Reklama

Jeśli nauczyciele będą strajkować, rodzice mogą dostać zasiłek. Tu pobierzesz wniosek do ZUS!

Opublikowano:
Autor:

Jeśli nauczyciele będą strajkować, rodzice mogą dostać zasiłek. Tu pobierzesz wniosek do ZUS! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wizja nauczycielskiego strajku ciągle realna. Trwają rozmowy tzw. „ostatniej szansy” na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Tymczasem wielu rodziców już zastanawia się jak zorganizować opiekę dla swoich dzieci, które z racji nauczycielskiego protestu będą miały odwołane zajęcia w szkołach i przedszkolach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzice mogą skorzystać w tej sytuacji z zasiłku opiekuńczego. Jak to zrobić? Zapytaliśmy z Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku zamknięcia placówki z uwagi na strajk, rodzic dziecka może skorzystać z zasiłku opiekuńczego i sam zająć się dzieckiem.

- Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje, ale także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Rodzic może skorzystać z takiego zasiłku, jeśli musi opiekować się zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat – informuje Monika Kiełczyńska rzecznik prasowy łódzkiego inspektoratu ZUS.

W tych przypadkach należy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, a do wniosku dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Przysługuje on na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

- Zasiłek wypłacany jest – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. naszego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających pobieranie świadczenia - mówi Kiełczyńska i dodaje: - Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy można pobrać TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE