Reklama

Ile zarobili prezesi PGE w 2019 roku? Na wynagrodzenia przeznaczono ponad 7 mln zł!

Opublikowano:
Autor:

Ile zarobili prezesi PGE w 2019 roku? Na wynagrodzenia przeznaczono ponad 7 mln zł!  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Łącznie 7 mln zł przeznaczono na wynagrodzenia dla zarządu Polskiej Grupy Energetycznej w 2019 roku. Roczne zarobki ówczesnego prezesa koncernu, jak i każdego z wiceprezesów, przekroczyły milion złotych. Przypomnijmy, że PGE w tym samym sprawozdaniu podało, że miniony rok zakończyło ze stratą niespełna 4 miliardów złotych netto.

Coroczne sprawozdanie największej grupy energetycznej w Polsce dostarcza cennych informacji nie tylko o wynikach finansowych, ilości wyprodukowanego prądu, czy też realizowanych inwestycjach. W dokumencie każdego roku podawane są również informacje o zarobkach członków zarządu PGE.

Z opublikowanego zestawienia wynika, że łączna suma wynagrodzeń wszystkich członków poprzedniego zarządu w 2019 roku wyniosła 7 mln zł. Najwięcej w ubiegłym roku zarobił były prezes Henryk Baranowski, którzy otrzymał 1 mln 200 tys. zł. Oznacza to, że średnio miesięcznie dostawał ok. 100 tys. zł pensji. Niewiele mniej otrzymali pozostali członkowie zarządu PGE, którzy pracowali na swoich stanowiskach przez cały ubiegły rok. Jak wynika ze sprawozdania, u każdego z nich roczne zarobki przekroczyły milion złotych. W przypadku czterech wiceprezesów: Marka Pastuszko, Pawła Śliwy, Ryszarda Wasiłka oraz Emila Wojtowicza wysokość wynagrodzenia była identyczna i wyniosła 1 mln 124,5 tys. zł. Nieco mniej zarobił Wojciech Kowalczyk 1 mln 078 tys. zł.

Przypomnijmy, że od września 2016 roku obowiązuje nowa ustawa kominowa, która mówi o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

- Nowa ustawa kominowa reguluje m.in. sposób określania zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (czyli np. PGE), w tym w szczególności określa, w jaki sposób ustalane i przyznawane jest wynagrodzenie członkom zarządu i rady nadzorczej (zasady kształtowania wynagrodzeń zarządu i rady nadzorczej uchwala walne zgromadzenie, a rada nadzorcza podejmuje na tej podstawie uchwały o konkretnych warunkach wynagradzania członków zarządu). Ustawa określa także wybrane postanowienia umów o świadczenie z usług zarządzania zawieranych z członkami zarządu – czytamy w sprawozdaniu PGE.

Według ustawy, wynagrodzenie członków zarządu składa się z części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz części zmiennej, „stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy spółki, uzależnionej od realizacji celów zarządczych”.

W sprawozdaniu finansowym podano też informację o wynagrodzeniach członków rady nadzorczej. W sumie 8 osób otrzymało łącznie 733 tys. zł. Roczne zarobki osób zasiadających w radzie wyniosły od 79,4 tys. zł do 93,4 tys. zł.

Przypomnijmy, że koncern PGE w 2019 roku odnotował 3,9 miliarda złotych straty netto. To efekt odpisów na utratę wartości aktywów w energetyce konwencjonalnej, głównie kompleksów w Bełchatowie i Turowie. Skorygowany zysk netto wyniósł 2,1 miliarda złotych, czyli 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE