja prasowa obydwu Panów świadczy o próbie dezinformacji wyborców, mającej na celu osłabienie kandydatury obecnej Prezydent Bełchatowa Pani Marioli Czechowskiej, członkini Prawa i Sprawiedliwości.


Senator RP

Wiesław Dobkowski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE