Gronkowiec, salmonella, czy bakterie kałowe - woda przeźroczysta, nie znaczy czysta

Opublikowano:
Autor:

Gronkowiec, salmonella, czy bakterie kałowe - woda przeźroczysta, nie znaczy czysta - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Fontanna to nie kąpielisko! Od lat z takim komunikatem wychodzą służby sanitarne i właściwie od lat ostrzeżenia są ignorowane, zwłaszcza przez najmłodszych, choć przyznajmy szczerze, że za ich zachowanie odpowiadają rodzice i opiekunowie. Kostiumy kąpielowe, klapki, ręczniki – taki widok na pl. Narutowicza nie jest niczym nadzwyczajnym. Zabawa trwa w najlepsze, bo wiadomo w upale każdy szuka ochłody, ale konsekwencje takiego użytkowania fontanny mogą być opłakane.

Choroby dermatologiczne i układu pokarmowego z zatruciami i biegunkami na czele, schorzenia dróg oddechowych, zapalenia spojówek, uszu, grzybice stóp, wysypki alergiczne na ciele – to tylko niektóre „atrakcje” jakie możemy zafundować po kąpieli w fontannie.

Bełchatowskie fontanny na pl. Narutowicza i Wolności, podobnie zresztą jak te w całym kraju, nie są zabezpieczone przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznych. Nie są, bo w świetle prawa nie muszą... Fontanny są oczywiście czyszczone i utrzymywane na bieżąco przez spółkę Wod – Kan, ale nie jest do dezynfekcja jaką przeprowadza się w basenach. To, że woda w fontannach jest przezroczysta, nie oznacza, że jest czysta! Jest tak dlatego, że chociażby do tych obiektów łatwy dostęp mają zwierzęta – koty, psy, ptaki, które mogą tu zostawiać swoje odchody. Epidemiolodzy ostrzegają, że w zbiornikach wodnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE