Reklama

Reklama

Inwestycje w mieszkania komunalne. Prace w "Felku" i byłej gazowni idą pełną parą

Opublikowano: pt, 18 sie 2017 11:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Remont komunalnego „Felka” idzie pełną parą. Praca wre także w budynku po starej gazowni, gdzie powstają nowe mieszkania komunalne.

Reklama

Zakres prac, jakie miasto wykona w ramach modernizacji bloku komunalnego przy ul. Czaplinieckiej 44 jest duży. Sporą część magistrat ma już jednak za sobą. Trwają ostatnie prace przy wykonaniu wschodniej elewacji budynku. Na finiszu są także roboty związane z wymianą okien oraz drzwi. Ekipy pracują nad dociepleniem dachu. Wkrótce ruszą także z robotami instalacyjnymi wewnątrz „Felka”.

Cała modernizacja bloku przy Czaplinieckiej 44 będzie kosztować blisko 4,5 mln zł. Co ważne na jego remont miasto pozyskało unijną dotację. Mowa o kwocie 3 mln zł, która w połączeniu z 1,4 mln zł z miejskiego portfela pozwoli na pozwoli na kompleksową termomodernizację „Felka” i poprawę komfortu mieszkania 112 rodzin. Unijne pieniądze, jakie Bełchatów dostał na tę inwestycję, pochodzą z programu gospodarka niskoemisyjna i związane są z proekologicznymi działaniami miasta. Prace w komunalnym bloku zakładają zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, zmierzających do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia jej strat, a tym samym uzyskania korzystnego wpływu na środowisko. W budynku będą więc zamontowane instalacje fotowoltaiczne - wytwarzana przez nie energia elektryczna wykorzystana będzie dla potrzeb budynku. W oszczędzaniu światła pomogą też oprawy ledowe zamiast obecnych świetlówek.

Tempa nabiera też przebudowa budynku przy ul. Sienkiewicza 40. W pomieszczeniach po starej gazowni powstają nowe mieszkania socjalne.

- Budynek jest zadbany, jednak musimy zmienić jego przeznaczenie i dostosować go tak, by można było w nim mieszkać -mówi wiceprezydent Ireneusz Owczarek.

W budynku stoi już większość ścianek działowych. Trwa izolacja ścian, wkrótce ruszy montaż stolarki okiennej. W sumie zostanie wydzielonych dziesięć lokali mieszkalnych wraz z aneksami kuchennymi i łazienkami. Zostaną również wyodrębnione, w części piwnicznej dla każdego z mieszkań, pomieszczenia gospodarcze. Powierzchnia lokali, które powstaną, będzie się wahać od 32 do 48 m kw. Mieszkania będą oddane w stanie gotowym do zamieszkania. W kuchniach znajdą się kuchnie gazowe i zlewozmywaki, w pokojach będą ułożone panele, z kolei łazienki zostaną wyposażone w armaturę sanitarną, glazurę i terakotę.

Przebudowa budynku będzie kosztować 1,5 mln zł. Co ważne, na inwestycję – podobnie jak w przypadku modernizacji Felka - miasto pozyskało środki zewnętrzne. 45 proc. kosztów, czyli 700 tys. zł pokryje Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Widzimy potrzebę tworzenia dodatkowych mieszkań socjalnych, bo w mieście ich brakuje – twierdzi wiceprezydent Ireneusz Owczarek. Dodaje, że oprócz przebudowy budynku przy ulicy Sienkiewicza 40 miasto pracuje nad utworzeniem kolejnych mieszkań. - Teren przy starej gazowni jest na tyle duży, że zdecydowaliśmy się na wybudowanie na nim kolejnego budynku z mieszkaniami komunalnymi. W tym roku planujemy wykonanie dokumentacji projektowej, natomiast realizacja tej inwestycji nastąpi prawdopodobnie w 2018 roku - podsumowuje wiceprezydent.

Kwestia kolejnych lat to natomiast adaptacja na blok mieszkalny budynku obecnego sądu przy ul. Okrzei. Bełchatowski wymiar sprawiedliwości ma budować nową siedzibę przy ul. Pabianickiej, od tych planów są uzależnione terminy i działania miasta.

- Priorytetem dla nas jest pozyskanie obecnego budynku sądu. Porozumienie w tej sprawie zostało już podpisane. Wojewoda wyraził zgodę na darowizny – mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa. - Gdy zagospodarujemy ten budynek, lista oczekujących na mieszkanie bardzo się skróci – dodaje prezydent.

W sumie w budynkach komunalnych miasto ma 658 lokali. Oprócz ,,Felka” to m.in. byłe hotele robotnicze ,,Odra” i ,,Wisła” oraz bloki 100, 100a i 100b przy ul. Czaplinieckiej. Miasto ma także mieszkania komunalne w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych. W sumie na koniec roku 2016 w miejskich zasobach były 2 344 mieszkania. Ich liczba zmienia się, bo wielu mieszkańców korzysta z możliwości wykupu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.