Reklama

Reklama

Hiszpański gigantyczny „kret” przejechał niedaleko Bełchatowa. Tak wyglądał nocny transport na A1 [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gigantyczna maszyna TBM przemierza województwo łódzkie. W nocy z 15 na 16 listopada transport pojawił się w okolicach Bełchatowa, przejeżdżając autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego.

Reklama

Transport maszyny do drążenia podziemnych tuneli nazywanej również „hiszpańskim kretem” jest przedsięwzięciem, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było. Urządzenie zostało rozebrane na części, a największy z jego elementów pokonuje właśnie trasę z Opola do Rzeszowa wyznaczoną m.in. przez drogi niedaleko Bełchatowa.

Konwój w okolicach naszego miasta pojawił się we wtorek, 15 listopada około godziny 23:00. Przejechał wówczas autostradą A1, co wzbudziło zainteresowanie wśród mieszkańców regionu, którzy zebrali się w przy trasie, chcąc zobaczyć wyjątkowy transport.

Fotorelacja z nocnego przejazdu „hiszpańskiego kreta” znajduje się w galerii artykułu.

Warto zaznaczyć, że potoczna nazwa maszyny nie jest przypadkowa. Gdyż do naszego kraju trafiła ona właśnie z Hiszpanii, by wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica.

Nieprzypadkowy jest również wybór trasy, po której transportowane są gigantyczne elementy. Cały konwój składa się z pięciu zespołów pojazdów, z których największy ma długość prawie 5 tirów i szerokość 9 metrów. To właśnie ich waga oraz wielkość spowodowały, że transport na Podkarpacie jedzie okrężną drogą przez województwo łódzkie i Warszawę.

Z tak dużym transportem wiążą się również spore utrudnienia dla kierowców. Jak przekazuje Maciej Zalewski z łódzkiego GDDKiA, tej nocy wszystko poszło sprawnie, a konwój pokonał już najtrudniejszy odcinek biegnący po remontowanym fragmencie A1 i kolejnej nocy będzie kontynuować swoją podróż.

- Transport ruszy drogą ekspresową S8 z okolic Polichna za Rawę Mazowiecką, gdzie będzie miał miejsce dłuższy postój – do wieczora 18 listopada, kiedy konwój ruszy w kierunku Warszawy. Podróżującym nocą ze Śląska do Warszawy sugerujemy wybór autostrady A1 do węzła Łódź Pn. i dalej autostrady A2 do stolicy. Unikną z pewnością przymusowych postojów – mówi Zalewski.

Warto wspomnieć, że aktualnie trwa konkurs na nazwę dla maszyny. Do 23 listopada można przesyłać swoje propozycje na adres nazwijTBM@gddkia.gov.pl. Zgłoszenie wraz z oświadczeniem dostępne jest na stronie GDDKiA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy