Reklama

Jak szpital radzi sobie z protestem lekarzy? Czy czeka nas paraliż placówki?

Opublikowano:
Autor:

Jak szpital radzi sobie z protestem lekarzy? Czy czeka nas paraliż placówki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Klauzulę opt-out umożliwiającą lekarzom świadczenie usług powyżej 48 godzin tygodniowo, w całym kraju wypowiedziało już co najmniej 3,5 tys. lekarzy. W Bełchatowie zrobiło to 29 rezydentów i 39 lekarzy rozmaitych specjalizacji. W bieżącym miesiącu szpital będzie pracować bez zakłóceń, ale co w następnych miesiącach?

Niektórzy dyrektorzy decydują się na podwyżki stawek lekarzy kontraktowych, inni zmuszeni są do zamykania izb przyjęć bądź wstrzymywania planowych zabiegów operacyjnych. To rzeczywistość polskich szpitali po rozpoczęciu 2018 roku i masowych wypowiedzeniach klauzul opt-out.

Niezależnie od przyjętych rozwiązań, każdy z dyrektorów ma świadomość tymczasowości tak doraźnych działań. Tak samo jest w Bełchatowie, gdzie na razie w szpitalu wszystko pracuje zgodnie z planem, ale... Tak na pewno będzie do końca stycznia. W lutym sytuacja może zmienić się radykalnie.

- Z uwagi na fakt, ze w Szpitalu Wojewódzkim Jana Pawła II obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy jak również w regulaminie pracy istnieje możliwość prowadzenia tak zwanego zrównoważonego czasu pracy dyrektor postanowił skorzystać z tej możliwości i w związku z tym w styczniu na wszystkich oddziałach udało się zabezpieczyć całodobową obsadę lekarską – wyjaśnia Katarzyna Babczyńska, rzeczniczka bełchatowskiego szpitala.

A co dalej?

- Mamy nadzieję, że sytuacja doczeka się rozwiązania systemowego w całym kraju. Jeżeli tak się nie stanie to na pewno pojawią się problemy z funkcjonowaniem bełchatowskiej placówki, tak jak ma to miejsce w całym kraju. Może dojść do wprowadzenia ograniczenia przyjęć, pewnie też w jakimś stopniu braku realizacji pewnych zabiegów. Będziemy podejmować wszelkie możliwe działania zapewniające ciągłość leczenia, ale nie jestem w stanie z pełną odpowiedzialnością powiedzieć co przyniesie nam luty – kończy Katarzyna Babczyńska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE