reklama

Istotne zmiany w Budżecie Obywatelskim Bełchatowa. Sprawdź co nowego przygotowali urzędnicy [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Istotne zmiany w Budżecie Obywatelskim Bełchatowa. Sprawdź co nowego przygotowali urzędnicy  [VIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKolejna, siódma edycja Budżetu Obywatelskiego przed nami, tymczasem tegoroczna jego odsłona będzie obfitować w istotne zmiany. Ich wprowadzenie to wynik ustawowego obowiązku, który w całej Polsce ma uporządkować zasady tych obywatelskich inicjatyw.

Po pierwsze, począwszy od najbliższej edycji w Budżecie Obywatelskim zostają zniesione ograniczenia wiekowe zarówno jeśli chodzi o osobę składającą wniosek jak i głosującą. Przypomnijmy, do tej pory dolna granica wieku była określona na 16 lat.

Po drugie wprowadzono zapis mówiący, że szacunkowy koszt realizacji jednego projektu nie może przekroczyć 50 procent środków w danej puli i to zarówno w zadaniach twardych i miękkich. Na te pierwsze mieszkańcy mają do dyspozycji 1 mln 400 tys. złotych, natomiast na te drugie – 100 tys. złotych.

Po trzecie - co było propozycją radnych - nie będzie możliwości, by składać projekty, których realizacja miałaby miejsce na terenie placówek prowadzonych przez samorząd miasta. To oznacza, że nie ma mowy o inwestycjach w miejskich szkołach czy przedszkolach.

W świetle nowych zasad została też określona wymagana liczba podpisów mieszkańców popierających dany projekt. Zgodnie z ustawą, nie może być ona większa niż 0,1 proc. mieszkańców miasta, co w przypadku Bełchatowa oznacza 50 osób. W roku 2018, pilotażowo, wprowadzono taki wymóg. Zgodnie z obecnym projektem, pod wnioskiem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego 2019 (i kolejnych) trzeba będzie zebrać 45 podpisów poparcia. Natomiast jeśli chodzi o głosowanie każdy bełchatowianin będzie mógł oddać po jednym głosie (do tej pory były to trzy) na projekt miękki i twardy.

Budżet Obywatelski Bełchatowa realizowany jest od 2014 roku, od tego czasu zrealizowane zostały 33 projekty. We wszystkich odsłonach inicjatywy bełchatowianie średnio składali około 40 projektów. Rekordowy pod tym względem był rok 2017, kiedy do weryfikacji przekazano 69 wniosków. Od 2015 roku do urzędu miasta wpłynęło łącznie 191 projektów. Ostatecznie mieszkańcy wybierali spośród 100 projektów, które po weryfikacji okazały się zgodne z założeniami Budżetu Obywatelskiego. Gdy zliczymy wszystkie oddane głosy, wyjdzie nam pokaźna liczba 17 tys. 144 głosów. Łącznie na realizację wszystkich projektów miasto wydało ponad 4 mln 180 tys. zł.

O nowościach w budżecie mówi Iwona Nowak Koordynator Zespołu Zadaniowego ds. realizacji procedury Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE